Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce – Ranking 2021

Łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła blisko 4 GW. Ten imponujący wynik to w dużej zasługa mikroinstalacji prosumenckich, które stanowią ok. 70-80% wszystkich instalacji PV. Niemniej jednak, farm fotowoltaicznych przybywa i są o coraz większej mocy. Jakie są (jak na razie!) największe elektrownie słoneczne w Polsce? Do kogo należą? Oto nasz ranking – Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce 2021!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce w 2021 roku – Ranking

Omawiając temat największych farm fotowoltaicznych w Polsce warto pamiętać, że branża PV w Polsce dynamicznie się rozwija. Projekty nowych instalacji pojawiają się co chwilę, a zatem tytuł “Największa farma fotowoltaiczna w Polsce” to trofeum przechodnie. Jakie, na chwilę obecną, są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Tauron

Właściciel

Tauron

Moc

5,000 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Jaworzno

Energa

Właściciel

Energa

Moc

3,770 MW

Rok uruchomienia

2015

Lokalizacja

Czernikowo

EnergiaLine

Właściciel

EnergiaLine

Moc

2,059 MW

Rok uruchomienia

2018

Lokalizacja

Bierutów

4
Stowarzyszenie Horyzonty

Właściciel

Stowarzyszenie
Horyzonty

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2014

Lokalizacja

Cieszanów

5
Biogazowania Ostrzeszów

Właściciel

Biogazowania
Ostrzeszów

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2015

Lokalizacja

Ostrzeszów

6
Bob Energetyk

Właściciel

BOB ENERGETYK

Moc

2,000 MW

Rok uruchomienia

2018

Lokalizacja

Wilkowo

7
Energetyka Odnawialna Wałcz

Właściciel

Energetyka Odnawialna
Wałcz

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2019

Lokalizacja

Wałcz

8
Energia Wysocko

Właściciel

Energia Wysocko

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Wysocko

9
E.O. Energia Odnawialna

Właściciel

E.O.Energia Odnawialna

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Borzyszkowy

10
BIODEFOL

Właściciel

BIODEFOL

Moc

1,999 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Sokołów
Małopolski

11
MPWiK w Lublinie

Właściciel

MPWiK w Lublinie

Moc

1,980 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Lublin

12
Elektrownia Fotowoltaiczna Wałcz 2

Właściciel

Elektrownia Fotowoltaiczna
Wałcz 2

Moc

1,980 MW

Rok uruchomienia

2019

Lokalizacja

Wałcz

13
R. Power Elektrownia Kolno II

Właściciel

R. Power Elektrownia
Kolno II

Moc

1,840 MW

Rok uruchomienia

2018

Lokalizacja

Kolno

14
CLIP Logistyka

Właściciel

CLIP Logistyka

Moc

1,735 MW

Rok uruchomienia

2019

Lokalizacja

Jasin

15
THEWIND

Właściciel

THEWIND

Moc

1,636 MW

Rok uruchomienia

2020

Lokalizacja

Łazy

Największe elektrownie słoneczne w Polsce – wielka piątka. Co warto wiedzieć?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej pięciu największym farmom fotowoltaicznym w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce – farma fotowoltaiczna Jaworzno

Farma fotowoltaiczna Jaworzno, tytuł “Największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” zdobyła niedawno, bo z końcem grudnia 2020 roku. To pierwsza z wielu elektrowni, które mają powstać na miejscu dawnego bloku węglowego należącego do Tauron Polska Energia. Docelowo, ich łączna moc ma wynieść 150 MW.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce - Jaworzno

Źródło: materiały prasowe Tauron. Farma fotowoltaiczna w Jaworznie

Farmę zbudowały spółki związane z Tauronem – Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie. Prace montażowe zaczęły się w lipcu 2020 roku. Do zamontowania było m.in. 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Elektrownia fotowoltaiczna Jaworzno ma produkować rocznie 5.000 MWh, czyli tyle, ile trzeba do zasilenia 2.000 gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna Czernikowo

Ukończona w 2015 roku farma fotowoltaiczna w Czernikowie pod Toruniem przez kilka lat mogła pochwalić się tytułem największej elektrowni słonecznej w Polsce. Wybudowana została we współpracy z wykonawcą Global Energy Services i składa się z ok. 16.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 240 W.

Czernikowo - farma fotowoltaiczna

Źródło: materiały prasowe Energa. Farma fotowoltaiczna w Czernikowie

Farma słoneczna w Czernikowie zajmuje obszar 7,7 ha czyli ok. 22.500 metrów kwadratowych. Rocznie produkuje około 3.500 MWh energii, co pokrywa zapotrzebowanie na energię ok. 16.000 gospodarstw domowych. Szacuje się, że jej praca pozwala zredukować emisję CO2 o 3.100 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna Bierutów

Następna w kolejności, pod względem mocy znamionowej jest farma fotowoltaiczna Bierutów. Uruchomiona została pod koniec 2018 roku. Jej właścicielem jest lokalna firma EnergiaLine, zajmująca się m.in. instalacjami energetycznymi, a także montażem kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Składa się z 7.920 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 260 W. Jak obliczyliśmy za pomocą narzędzi Google, zajmuje powierzchnię blisko 8.500 metrów kwadratowych. Według kalkulatora PVGIS, rocznie jest w stanie wyprodukować ok. 2.170 MWh.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych - Bierutów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Następna w kolejności elektrownia fotowoltaiczna w Cieszanowie to jedna z pierwszych i największych farm PV w Polsce. Została wybudowana na działce o powierzchni 4,5 ha i składa się z 8.333 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 240 W. Rocznie może wyprodukować ok. 2.000 MWh energii.

Została wybudowana przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Kosztowała ponad 17,5 mln zł, z czego ok. 10 mln pochodziło z unijnej dotacji oraz środków rządowych.

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów

Mocą 2 MW może pochwalić się również farma fotowoltaiczna w Ostrzeszowie, wybudowana w 2015 roku z inicjatywy Biogazowni Ostrzeszów. Obiekt zbudowano na działce o powierzchni 3,26 ha. Początkowo na jej miejscu miała stanąć biogazownia rolnicza. Plany spółki pokrzyżował sprzeciw lokalnej społeczności. Ostatecznie, zdecydowano się na budowę elektrowni słonecznej.

Farma składa się z 8.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 W każdy oraz 96 inwerterów. Rocznie, instalacja jest w stanie wyprodukować 1.900 MWh energii, co ogranicza emisję CO2 o 1.800 ton na rok. Z wytworzonej energii korzysta elektrociepłownia. Inwestycja kosztowała około 17,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z dotacji unijnej.

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów

Źródło: Google Maps

Co ciekawe, na chwilę obecną jedynie kilka elektrowni z listy największych farm fotowoltaicznych w Polsce należy do przedsiębiorstw energetycznych (które przecież w teorii powinny być najbardziej zainteresowane produkowaniem zielonej energii).

Wbrew pozorom większość działających już farm fotowoltaicznych w Polsce to inwestycje prywatne, prowadzone przez samodzielnych inwestorów, którzy widząc niemały potencjał biznesowy tkwiący w budowie farmie farmy fotowoltaicznej, postanowili zadziałać na własną rękę, kupując lub dzierżawiąc grunty pod fotowoltaikę. W efekcie, możemy poszczycić się dość długą listą farm o stosunkowo niewielkiej mocy do 1 MW, zbudowanych głównie w celu udziału w aukcjach OZE (mniejsze obiekty są bardziej opłacalne w tym modelu), co poskutkowało rozproszeniem mocy zainstalowanej w farmach PV.

Warto też zauważyć, że takie podejście inwestorów do budowy farm miało też swój wpływ na rynek instalatorów. Profesjonalni deweloperzy farm fotowoltaicznych raczej niechętnie zajmowali się małymi projektami, co stworzyło możliwości poszerzenia portfolio wykonawcom mikroinstalacji (również tym z naszego rankingu firm fotowoltaicznych). W efekcie, choć wyspecjalizowanych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce nie brakuje (zobaczcie nasz ranking deweloperów farm fotowoltaicznych), mniejszym graczom również udało się zgarnąć sporą część rynku.

Jak dowodzą tego przykłady z Polski i całego świata (własne elektrownie PV ma m.in. sieć sklepów Walmart, firma Amazon czy Google), farma fotowoltaiczna to doskonały sposób na osiąganie różnego rodzaju korzyści – od tych ekologicznych (mniejszy ślad węglowy) po ekonomiczne (tania energia, z niewyczerpalnego źródła).

Największe elektrownie słoneczne w Polsce – jak wypadamy na tle Europy i świata?

Choć farma o mocy 5 MW to bez wątpienia spore osiągnięcie, daleko nam nam do mocy osiąganych przez instalacje w Europie i na świecie.

Największa farma fotowoltaiczna na Starym Kontynencie działa w Hiszpanii. Obiekt nazwany “Núñez de Balboa” na cześć hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, osiąga moc 500 MW, co pozwola jej na produkcję 832 GWh energii – w Hiszpanii nasłonecznienie jest bowiem większe niż w Polsce.

Niekwestionowanym, (przynajmniej jak na razie 😉 ) światowym liderem jest jednak zlokalizowana w Indiach farma Bhadla Solar Park o mocy 2.245 MW, zbudowana na działce o wielkości 57 km kwadratowych!

Jak widać, do najlepszych nam jeszcze bardzo daleko. Wszystko wskazuje jednak na to, że rok 2021 będzie przełomowy, jeśli chodzi o moce farm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce – jej budowa dopiero przed nami?

Już w lipcu 2020 roku pretendentką do tytułu największej farmy fotowoltaicznej w Polsce ogłoszono farmę fotowoltaiczną w gminie Witnica. Realizowana przez firmę BayWa r.e. ma mieć moc 64,6 MW.

Już kilka miesięcy później było wiadomo, że większe szanse na to miano ma kompleks w Janiszewie (gmina Brudzew), którego budowę rozpoczęły spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz ESOLEO), a którego moc ma wynieść 70 MW.

W lutym 2021 roku, stawkę podbiła jednak firma Respect Energy, która we współpracy z koncernem Goldbeck Solar wybuduje w Zwartowie elektrownię słoneczną o mocy 203 MW. Ma być to nie tylko największa w Polsce farmę fotowoltaiczna, ale też i największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Docelowo, cały kompleks ma zostać rozszerzony do 390 MW. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2022 roku.

Warto jeszcze przypomnieć, że w 2019 roku ogłoszono, że firma Energia Przykona, należąca do grupy NeoInvestments we współpracy z China Sinogy Electric Engineering oraz Strategic Swiss Partners AG wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 600 MW! Podzielona na etapy inwestycja, miała uzyskać pierwsze pozwolenia na budowę na początku 2020 roku. Na razie brak jednak informacji o realizacji.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
28 października 2021 20:50

stare dane 😉