linie energetyczne dystrybucja

Krótsze awarie w dostawach prądu w Tauron i PGE?

Dzięki infrastrukturze energetycznej do naszych domów, czy firm dociera prąd. Niestety, z różnych przyczyn, zdarzają się przerwy w dostawach energii elektrycznej. By zredukować czas przerw, dystrybutorzy prowadzą na szeroką skalę prace modernizacyjne swoich infrastruktur.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. PGE w 2015 roku wydała ponad 1,5 mld zł!
  2. Tauron stawia na nowy system

PGE w 2015 roku wydała ponad 1,5 mld zł!

Intensywne prace nad modernizacją i rozbudową swojej infrastruktury prowadzi PGE, która w samym tylko roku 2015 zainwestowała ponad 1,5 mld złotych. Spółka przede wszystkim skoncentrowała się nad pracach w województwie mazowieckim – m.in. zbudowano linie, stacje wysokiego napięcia (np. stacja w Pruszkowie, Nadarzynie, Ostrołęce). Wszystkie działania mają na celu usprawnić oraz zwiększyć stabilność dostaw – do 2020 roku firma chce zredukować przerwy w dostawach o 50 proc. w stosunku do roku 2013. Ponadto, PGE zamierza zrealizować cel ze strategii rozwoju OSD przedstawiony przez URE – spółka chce zredukować koszty dystrybucyjne o 7,5 proc.

Nowy rok dla PGE zapowiada się równie intensywnie – firma na rozbudowę i modernizację swoich sieci dystrybucyjnych w latach 2014-2020 przeznaczyła ok. 12 mld zł – ok. 60 proc. środków zostanie wydanych na modernizację, a 40 proc. na rozbudowę infrastruktury. Jak łatwo wyliczyć rocznie będzie to około 1,7 mld złotych.

Tauron stawia na nowy system

O swoją infrastrukturę energetyczną dba również Tauron, który wdraża nowy projekt. System DOL (dynamicznego obciążenia linii wysokiego napięcia), na razie testowany jest na obszarze gliwickim. Na czym polega system?

Obciążenie linii energetycznych w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, dzięki nowemu systemowi możliwe będzie wyznaczanie obciążenia. Co to oznacza? Otóż, dzięki systemowi będzie można wykorzystywać maksymalne zdolności przesyłowe poszczególnych linii.

Dystrybutor zainstalował na swoich liniach 19 specjalnych punktów pomiarowych, w skład, których wchodzi: stacja pogodowa, zasilająca turbina wiatrowa i panel słoneczny oraz moduł przesyłający informacje do systemu komputerowego. Punkty mierzą temperaturę, nasłonecznienie oraz prędkość i kierunek wiatru. Na podstawie zebranych danych, wykonywane są obliczenia maksymalnego obciążenia linii, które wysyłane są co 15 minut.

Jakie są korzyści z nowego systemu? Dzięki stacjom pomiaru będzie można efektywniej i bezpieczniej wykorzystywać infrastrukturę energetyczną. Dużą zaletą systemu jest czas wdrożenia – praktycznie natychmiast, można efektywnie zwiększyć przesył energii - rozbudowa linii jest kosztowniejsza i czasochłonniejsza.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments