Fotowoltaika na działkę

4.8 /5
(Ocen: 5)

Działki i ogródki rekreacyjne cieszą się wśród Polaków niesłabnącym zainteresowaniem – co szczególnie można było zauważyć w okresie pandemii. Możliwość oderwania się od zgiełku miasta i wypoczynku wśród zieleni może wydawać się kusząca. Sytuacja nieco się jednak komplikuje, gdy usytuowanie działki sprawia, że nie ma możliwości zaopatrzenia jej w prąd. Oczywiście można wakacje spędzić przy świeczce 😉 Jednak Ci, którzy nie mogą wyobrazić sobie życia bez naładowanego telefonu, oglądania telewizji czy schłodzonych napojów, powinni rozważyć rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika na działkę.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika na działkę – ekologiczny prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które umożliwia przekształcenie promieni słonecznych w czystą energię. Jak to możliwe? Na powierzchni paneli fotowoltaicznych, wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, którego efektem jest pojawienie się prądu stałego. Ten zostaje przekazany do inwertera, który zmienia go w prąd zmienny, czyli taki, którego używamy na co dzień.

Jak z pewnością się już domyślacie, fotowoltaika najefektywniej będzie pracować latem, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce, dobre efekty można osiągać od marca, aż do października. To właśnie właśnie dlatego fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem na działkę – ostatecznie zwykle w tych miesiącach najczęściej obieramy ten kierunek wypoczynku.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Czy zestaw fotowoltaiczny na działkę ma sens?

Wielu zadaje sobie pytanie, czy aby na pewno, inwestowanie w fotowoltaikę na działkę jest dobrym pomysłem. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach obycie się bez energii elektrycznej jest właściwie niemożliwe – mało kto jest w stanie sobie pozwolić na kompletne odcięcie się od świata i spędzenie kilku tygodni bez naładowanego telefonu czy podstawowych wygód, takich jak lodówka czy oświetlenie.

Jednocześnie, nie w każdym przypadku wykonanie przyłącza energetycznego na działce jest możliwe. Zakład energetyczny może odmówić przyłączenia, jeśli przemawiają za tym względy techniczne lub oczywiście, ekonomiczne. Oprócz tego, przyłącze wymaga spełnienia pewnych formalności i odczekania kilku miesięcy (w pewnych przypadkach okres oczekiwania na przyłączenie może sięgnąć nawet roku).

Minielektrownia słoneczna to zatem świetna alternatywa dla tradycyjnej, przewodowej elektryczności. Formalności związane z wdrożeniem fotowoltaiki na działce są właściwie zerowe i ograniczają się do zakupu oraz montażu odpowiedniego zestawu. Sam proces instalacji dla wprawnych rąk to maksymalnie kilka godzin. Jakie są korzyści tego rozwiązania?

Ekologia

Energia pozyskiwana ze słońca jest w 100% odnawialna, a korzystanie z niej pozwala zredukować ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

Niezależność

Dzięki instalacji off-grid i magazynowaniu energii nie jesteśmy uzależnieni od gorszych warunków pogodowych czy infrastruktury dystrybutora energii elektrycznej.

Wygoda

Niewielka instalacja fotowoltaiczna na działce jest wyjątkowo prosta do wdrożenia. Nie wymaga żadnych pozwoleń, ani wypełniania formalności z dystrybutorem sieci.

Zestaw fotowoltaiczny na działkę – co wchodzi w jego skład?

W przypadku odizolowanego miejsca, w którym nie ma możliwości założenia przyłącza, jedynym słusznym wyborem jest instalacja fotowoltaiczna off-grid. Zestaw fotowoltaiczny na działkę tego typu nie musi być podłączony do sieci, a właściwie skonfigurowany jest w stanie zapewniać stały dostęp do prądu, nawet w przypadku załamania pogody. Co czego składa się fotowoltaika na działkę rekreacyjną w wariancie off-grid?

[/icon] Panele fotowoltaiczne, czyli kluczowy element każdej instalacji – to przede wszystkim od nich zależy, ile energii zostanie wyprodukowane. Przy doborze modułów należy zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych i nie tylko – m.in. ich rodzaj (np. panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne), ale także oferowaną gwarancję, jakość, efektywność czy wiarygodność producenta. Podjęcie decyzji w sprawie paneli nie dla każdego będzie łatwym zadaniem – jeśli macie z tym problem, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2022.

[/icon] Akumulator – pozwala on na magazynowanie nadwyżek energii i wykorzystanie jej wieczorami lub wtedy, gdy pogoda nie pozwala na zaspokojenie bieżącego zapotrzebowania na energię. W przypadku instalacji off-grid bardzo często wybiera się akumulatory żelowe, które dobrze sobie radzą z niestabilnymi sieciami zasilającymi.

[/icon] Regulator ładowania – to urządzenie, które dba o optymalne ładowanie akumulatora (zabezpiecza przed zbyt wysokim napięciem ładowania) oraz chroni instalację przed wystąpieniem prądu zwrotnego.

[/icon] Inwerter (falownik) – urządzenie, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele, w prąd przemienny o wartości 230 V, czyli taki, jaki znajduje się w gniazdkach.

Panele fotowoltaiczne na działkę – ile powinno ich być?

Dopasowanie ilości i mocy paneli fotowoltaicznych na działkę powinno być uzależnione od całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak sprawdzić ile prądu będzie potrzebne?

Prognozowane, dzienne zużycie energii najprościej ustalimy mnożąc moc nominalną sprzętów, których będziemy używać na działce przez ich szacowny czas pracy w ciągu całego dnia.

