dym z komina

Ustawa antysmogowa: gdzie wchodzi od 2024 i jakie są warunki?

Od 1 stycznia 2024 roku kilka kolejnych polskich województw będzie musiało dostosować się do surowych przepisów ustawy antysmogowej, która wprowadza ograniczenia dotyczące używania pieców o najniższej klasie emisyjności, zwanych popularnie „kopciuchami”. Sprawdź, czy w Twoim województwie zaczną obowiązywać nowe zasady!

Województwa, gdzie ustawa wejdzie w życie w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku, nowe regulacje antysmogowe wejdą w życie w następujących województwach w Polsce:

  • Województwo wielkopolskie
  • Województwo kujawsko-pomorskie
  • Województwo lubelskie
  • Województwo zachodniopomorskie
  • Województwo dolnośląskie (dopiero od 01.07.2024 roku)
  • Województwo pomorskie (dopiero od 01.09.2024 roku)

Tym samym, zbliżamy się do finiszu wdrażania lokalnych uchwał antysmogowych. Ostatnie województwo (lubuskie) wprowadzi ustawę antysmogową od 01.01.2027 roku.

Ograniczenia wprowadzane przez ustawy antysmogowe

Ustawy antysmogowe wprowadzone 1 stycznia 2024 roku nakładają szereg ograniczeń mających na celu poprawę jakości powietrza. Główne ograniczenia obejmują:

  1. Zakaz używania "kopciuchów": W wyżej wymienionych województwach zostanie wprowadzony zakaz używania pieców węglowych najniższej klasy emisyjności, popularnie nazywanych "kopciuchami". Te piece charakteryzują się wysokim poziomem emisji szkodliwych substancji, w tym drobnych pyłów PM2.5.
  2. Wymiana starych kotłów: Mieszkańcy tych województw będą zobligowani do wymiany starych, nieefektywnych kotłów na nowocześniejsze, bardziej ekologiczne urządzenia. Preferowane są pompy ciepła, kotły na biomasę lub ewentualnie kotły gazowe. Trzeba jednak pamiętać, że kotły na gaz ziemny nie mają przed sobą długiej przyszłości (Unia Europejska wycofuje się z wykorzystania wszelkich paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego).
  3. Zakaz spalania paliw o wysokiej wilgotności: Wprowadzone zostaną ograniczenia dotyczące rodzaju spalanego paliwa. Zabronione będzie spalanie drewna o wilgotności powyżej 20%, a także używanie paliw takich jak miały i muły węglowe, węgiel brunatny czy flotokoncentraty.
  4. Kontrole i kary: Przepisy przewidują wzmożone kontrole użytkowania pieców w celu egzekwowania nowych regulacji. Właściciele nieruchomości, którzy nie dostosują się do nowych wymogów, mogą zostać obciążeni karami finansowymi.

Należy zaznaczyć, że lokalne samorządy mogą wprowadzać dodatkowe, bardziej rygorystyczne ograniczenia, dlatego warto śledzić obowiązujące przepisy w danej okolicy. Przykładowo, w mieście Warszawa dodatkowo obowiązuje zakaz palenia węglem.

Wpływ na jakość powietrza i zdrowie publiczne

Wprowadzenie tych ograniczeń ma na celu znaczną poprawę jakości powietrza w polskich miastach, które od lat zmagają się z problemem smogu. Oczekuje się, że zmniejszenie emisji szkodliwych substancji przyczyni się do poprawy zdrowia publicznego i zwiększenia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
orangutan
orangutan
2024-01-10 09:45

Jakoś policja i inne urzędy widza smog z kominów i przejeżdżają obok patrzą widzą, czasem mieszkają obok i ni ereagują nie spełniają swoich obowiązków. 2024 Zachodniopomorskie Podać miejscowości i zdjęcia? A smrodu też nie czują ponieważ w ich nowiuśkich budynkach jakie im wybudowano zazwyczaj tego nie widać gdyż są poza miastami. Kontrole przydałyby się też w elektrociepłowniach czy geotermiach, czym palą w kotłach, że w mieszkaniach tak śmierdzi od kaloryferów.
Przydałyby się kontrole i kary ogromne za to co ludzie piją z rur czyli za wodę uwaga PITNĄ (dlaczego miasta nie zapewniają wody pitnej zgodnej z normami lub oszukują bo sami sobie ocene wystawiają) rzekomo i jakiej jest jakości oraz kamienia i osadów. Przydałoby się też jak już się zatrudnia tę mase pracusiów by coś robili a jak nie potrafią bo z łapanki to zwalnia się.
Czy Państwo Polskie jest jakieś inne w sensie ludzie?

Andrzej
Andrzej
2024-01-09 20:41

No i w praktyce jest „jak zwykle”…….. przed chwilą -tj o 20,30 dnia 9 stycznia 2024 wyszedłem byłem na własne podwórko zlokalizowane w podmiejskiej wsi we centralnej (prawie że) Polsce . Termometr zaokienny pokazuje -14*C. Smród o tej porze roku i porze dnia jest 'jak zwykle” od wielu lat ……. przez woń smoły węglowej przebija się jeszcze woń palonego plastiku i płyt meblowych. Śmiem dodać że wieś a w zasadzie wielkie osiedle jest porównywane z podwarszawską Magdalenką. A miało być tak fajnie……

Iza
Iza
2024-01-03 19:47

W środku zimy zakaz palenia w piecu a więc co,prąd ?Paranoja,kogo stać na wymianę całej instalacji w starszych domach?O tym nikt nie wspomina,nie wystarczy wymienić piec,trzeba całą instalację w domu,a to koszt w setki tyś.

Andrzej
Andrzej
2023-12-30 14:40

Ja się tylko po raz kolejny „zapytowywuję” czy urzędniki wskazały skąd ma być prąd do tych pomp ciepła i czy istnieje do tego celu odpowiednia infrastruktura techniczna ?