Magazyn energii 10 kWh - cena

Magazyn energii 10 kWh - cena i najważniejsze parametry

Już za kilka miesięcy wielu prosumentów może stanąć przed decyzją o zakupie domowego magazynu energii, który we współpracy z fotowoltaiką będzie wspierał ich dążenia do osiągnięcia energetycznej niezależności. Dobór odpowiedniej mocy pojemnościowej akumulatora do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego oraz mocy instalacji fotowoltaicznej, jest jednym z najważniejszych etapów inwestycji. Wielu prywatnych użytkowników koncentruje swoje poszukiwania idealnego urządzenia na magazynach energii 10 kWh. Dlaczego akurat taka pojemność wydaje im się odpowiednia i przede wszystkim – ile trzeba zapłacić za taki akumulator?

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Magazyn energii - co wpływa na jego cenę?

Zainteresowanie rynkiem domowych magazynów energii w Polsce jest nieporównywalnie niższe w zestawieniu z rynkiem niemieckim, czy choćby brytyjskim. Na sytuację te składa się z pewnością wiele czynników, ale wśród najważniejszych należy wymienić dwa. Pierwszym z nich jest funkcjonujący od 2016 roku system opustów, który gwarantuje prosumentom możliwość korzystania z “wirtualnego magazynu energii” w postaci sieci elektroenergetycznej. Chociaż sprawność takiego rozwiązania wynosi od 70 do 80%, to zerowy wkład początkowy w inwestycję sprawił, że niewielu prosumentów zostało tak naprawdę skłonionych do choćby rozważenia zakupu fizycznego magazynu energii. Drugim powodem jest cena akumulatorów, która do czasu wdrożenia programu dofinansowania do magazynów energii, dla większości inwestorów była wręcz zaporowa bądź po prostu nieopłacalna z inwestycyjnego punktu widzenia.

Istnieje wiele czynników kształtujących ceny magazynów energii i zdecydowanie warto się w nich orientować, aby na etapie wyboru konkretnego urządzenia wiedzieć, które aspekty są najbardziej istotne, a z których można zrezygnować i zapłacić mniej. Do najważniejszych zmiennych wpływających na cenę magazynu energii należą:

 • technologia wykonania akumulatora - to aspekt, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać, co niestety zawęża zakres wyboru do magazynów energii z wyższej półki cenowej. To jednak, czy akumulator będzie wykonany w technologii kwasowo-ołowiowej, czy litowo-jonowej ma znaczenie w kontekście właściwe wszystkich jego parametrów wpływających na wydajność, sprawność, żywotność i bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii;
 • rodzaj konstrukcji magazynu energii - w tym obszarze również warto zdecydować się na opcję modułowej konstrukcji magazynu, która zwykle sprawia, że urządzenie jest droższe. Możliwość rozbudowy pojemności magazynu to jednak nie tylko komfort, ale także oszczędność w przypadku wystąpienia konieczności zwielokrotnienia pojemności akumulatora. Może się to zdarzyć w wielu różnych sytuacjach, takich jak na przykład zmiana systemu ogrzewania na elektryczne, czy podłączenia do systemu nowych urządzeń o wysokim zużyciu energetycznym;
 • dodatkowe wyposażenie urządzenia - nowoczesne magazyny energii oferują swoim nabywcom coraz więcej efektywnych funkcji i możliwości. Jeżeli urządzenie będzie dodatkowo wyposażone we wbudowany inwerter, systemy monitorujące oraz zabezpieczające akumulator przed przegrzewaniem i konsekwencjami wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych, jego cena będzie odpowiednio wyższa. W tym aspekcie można szukać oszczędności, jednak nigdy nie powinno się rezygnować z bezpieczeństwa;
 • prestiż producenta - to aspekt, który bardzo często determinuje cenę urządzenia, ale zwykle daje też coś w zamian. Jakość, ciekawy design, duży wybór konfiguracji urządzenia oraz opiekę serwisową i gwarancyjną na najwyższym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to regułą i często tańsze urządzenia oferują w zupełności wystarczające parametry, przyzwoity system gwarancyjny oraz dostęp do usług serwisowych.

Magazyn energii 10 kWh - do jakiej mocy instalacji?