Jako przykład weźmy oświetlenie o mocy 50 W (0,05 kW), działające przez ok. 3 godziny dziennie, które zużyje w przybliżeniu 0,15 kWh energii. W przypadku lodówki obliczenia będą prostsze, gdyż większość producentów w dokumentacji podaje szacowaną ilość energii, którą w ciągu roku zużyje urządzenie – wówczas wystarczy ją tylko podzielić przez 365, aby otrzymać dzienne zapotrzebowanie. Po zsumowaniu zużycia wszystkich urządzeń, które mają być zasilane fotowoltaiką, otrzymamy ilość energii, którą dziennie powinny wyprodukować panele. W najoszczędniejszym przypadku będzie to ok. 1,2 kWh na dobę, bez uwzględnienia sprawności inwertera i akumulatora.

Jeden, odpowiednio zamontowany panel fotowoltaiczny o mocy 300 Wp w ciągu dnia, w zależności od pory roku i warunków, jest w stanie wyprodukować od ok. 0,9 kWh do 1,2 kWh energii. A zatem, do pokrycia minimalnego zapotrzebowania na energię na działce (dla lodówki, oświetlenia, czajnika), przy uwzględnieniu sprawności urządzeń pośredniczących (falownika, akumulatora), potrzeba trzech paneli o mocy 300 kWp.

Fotowoltaika na działkę – cena

Pozostaje pytanie, ile może wynosić koszt zestawu fotowoltaicznego na działkę? Tu wszystko zależy od tego, jak dużej instalacji będziemy potrzebować, jakie urządzenia wybierzemy lub też kto zamontuje zestaw (czy zlecimy to firmie czy też pokusimy się o samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych).

Koszt niewielkiego, kompletnego zestawu fotowoltaicznego na działkę to wydatek od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Gdzie zamontować zestaw fotowoltaiczny na działkę?

Nie tylko pora roku ma znaczenie, jeśli chodzi o ilość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Aby liczyć na jak największy uzysk z instalacji, panele fotowoltaiczne na działkę powinny być właściwie zamontowane. Co to znaczy? Wziąć pod uwagę należy m.in.:

Ułożenie paneli względem stron świata – największą wydajność paneli osiągniemy, jeżeli zostaną one skierowane idealnie na południe. Odchylenie od tego ułożenia zmniejsza efektywność instalacji – najmniej korzystne jest oczywiście ukierunkowanie paneli na północ.

Kąt nachylenia paneli – najlepiej, aby panele znalazły się na powierzchni nachylonej pod kątem 35° – 38°. Każde odchylenie o 10° od tej wartości będzie przynosić kilkuprocentowe straty wydajności.

Ilość cienia – przy wyborze miejsca montażu należy unikać obszarów zacienionych – nawet częściowo czy sporadycznie w ciągu dnia. Minimalna ilość cienia może zmniejszyć wydajność ogniwa o ok. 30%.

Ryzyko zabrudzenia – podobnie jak zacienienie, zabrudzenia negatywnie wpływają na efektywność paneli. Należy zatem zadbać o to, by ryzyko ich zanieczyszczenia (pyłem, liśćmi czy ptasimi odchodami) było jak najmniejsze. Szczególnie, że samodzielnie mycie paneli wodą może spowodować osadzenie się kamienia.

Ryzyko uszkodzeń – miejsce montażu powinno być również tak dobrane, aby uniemożliwiało osobom trzecim dostęp do instalacji i minimalizowało ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Jeśli jest taka możliwość, panele fotowoltaiczne na działkę warto zatem zamontować np. na domu letniskowym. Rozwiązaniem może być też fotowoltaika na gruncie – przy czym w tym przypadku konieczna będzie specjalna konstrukcja wspierająca, ustawiona na betonowych podkładach.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika na działkę – gotowy zestaw, samodzielny dobór czy pomoc profesjonalistów?

Osoby rozważające wdrożenie fotowoltaiki na działce zwykle stają przed wyborem – wybrać gotowy zestaw fotowoltaiczny czy spróbować skompletować instalację samemu? A może poprosić o pomoc firmę fotowoltaiczną?

Samodzielny dobór instalacji fotowoltaicznej na działkę to nie lada wyzwanie, które wymaga wiedzy na temat sposobu działania oraz wymagań samych paneli fotowoltaicznych, jak i urządzeń towarzyszących (inwertera, regulatora, akumulatorów). To opcja, którą można zalecić jedynie osobom obeznanym w temacie, szczególnie, że źle dobrane i zamontowane podzespoły instalacji fotowoltaicznej mogą pracować nieefektywnie bądź niekiedy stanowić zagrożenie. Dla laików najlepszym wyjściem byłyby gotowe zestawy fotowoltaiczne na działkę – przy czym również w tym przypadku należy zachować ostrożność i sprawdzić czy podzespoły są odpowiednio dobrane.

A kiedy warto o pomoc poprosić specjalistów? Profesjonalna firma fotowoltaiczna to zawsze dobry pomysł, jednak najczęściej z jej usług korzystamy dopiero, gdy w grę wchodzą większe, droższe instalacje – np. fotowoltaika dla domu jednorodzinnego. Wówczas kupowanie gotowych zestawów czy samodzielny montaż to nie najlepszy pomysł, gdyż przy braku doświadczenia, nie trudno o błędny dobór lub montaż fotowoltaiki.

Niewielki zestaw fotowoltaiczny na działkę to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, szczególnie, jeśli moglibyśmy mieć problem z przyłączem obiektu do sieci energetycznej. Pozwala ono na szybkie i wygodne zaopatrzenie działki czy ogródka w tani i ekologiczny prąd, bez konieczności spełniania specjalnych wymagań budowlanych czy formalności. Dodatkowym plusem jest możliwość zadbania o środowisko naturalne, dzięki ograniczeniu zużycia energii ze źródeł tradycyjnych.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments