Jakie taryfy są dostępne dla gospodarstwa rolnego?
Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniej taryfy prądu dla gospodarstwa rolnego, warto dowiedzieć się jakie opcje są dostępne i czym się charakteryzują.
Co warto wiedzieć o taryfie G?
Taryfa G to taryfa przeznaczona nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla innych odbiorców przyłączonych do sieci niskiego napięcia m.in. plebanii, akademików, domów dziecka, klasztorów. Ceny za tę taryfę regulowane są przez Prezesa URE. Taryfa G dostępna jest w kilku wariantach, podstawowe to:
- taryfa G11 – ze stałą stawką za prąd w ciągu doby;
- taryfa G12 – z dobą podzieloną na kilka stref, gdzie ceny prądu zależą od godziny;
- taryfa G12w – z dobą podzieloną na kilka stref, gdzie ceny prądu zależą nie tylko od godziny, ale także dnia tygodnia.
Co trzeba wiedzieć o taryfie C?
Taryfa C przeznaczona została dla odbiorców instytucjonalnych zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, do grupy klientów zalicza się:
- gospodarstwa rolne, które wykorzystują prąd do celów produkcyjnych;
- małe i średnie przedsiębiorstwa.
Taryfa C od 2008 roku nie jest regulowana przez Prezesa URE. Oferta sprzedawców jest szeroka i podstawowymi taryfami są:
- C11 i C21 – ze stałą ceną za prąd w ciągu doby;
- C12 i C22 – z dobą podzieloną na kilka stref, cena za prąd uzależniona jest od godziny;
- C13 i C23 – z dobą podzieloną na kilka stref, cena za prąd uzależniona jest od godziny i dnia tygodnia.
Prąd dla rolnika - Taryfa G czy C?
Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju prowadzonej działalności rolniczej. Osoba posiadająca 1 hektar ziemi ma inne potrzeby niż właściciel kilku nowoczesnych kurników. Z reguły sprzedawcy prądu zaznaczają, że taryfa C przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność rolniczą, jeśli używają oni prąd w celach produkcyjnych, czyli prowadzą np.:
- szklarnie,
- chlewnie,
- chłodnie,
- kurniki;
- pieczarkarnie.
Gdy gospodarstwo rolne nie zużywa dużo prądu i działalność ogranicza się do drobnych prac, możemy spokojnie zostać przy taryfie G.
Niezależnie czy korzystamy z taryfy G lub C warto zastanowić się nad optymalnym wariantem taryfy, tak aby był on dopasowany do naszego dobowego zużycia. Dlaczego? Ponieważ odpowiednio dobrana taryfa oznacza niższe rachunki za prąd. Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać właściwy wariant, to przygotowaliśmy dla Was wskazówki:
- Wskazówki dla rolników korzystających z taryfy G: Taryfy prądu dla domu – Jaką taryfę wybrać?
- Wskazówki dla rolników korzystających z taryfy C: Taryfy prądu dla firm – Jaką taryfę wybrać?