firmy energetyczne musza poinformować o obniżkach w rachunku za prąd

Firmy energetyczne muszą poinformować o obniżkach w rachunku za prąd!

19 września przyniósł ważne zmiany dla odbiorców energii elektrycznej. W tym dniu weszły w życie przepisy, których najważniejszym elementem jest wprowadzenie 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Obniżki obowiązują z mocą wsteczną.

Według oficjalnych informacji, decyzja o wprowadzeniu obniżki, to odpowiedź rządu na narastające koszty energii i chęć pomocy gospodarstwom domowym w obniżeniu wydatków.

Obowiązki informacyjne dostawców energii

Firmy energetyczne mają 7 dni na to, by na swoich stronach internetowych udostępnić informację o 12-proc. obniżce cen energii elektrycznej. Jednak informacja o obniżce cen nie będzie dostępna wyłącznie w formie online. Dostawcy energii są zobowiązani do informowania odbiorców za pomocą różnych kanałów - od tradycyjnych listów, poprzez e-maile, po kontakty telefoniczne czy dedykowane portale.

Muszą również podać sposoby, w jaki klienci mogą zweryfikować swoje dane udostępnione sprzedawcy energii czy decydować o formie otrzymywania faktury. Klienci będą mieć, co najmniej 21 dni na podjęcie odpowiednich kroków w odpowiedzi na tę informację.

Ile można zaoszczędzić?

Aby skorzystać z obniżki, klienci muszą spełnić określone warunki. Jeżeli to zrobią, ich rachunki za prąd zostaną obniżone o 12% wstecznie, począwszy od początku 2023 r. To przełoży się na oszczędność w wysokości ok. 120 zł rocznie. W przypadku niespełnienia warunków obniżki w tym roku, opust zostanie uwzględniony w 2024 roku, najpóźniej do końca przyszłego roku.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podkreśliła, że koszty związane z wprowadzeniem obniżki zostaną rozliczone zgodnie z działającymi już mechanizmami rekompensat dla sprzedawców energii. Bardzo ważnym elementem działań rządu, skierowanych w uatrakcyjnienie krajowego rynku energii, jest składka solidarnościowa, która posłuży do sfinansowania obniżenia maksymalnej stawki za energię elektryczną dla samorządów, podmiotów wrażliwych i sektora MŚP oraz zwiększenia limitów zużycia energii.

Ile będą kosztowały obniżki cen prądu, ciepła i gazu?

Koszty związane z zamrożeniem cen prądu, ciepła i gazu w latach 2022-2023 mogą sięgnąć 100 mld zł. Jak poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, finalne koszty będą zależały od liczby odbiorców, którzy spełnią warunki do rozliczenia w 2023 r.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments