Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce – Ranking 2022

Łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła blisko 4 GW. Ten imponujący wynik to w dużej zasługa mikroinstalacji prosumenckich, które stanowią ok. 70-80% wszystkich instalacji PV. Niemniej jednak, farm fotowoltaicznych przybywa i są o coraz większej mocy. Jakie są (jak na razie!) największe elektrownie słoneczne w Polsce? Do kogo należą? Oto nasz ranking – Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce 2022!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce w 2022 roku – Ranking

Omawiając temat największych farm fotowoltaicznych w Polsce warto pamiętać, że branża PV w Polsce dynamicznie się rozwija. Projekty nowych instalacji pojawiają się co chwilę, a zatem tytuł “Największa farma fotowoltaiczna w Polsce” to trofeum przechodnie. Jakie, na chwilę obecną, są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?

ZE PAK logo

Właściciel

ZE PAK

Moc

70,000 MW

Rok uruchomienia

2021

Lokalizacja

gm. Brudzew

Alternus Energy Group logo

Właściciel

Alternus Energy Group

Moc

64,600 MW

Rok uruchomienia

2021

Lokalizacja

gm. Witnica

Better Energy

Właściciel

Better Energy

Moc

29,961 MW

Rok uruchomienia

2021

Lokalizacja

Postomino

4
Energa

Właściciel

Energa OZE

Moc

8,000 MW

Rok uruchomienia

2021

Lokalizacja

Borki Wielbarskie

5
Tauron

Właściciel

Tauron

Moc

5,000 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Jaworzno

6
EWG

Właściciel

EWG Elektrownie Wiatrowe

Moc

4,677 MW

Rok uruchomienia

2021

Lokalizacja

Prochowice

7
Energa OZE

Właściciel

Energa OZE

Moc

3,770 MW

Rok uruchomienia

2015

Lokalizacja

Czernikowo

8
EnergiaLine

Właściciel

EnergiaLine

Moc

2,059 MW

Rok uruchomienia

2018

Lokalizacja

Bierutów

9
Stowarzyszenie Horyzonty

Właściciel

Stowarzyszenie
Horyzonty

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2014

Lokalizacja

Cieszanów

10
Biogazowania Ostrzeszów

Właściciel

Biogazowania
Ostrzeszów

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2015

Lokalizacja

Ostrzeszów

11
Bob Energetyk

Właściciel

BOB ENERGETYK

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2018

Lokalizacja

Wilkowo

12
Energetyka Odnawialna Wałcz

Właściciel

Energetyka Odnawialna
Wałcz

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2019

Lokalizacja

Wałcz

13
Energia Wysocko

Właściciel

Energia Wysocko

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Wysocko

14
E.O. Energia Odnawialna

Właściciel

E.O.Energia Odnawialna

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Borzyszkowy

15
BIODEFOL

Właściciel

BIODEFOL

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Sokołów
Małopolski

Największe elektrownie słoneczne w Polsce. Co warto wiedzieć?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej największym farmom fotowoltaicznym w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce – farma fotowoltaiczna Brudzew

Od końca 2021 roku tytuł “Największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” przysługuje farmie fotowoltaicznej Brudzew. Została ona zbudowana przez dwie spółki: Esoleo (tak, to dokładnie to samo Esoleo, które buduje mikroinstalacje dla odbiorców indywidualnych) oraz PAK Serwis. Kompleks należy do ZE PAK, czyli Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i będzie produkować energię dla Grupy Polsat Plus. Wszystkie te firmy łączy postać Zygmunta Solorza, który jest właścicielem zarówno elektrowni, jak i podmiotów wykonawczych.

Na farmę fotowoltaiczną Brudzew składa się ponad 155 554 tysiące paneli fotowoltaicznych o mocy 455 Wp i ponad 300 inwerterów. Całość kosztowała niemal 164 mln zł netto. Instalacja zajmuje teren ok. 100 ha i w ciągu roku ma dostarczyć ok. 68 GWh ekologicznej energii. Warto podkreślić, że budowa farmy fotowoltaicznej Brudzew przebiegła w ekspresowym tempie – od pierwszych przygotowań do pozwolenia na użytkowanie upłynęło zaledwie 355 dni.

