Kim jest prosument zbiorowy?
Innymi słowy, prosumentem zbiorowym jest grupa osób mieszkających w bloku lub kamienicy, która produkuję energię elektryczną ze słońca, wiatru lub innych źródeł odnawialnych za pomocą wspólnej instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW (mikroinstalacja) lub do 1 MW (mała instalacja).
Prosument zbiorowy jest również pewnym wariantem prosumenta. Jeśli chcecie poznać definicję prosumenta sprawdźcie: Prosument – kim jest? Aktualne ustawy i zasady
Definicja prosumenta zbiorowego
Prosument zbiorowy to “odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzebny w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, wytwarzanie to nie stanowi ponadto przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami”. Definicja prosumenta zbiorowego znajduje się w ustawie o odnawialnych źródłach energii w art. 2 pkt 27c.
Najważniejsze zasady prosumenta zbiorowego
- Prosumenci zbiorowi, tak jak wszyscy inni prosumenci przyłączeni do sieci po 31 marca 2022 roku są rozliczani według zasad net-billingu.
- Dla funkcjonowania prosumenta zbiorowego niezbędna jest umowa regulująca współpracę prosumentów oraz wskazująca tzw. reprentanta prosumentów.
- Instalacja OZE jest zintegrowana z wewnętrzną instalacją elektryczną budynku wielorodzinnego. Z niej, poszczególni lokatorzy (prosumenci) pobierają energię na własne potrzeby.
- Energia wygenerowana przez instalację OZE jest rozdzielana między prosumentów proporcjonalnie do ich udziału w całkowitej mocy instalacji. Moc instalacji przypisanej do pojedynczego PPE (punktu poboru energii) nie może przekroczyć 50 kW. Jednocześnie moc instalacji przypisanej prosumentowi nie może przekroczyć mocy umownej.
- Energia wyprodukowana i zużyta w tym samym czasie przez prosumenta jest traktowana jako autokonsumpcja (nie są naliczane opłaty dystrybucyjne).
- Model ten jest szczególnie korzystny dla budynków wielorodzinnych, gdzie instalacja OZE może zaspokajać nie tylko zapotrzebowanie na energię w częściach wspólnych budynku, ale również u poszczególnych lokatorów, przedsiębiorców i innych użytkowników lokali.
- W ramach budynku wielolokalowego, prosumentem zbiorowym może być zarówno wspólnota mieszkaniowa (części wspólne budynku), indywidualni lokatorzy, jak i przedsiębiorstwa oraz inne podmioty korzystające z lokali, wspólnie korzystające z energii wyprodukowanej przez instalację OZE.
Wykorzystaj swoją szansę i zacznij produkować energię jako prosument zbiorowy.
Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie
Prosument zbiorowy - od kiedy?
Prosument zbiorowy obowiązuje w Polsce od 1 kwietnia 2022 roku. Wszedł w życie wraz z nowymi zasadami fotowoltaiki, wprowadzającymi rozliczenie prosumentów według net-billingu. Pierwsza instalacja prosumenta zbiorowego pojawiła się jednak w Polsce dopiero w sierpniu 2023 roku.
Prosument zbiorowy a lokatorski - różnice
Kryteria | Prosument Lokatorski | Prosument Zbiorowy |
---|---|---|
Kto jest uprawniony? | Status prosumenta przysługuje zarządcom budynków, wspólnotom mieszkaniowym oraz spółdzielniom. | Uprawnieni są zarządcy, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także bezpośrednio mieszkańcy budynków. |
Wykorzystanie energii | Generowana energia służy głównie pokryciu zapotrzebowania na energię w obszarach wspólnych budynku. Możliwość instalacji o większej mocy, niż potrzeby energetyczne budynku, z opcją finansowania prac remontowych z zysków ze sprzedaży nadwyżek. | Energia jest dystrybuowana w celu pokrycia potrzeb energetycznych zarówno obszarów wspólnych, jak i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Istnieje ograniczenie mocy instalacji do 50 kW. |
Metoda rozliczeń | Rozliczenia nadwyżek energii odbywają się w systemie net-billing z wykorzystaniem RCEm i stawek godzinowych. Całkowita wartość wyprodukowanej energii może być reinwestowana w dowolnie wybrane przez inwestora cele. | Rozliczenia w ramach net-billing, z przydziałem energii zgodnie z posiadaniem udziałów w instalacji. Po zakończeniu rocznego okresu rozliczeniowego, prosument może odzyskać maksymalnie 20% niewykorzystanej energii. |
Autokonsumpcja | Autokonsumpcja dotyczy wyłącznie energii zużywanej na potrzeby wspólne budynku. | Autokonsumpcja obejmuje zarówno część wspólną budynku, jak i indywidualne potrzeby mieszkańców, przy czym korzyści z różnicy między energią pobraną a oddaną są rozdzielane wśród uczestników. |