URE ostrzega

URE ostrzega! „Zawiadomienie energetyczne” to oszustwo

Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski mogli niedawno znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych ulotki zatytułowane „Zawiadomienie energetyczne”. Pismo wyglądało oficjalnie – było wystawione przez „Regulację Energetyki” i miało symbol podobny do pieczęci urzędowej. Jak się okazuje, jest to próba oszustwa, ponieważ Urząd Regulacji Energetyki nie prowadzi akcji informacyjnej odnośnie cen energii.

Cel oszustwa - korzyści majątkowe

Zanim odbiorcy zdali sobie sprawę, że to oszustwo, otrzymali propozycje, które rzekomo pozwalają na obniżenie rachunków za energię. Poprzez wywoływanie fałszywych skojarzeń i wykorzystywanie strachu, oszuści chcieli skłonić odbiorców do podjęcia pochopnych decyzji (w tym przypadku skorzystania z przedstawionej oferty). Głównym celem prowadzonych działań jest więc uzyskanie korzyści majątkowej.

zawiadomienie energetyczne

Ulotka “Zawiadomienie energetyczne”. Źródło: URE

Nieprawdziwe dane w zawiadomieniach

Urząd Regulacji Energetyki zaznaczył, że cena energii elektrycznej na przyszły rok nie została jeszcze ustalona, a wnioski taryfowe od głównych dostawców energii nie zostały przesłane do URE. Z tego względu wszelkie twierdzenia na temat cen prądu na 2024 rok podane w wiadomościach są nieprawdziwe.

Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej wykorzystują ataki phishingowe w celu kradzieży danych i pieniędzy. Na próby wyłudzenia narażeni są zwłaszcza klienci największych firm energetycznych, takich jak PGE, Tauron, Enea czy Energa.

Jak chronić się przed oszustwami?

W przypadku otrzymania takiego pisma konsumenci powinni być szczególnie ostrożni. Należy dokładnie sprawdzić wszelkie informacje zawarte w ofercie i zweryfikować, czy dana firma rzeczywiście świadczy zaproponowane usługi. W żadnym wypadku nie warto działać pod presją - pośpiech to zły doradca.

Jeśli macie wątpliwości co do uczciwości nadawcy, skontaktujcie się z miejskim (powiatowym) rzecznikiem praw konsumentów bądź organizacją konsumencką - taką jak np. Federacja Konsumentów. URE przypomina, że bezpłatną poradę można uzyskać również w Punkcie Informacyjnym dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stef
Stef
2024-02-02 17:53

jak patrze na ceny pradu, to gdyby nie to zamrozenie, to ja nie powiem, to wcale nie jest oszustwo, prawde napisali 😀