Budowa farmy Brudzew to kolejny krok w stronę zielonej transformacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Konin-Adamów, który ogłosił, że do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z wytwarzania energii z węgla, na rzecz OZE. Koncern energetyczny zaczął już przekwalifikowywać kadrę – część byłych górników pracowała właśnie przy budowie farmy fotowoltaicznej Brudzew.

Druga największa farma fotowoltaiczna – Witnica

Niewiele mniejszą mocą od farmy w Brudzewie może pochwalić się instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana w gminie Witnica. Oddana do użytku w marcu 2021 roku, z mocą na poziomie 64,6 MW przez chwilę mogła nawet się cieszyć tytułem największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

System PV w Witnicy składa się z 159 856 modułów fotowoltaicznych o mocy 400 – 405 Wp, pochodzących od jednego z największych producentów na świecie – Jinko Solar. Energia jest przetwarzana przez 500 falowników firmy Huawei. Instalacja zajmuje ok. 80 ha gruntów. Prace budowlane trwały około roku.

Rocznie farma fotowoltaiczna w Witnicy ma dostarczyć około 68 GWh energii (a więc podobnie jak większa o 6 MW elektrownia słoneczna w gminie Brudzew). Dzięki podpisanej umowie PPA trafi ona do cementowni Górażdże Cement S.A. i pomoże ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 50 tysięcy ton rocznie!

Farma fotowoltaiczna Witnica

Farma fotowoltaiczna w Witnicy, Źródło: materiały prasowe BayWa

Farma fotowoltaiczna w Witnicy została zbudowana przez jednego z największych deweloperów farm fotowoltaicznych działających w Polsce – BayWa. W 2021 roku została sprzedana irlandzkiej firmie Alternus Energy Group.

Farma fotowoltaiczna Postomino

Słyszeliście o farmie fotowoltaicznej Postomino? Prawdopodobnie nie, a jest to jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy niemal 30 MW (a dokładnie 29,961 MW). Kompleks nosi nazwę “Postomino Solar Park” i został zbudowany przez firmę Better Energy. Jest to duńska spółka, która od jakiegoś czasu inwestuje w niesubsydiowane farmy PV w Polsce.

O samej instalacji wiadomo niewiele. Wiadomo jednak, że była to jedna z pierwszych farm fotowoltaicznych podłączonych do sieci wysokiego napięcia. Koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej otrzymała w grudniu 2021 roku.

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku

Do największych farm fotowoltaicznych w Polsce należy także instalacja o mocy 8 MW zbudowana w miejscowości Borki Wielbarskie.

System składa się z ponad 24 tysięcy modułów PV, rozlokowanych na terenie ponad 15 ha. Według szacunków, roczna produkcja z tej instalacji powinna wynieść około 8 GWh energii i powinna przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 o około 5 tysięcy ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna Wielbark

Farma fotowoltaiczna Wielbark, źródło: materiały prasowe Energa

Farma fotowoltaiczna Jaworzno

Farma fotowoltaiczna Jaworzno, przez niemal rok dzierżyła tytuł “Największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” – dziś, jak już wiecie, to przeszłość. Wciąż jest to jednak jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

To pierwsza z wielu elektrowni, które mają powstać na miejscu dawnego bloku węglowego należącego do Tauron Polska Energia. Docelowo, ich łączna moc ma wynieść 150 MW.

Farma fotowoltaiczna - Jaworzno.

Źródło: materiały prasowe Tauron. Farma fotowoltaiczna w Jaworznie

Farmę zbudowały spółki związane z Tauronem – Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie. Prace montażowe zaczęły się w lipcu 2020 roku. Do zamontowania było m.in. 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Elektrownia fotowoltaiczna Jaworzno ma produkować rocznie 5.000 MWh, czyli tyle, ile trzeba do zasilenia 2.000 gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna Prochowice

W 2021 roku oddana do użytku została również farma fotowoltaiczna w miejscowości Prochowice, o mocy niemal 5 MW (dokładnie 4,677 MW). Właścicielem konstrukcji jest legnicka firma EWG.

Energia jest produkowana przez ok. 17.000 paneli fotowoltaicznych, które zajmują ok. 10 ha ziemii. Rocznie ma dostarczać ok. 5 GWh prądu.

Farma fotowoltaiczna Czernikowo

Ukończona w 2015 roku farma fotowoltaiczna w Czernikowie pod Toruniem przez kilka lat mogła pochwalić się tytułem największej elektrowni słonecznej w Polsce. Wybudowana została we współpracy z wykonawcą Global Energy Services i składa się z ok. 16.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 240 W.