Magazyny energii mają w uproszczeniu za zadanie zwiększać autokonsumpcję energii wytworzonej w przydomowej instalacji OZE. Oznacza to, że dopasowanie zarówno mocy instalacji, jak i pojemności magazynu do zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną, jest kluczowe dla osiągania założonych oszczędności. W Polsce powszechne jest zjawisko przeskalowywania instalacji fotowoltaicznych, co sprawia, że prosumenci codziennie oddają bardzo duży wolumen energii do sieci elektroenergetycznej. Po zmianie sposobu rozliczania ta praktyka przestanie być jednak tak opłacalna, jak ma to miejsce obecnie. Dlatego połączenie magazynu energii z fotowoltaiką stanie się w wielu przypadkach wręcz koniecznością. Nadwyżki energetyczne, zamiast trafiać do sieci będą wówczas zasilać magazyn energii, który zacznie oddawać zgromadzony w nim prąd w okresach ograniczonej pracy paneli fotowoltaicznych.

Niezwykle przydatną wiedzą na drodze do wyboru magazynu energii o określonej pojemności, jest obliczenie wolumenu energii, jaką każdego dnia zużywa gospodarstwo domowe inwestora. Co ciekawe - wartości te często oscylują w granicach od 9 do 15 kWh w przypadku domu jednorodzinnego. Nic zatem dziwnego, że wielu prywatnych inwestorów interesuje się magazynami energii o mocy pojemnościowej oscylującej w granicach 10 kWh. Czy jest to jednak prawidłowe założenie? Najlepiej sprawdzić na przykładzie.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp wytwarza w ciągu roku około 5000 kWh energii elektrycznej. Oczywiście wynik ten uzależniony jest od wielu czynników, dlatego przyjmujemy wartość uśrednioną. Oznacza to, że każdego dnia w instalacji produkowane jest około 13,7 kWh prądu, co pozwala pokryć bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego (np. 13 kWh), ale pojemność magazynu energii nie będzie wówczas wykorzystywana w pełni, co może doprowadzić do degradacji części ogniw. Pojemność akumulatora w przypadku tej instalacji i tego zużycia jest zbyt duża i wymaga optymalizacji.

Poniżej prezentujemy porównanie wykorzystania magazynu energii 10 kWh w dwóch różnych przypadkach. Pierwszy to instalacja o mocy 5 kWp, gospodarstwo domowe zużywające dziennie średnio 13 kWh prądu (8 kWh w dzień i 5 kWh nocą). Drugi przykład to instalacja o mocy 7 kWp i gospodarstwo domowe zużywające średnio 16 kWh (10 kWh w dzień i 6 kWh nocą). Wyniki przedstawione w tabeli są oczywiście bardzo orientacyjne, a ich realny kształt zależy od wielu zmiennych, takich jak choćby sposób zarządzania energią elektryczną w domu:

Magazyn energii 10 kWh a moc instalacji PV

Moc instalacji PV Dzienna ilość wyprodukowanej energii Naładowanie magazynu w ciągu dnia Pozostała nadwyżka energii
5 kWp 13,7 kWh 5,7 kWh 0,7 kWh
7 kWp 19,2 kWh 9,2 kWh 3,2 kWh

Opracowanie: Enerad.pl

Z zaprezentowanego porównania widać, że magazyn energii o pojemności 10 kWh będzie wykorzystywany efektywniej w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 7 kWp i odpowiedniego do niej zużycia energetycznego w domu. Pozostałe nadwyżki energii można spożytkować na okresowe zasilanie sprzętów gospodarczych, czy choćby podładowywanie samochodów elektrycznych. Trzeba jednak ponownie podkreślić, że powyższe obliczenia są czysto szacunkowe i każde zapotrzebowanie energetyczne oraz dobór magazynu energii powinny zostać określone przez specjalistę.

