Prognozowanie a dwa rachunki za prąd
Zacznijmy od najbardziej prawdopodobnej sytuacji, w której dwie faktury za prąd mogą wynikać z różnicy między prognozowanym a faktycznym zużyciem energii przez odbiorców.
Sprzedawcy energii stosują prognozy oparte na historycznym zużyciu i innych czynnikach, aby zapewnić ciągłość dostaw dla odbiorców. Ten model może jednak doprowadzić do różnic między przewidywaniami a faktycznym zużyciem. Kiedy dokonuje się faktycznego odczytu licznika, wszelkie rozbieżności są rozliczane i generowany jest drugi rachunek - wyrównujący.
Chcecie dowiedzieć się wiecej na temat faktur prognozowanych? A może chcecie dowiedzieć się jak zrezygnować z prognozy za prąd? W takim wypadku koniecznie sprawdźcie te informacje: Prognoza zużycia energii elektrycznej - Faktura prognozowana.
Przyszły dwie faktury za prąd? To normalne po zmianie sprzedawcy
Drugi przypadek dotyczy osób, którzt zmienili sprzedawcę prądu i nie korzystają z tzw. umowy kompleksowej. W tym wariancie, dwa rachunki za prąd są również jak najbardziej normalne.
Pierwsza faktura to dokument od dystrybutora (będąc precyzyjnym - od Operatora Sieci Dystrybucyjnej). Widnieją na niej opłaty dystrybucyjne – za "przesył", takie jak np. opłata sieciowa czy opłata abonamentowa.
Drugą fakturę otrzymujemy od nowego sprzedawcy prądu. To na niej widnieje zużycie energii elektrycznej, całkowity koszt energii czynnej oraz tzw. opłata handlowa.
Jako że temat rodzaju i przeznaczenia opłat na rachunkach za prąd nie jest wcale prosty, zachęcamy do uporządkowania (lub poszerzenia) swojej wiedzy: Rachunek za prąd - jak czytać fakturę energii elektrycznej?