Farma w Czernikowie

Źródło: materiały prasowe Energa. Farma fotowoltaiczna w Czernikowie

Farma słoneczna w Czernikowie zajmuje obszar 7,7 ha, czyli ok. 22.500 metrów kwadratowych. Rocznie produkuje około 3.500 MWh energii, co pokrywa zapotrzebowanie na energię ok. 16.000 gospodarstw domowych. Szacuje się, że jej praca pozwala zredukować emisję CO2 o 3.100 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna Bierutów

Następna w kolejności, pod względem mocy znamionowej jest farma fotowoltaiczna Bierutów. Uruchomiona została pod koniec 2018 roku. Jej właścicielem jest lokalna firma EnergiaLine, zajmująca się m.in. instalacjami energetycznymi, a także montażem kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Składa się z 7.920 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 260 W. Jak obliczyliśmy za pomocą narzędzi Google, zajmuje powierzchnię blisko 8.500 metrów kwadratowych. Według kalkulatora PVGIS, rocznie jest w stanie wyprodukować ok. 2.170 MWh.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych - Bierutów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Następna w kolejności elektrownia fotowoltaiczna w Cieszanowie to jedna z pierwszych i największych farm PV w Polsce. Została wybudowana na działce o powierzchni 4,5 ha i składa się z 8.333 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 240 W. Rocznie może wyprodukować ok. 2.000 MWh energii.

Została wybudowana przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Kosztowała ponad 17,5 mln zł, z czego ok. 10 mln pochodziło z unijnej dotacji oraz środków rządowych.

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów

Mocą 2 MW może pochwalić się również farma fotowoltaiczna w Ostrzeszowie, wybudowana w 2015 roku z inicjatywy Biogazowni Ostrzeszów. Obiekt zbudowano na działce o powierzchni 3,26 ha. Początkowo na jej miejscu miała stanąć biogazownia rolnicza. Plany spółki pokrzyżował sprzeciw lokalnej społeczności. Ostatecznie, zdecydowano się na budowę elektrowni słonecznej.

Farma składa się z 8.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 W każdy oraz 96 inwerterów. Rocznie, instalacja jest w stanie wyprodukować 1.900 MWh energii, co ogranicza emisję CO2 o 1.800 ton na rok. Z wytworzonej energii korzysta elektrociepłownia. Inwestycja kosztowała około 17,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z dotacji unijnej.

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów.

Źródło: Google Maps

Największe farmy PV wcale nie należą do firm energetycznych

Warto zauważyć, że choć coraz więcej elektrowni z listy największych farm fotowoltaicznych w Polsce należy do przedsiębiorstw energetycznych, to nie one dominują (a przecież w teorii powinny być najbardziej zainteresowane produkowaniem zielonej energii).

Wbrew pozorom większość działających już farm fotowoltaicznych w Polsce to inwestycje prywatne, prowadzone przez samodzielnych inwestorów lub deweloperów, którzy widząc niemały potencjał biznesowy tkwiący w budowie farmie farmy fotowoltaicznej, postanowili zadziałać na własną rękę, kupując lub dzierżawiąc grunty pod fotowoltaikę.

W efekcie, możemy poszczycić się dość długą listą farm o stosunkowo niewielkiej mocy do 1 MW, zbudowanych głównie w celu udziału w aukcjach OZE (mniejsze obiekty były bardziej opłacalne w tym modelu), co poskutkowało rozproszeniem mocy zainstalowanej w farmach PV.

Warto też zauważyć, że takie podejście inwestorów do budowy farm miało też swój wpływ na rynek instalatorów. Profesjonalni deweloperzy farm fotowoltaicznych raczej niechętnie zajmowali się małymi projektami, co stworzyło możliwości poszerzenia portfolio wykonawcom mikroinstalacji (również tym z naszego rankingu firm fotowoltaicznych). W efekcie, choć wyspecjalizowanych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce nie brakuje (zobaczcie nasz ranking deweloperów farm fotowoltaicznych), mniejszym graczom również udało się zgarnąć sporą część rynku.