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ceny magazynów energii 10 kWh - wybrane modele

Rynek magazynów energii w Polsce znajduje się w początkowej fazie rozwoju, ale już teraz warto zapoznać się z ofertą producentów w zakresie najbardziej popularnych urządzeń. Informacje można czerpać na przykład z naszego regularnie aktualizowanego rankingu magazynów energii, jednak ostateczny wybór i dopasowanie akumulatora do indywidualnej sytuacji inwestora powinno się powierzać specjalistom, którzy dokładnie przeanalizują dane wynikające z audytu energetycznego. Czy cena powinna być aspektem decydującym o wyborze urządzenia? To oczywiście zależy. Jeżeli magazyny energii mają bardzo zbliżone parametry, być może warto zdecydować się na tańszą opcję. Aby jednak podjąć właściwą decyzję trzeba rozeznać się w specyfikacji dostępnych urządzeń. Jak zatem kształtują się ceny przykładowych magazynów energii 10 kWh (lub o zbliżonej pojemności) dostępnych na polskim rynku i jaki zakres funkcjonalności proponują?

1. Fronius Solar Battery 10.5 - cena ok. 48 000 zł

Magazyny energii firmy Fronius należą do najdroższych na rynku. Co sprawia, że ich ceny są tak wysokie? Przede wszystkim najnowocześniejsza technologia litowo-żelazowo-fosforanowa, która zapewnia najwyższą wydajność, żywotność i sprawność akumulatora. Jednocześnie magazyny energii wyposażone są w innowacyjne systemy zabezpieczeń, systemy monitorowania pracy baterii, a czas ich ładowania należy do najkrótszych na rynku. Do najważniejszych parametrów w specyfikacji Fronius Battery 10.5 należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 10.5 kWh / 8.4 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność - 8000 cykli ładowania
 • wodoodporność obudowy klasy IP 20
 • waga magazynu 159 kg
 • wymiary magazynu 955 x 570 x 611 mm

2. BYD HVS Premium 10.2 - cena ok. 40 000 zł

Akumulatory firmy BYD z serii HVS Premium charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością we współpracy z systemami fotowoltaicznymi. Są to magazyny energii pracujące w technologii LiFePO4 wysokiego napięcia, wyposażone w moduł sterujący. Świetnie sprawdzają się zarówno jako źródło zasilania awaryjnego, jak również w instalacjach off-grid. Magazyny energii BYD HVS wykazują kompatybilność z wieloma dostępnymi na rynku falownikami, co zdecydowanie zwiększa elastyczność ich zastosowania. Na swoje urządzenia producent udziela 10 lat gwarancji przekonując o ich niezawodności. Do najważniejszych parametrów charakteryzujących magazyn energii BYD HVS Premium 10.2 należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 10.2 kWh / 10.24 kWh
 • technologia LiFePO4
 • wydajność na poziomie 96%
 • napięcie nominalne 409 baterii V
 • montaż Plug&Play
 • waga magazynu 167 kg
 • wymiary magazynu 585 x 1178 x 298 mm

3. PylonTech Force L2 10.65 - cena ok. 33 000 zł

Litowo-jonowe akumulatory niskiego napięcia, to specyfika linii magazynów energii Force L2 od firmy PylonTech. Omawiany model doskonale sprawdza się w systemach wymagających zastosowania dużej mocy pojemnościowej przy jednoczesnym ograniczeniu powierzchni montażu. Urządzenie posiada modułową konstrukcję i nowoczesny, estetyczny design. Force L2 10.65 składa się z trzech modułów oraz modułu BMS zarządzającego wykorzystaniem baterii. Oczekiwane korzyści z użytkowania magazynu energii firmy PylonTech można osiągnąć między innymi dzięki takim parametrom, jak:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 10.65 kWh / 9.59 kWh
 • technologia Li-Ion
 • sprawność maksymalna 96%
 • napięcie nominalne 48 V
 • waga magazynu 117,5 kg
 • wymiary magazynu 450 x 1120 x 296 mm

4. LG Chem RESU 10H - cena ok. 27 000 zł

Magazyny energii LG Chem z serii RESU pozwalają korzystać z możliwości urządzenia o bardzo dobrych parametrach w przystępnej rynkowo cenie. Oprócz wydajnej technologii litowo-jonowej akumulator RESU 10H oferuje stosunkowo niewielkie wymiary i kompatybilność z większością dostępnych na rynku falowników. Montuje się go na ścianie budynku wewnątrz lub na zewnątrz. Magazyny LG Chem to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania potwierdzona licznymi certyfikatami. Do głównych parametrów w specyfikacji technicznej omawianego modelu należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 9.8 kWh / 9.3 kWh
 • technologia Li-Ion
 • gwarancja zachowania 80% pojemności po 10 latach
 • klasa wodoodporności IP 55
 • waga magazynu 97 kg
 • wymiary magazynu 744 x 907 x 206 mm