Jak dowodzą przykłady z Polski i całego świata (własne elektrownie PV ma m.in. sieć sklepów Walmart, firma Amazon czy Google), farma fotowoltaiczna to doskonały sposób na osiąganie różnego rodzaju korzyści – od tych ekologicznych (mniejszy ślad węglowy) po ekonomiczne (tania energia, z niewyczerpalnego źródła).

Gdzie powstają największe farmy fotowoltaiczne?

Jak już wspominaliśmy, tytuł największej farmy fotowoltaicznej to laur, który dość szybko przechodzi z rąk do rąk. Jakie nowe konstrukcje mogą zawalczyć o to miano?

Farma fotowoltaiczna Mysłowice – której budowę w marcu 2022 roku rozpoczęła firma Tauron. Co ciekawe, instalacja zostanie umieszczona na terenie dawnego składowiska odpadów paleniskowych w Mysłowicach – Dziećkowicach, dzięki czemu możliwa będzie rekultywacja obszaru. Docelowo cały kompleks ma mieć moc 100 MW. Instalacja będzie powstawać stopniowo – pierwsza część o mocy ok. 37 MW ma zostać oddana do użytku w połowie 2023 roku.

Farma fotowoltaiczna Zwartowo – o łącznej, docelowej mocy aż 290 MW. Będzie ona realizowana przez firmę Respect Energy, we współpracy z koncernem Goldbeck Solar. Gdy już powstanie, ma być to nie tylko największa w Polsce farma fotowoltaiczna, ale też i największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (jeśli nie wyprzedzi jej inny projekt).

Warto jeszcze przypomnieć, że w 2019 roku ogłoszono, że firma Energia Przykona, należąca do grupy NeoInvestments we współpracy z China Sinogy Electric Engineering oraz Strategic Swiss Partners AG wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 600 MW! Podzielona na etapy inwestycja, miała uzyskać pierwsze pozwolenia na budowę na początku 2020 roku. Na razie brak jednak informacji o realizacji.

Wielkość tak naprawdę nie ma znaczenia

Oczywiście, przez cały czas powstają też nieco mniejsze systemy, które nadal można jednak zaliczyć do grona największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Mowa tu farmach o mocy kilkudziesięciu megawatów, które rozplanowywane są na terenie całego kraju. Przykład?

Farma fotowoltaiczna w okolicach Kłodzka, w województwie dolnośląskim, która ma powstać na gruntach otaczających obwodnicę miasta. Realizacją tej wielkoformatowej instalacji słonecznej miałaby się zająć się spółka Elektrownia PV Kłodzko. Farma fotowoltaiczna ma mieć moc aż 30 MW. Taki system byłby w stanie dostarczyć nawet 32 GWh energi roczniei – region należy bowiem do tych najlepiej nasłonecznionych w Polsce. Ma również doskonałe warunki gruntowe. Z tej przyczyny, łączna planowana moc farm fotowoltaicznych w powiecie Kłodzkim ma wynieść ponad 80 MW!

Średniej wielkości obiektów, takich jak farma fotowoltaiczna w Kłodzku, będzie (i powinno) powstawać coraz więcej. Budowa instalacji o mocy kilkuset megawatów może potrwać nawet kilka lat – my zaś potrzebujemy czystej energii jak najszybciej. Pomimo dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, Polska ma sporo do nadrobienia w kontekście mocy farm fotowoltaicznych.

Największe elektrownie słoneczne w Polsce – jak wypadamy na tle Europy i świata?

Największa farma fotowoltaiczna w Europie działa w Hiszpanii. Obiekt nazwany “Núñez de Balboa” na cześć hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, osiąga moc 500 MW (0,5 GW), co pozwala na produkcję 832 GWh energii – w Hiszpanii nasłonecznienie jest bowiem większe niż w Polsce. Jednocześnie w 2021 roku Hiszpania dysponowała ok. 15 GW mocy zainstalowanej.

Niekwestionowanym, (przynajmniej jak na razie 😉 ) światowym liderem jest jednak zlokalizowana w Indiach farma Bhadla Solar Park o mocy 2.245 MW (czyli 2,245 GW), zbudowana na działce o wielkości 57 km kwadratowych! Łącznie, kraj ten dysponuje instalacjami słonecznymi o mocy ponad 40 GW.

Jak widać, do najlepszych nam jeszcze bardzo daleko. Wszystko wskazuje jednak na to, że rok 2022 będzie przełomowy, jeśli chodzi o moce farm fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
28 października 2021 20:50

stare dane 😉