5. BMZ ESS X 10.06 - cena ok. 26 000 zł

Akumulatory BMZ ESS X wykonane w technologii litowo-jonowej charakteryzują się modułową konstrukcją i przystępną ceną. Ich słabszą stroną może być design, który w porównaniu z droższymi urządzeniami wypada mało estetycznie. Jeżeli jednak nie stanowi to przeszkody dla inwestora, to może on zyskać stosunkowo wydajne i sprawne urządzenie przy dość niskim (porównywalnie z innymi urządzeniami) wkładzie początkowym w inwestycję. Magazyn BMZ ESS X posiada rozbudowany system BMS pozwalający monitorować napięcie i temperaturę ogniw, czy oceniać spadek wydajności. Wśród podstawowych parametrów tego akumulatora można wskazać:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 10.06 kWh / 8.05 kWh
 • technologia Li-Ion
 • napięcie nominalne 54 V
 • ilość pełnych cykli: 5000
 • waga magazynu 99 kg
 • wymiary magazynu 638 x 421 x 487 mm

Celem uporządkowania najważniejszych parametrów magazynów energii o pojemności około 10 kWh, zebraliśmy je w poniższej tabeli:

Magazyny energii 10 kWh - cena i porównanie parametrów

Magazyn energii Cena Poj. nominalna / użytkowa Technologia Ilość cykli
Fronius Solar Battery 10.5 ok. 48000 zł 10.5 kWh / 8.4 kWh LiFePO4 8000
BYD HVS Premium 10.2 ok. 40000 zł 10.2 kWh / 10.24 kWh LiFePO4 6000
PylonTech Force L2 10.65 ok. 33000 zł 10.65 kWh / 9.59 kWh Li-Ion 6000
LG Chem RESU 10H ok. 27000 zł 9.8 kWh / 9.3 kWh Li-Ion 6000
BMZ ESS X 10.06 ok. 26000 zł 10.06 kWh / 8.05 kWh Li-Ion 5000

Opracowanie: Enerad.pl

Na co zwrócić uwagę kupując magazyn energii?

Zważywszy na zakres cen magazynów energii dostępnych na polskim rynku, trzeba przyjąć, że dla wielu inwestorów to właśnie koszty przedsięwzięcia będą stanowiły kluczowy aspekt w decyzji o wyborze konkretnego urządzenia. Niezwykle ważny jest w tym kontekście fakt, że ceny zawarte w powyższej tabeli dotyczą zakupu samego urządzenia magazynującego i nie obejmują dodatkowych komponentów, przewodów, czy w końcu kosztów projektu i montażu instalacji. Wciąż czekamy na konkretne informacje dotyczące zakresu systemowego dofinansowania do magazynów energii i przede wszystkim wysokości planowanych dopłat. Tym niemniej istnieje kilka aspektów, które oprócz ceny warto wziąć pod uwagę wybierając domowy magazyn energii, bez względu na jego moc pojemnościową.

Kupując akumulator do istniejącej instalacji fotowoltaicznej warto wybrać urządzenie z wbudowanym inwerterem (jeżeli instalacja nie posiada już falownika hybrydowego). Pozwoli to uniknąć zakupu dodatkowego urządzenia, którego cena w zależności od modelu może oscylować w granicach kilku tysięcy złotych. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę nie tyle nominalną, co użytkową pojemność akumulatora (wskazaliśmy ją w tabeli). Nazywana jest ona inaczej pojemnością realną i obrazuje ile tak naprawdę energii jest w stanie przechować magazyn. Pomocnymi w wyborze odpowiedniego urządzenia będą także informacje dotyczące okresu gwarancyjnego, jakim objęty jest magazyn energii oraz zakresu usług serwisowych. Aspekty te znacząco wpływają na komfort użytkowania systemu.

Magazyn energii 10 kWh - czy trzeba mieć koncesję?

Przyszli i obecni prosumenci zainteresowani rynkiem magazynów energii od dawna czekali na prawne uregulowanie przepisów dotyczących użytkowania domowych akumulatorów. Ten krok w legislacji był niezbędny do zainicjowania realnych rozważań nad tym jak wybrać magazyn energii dla domu i przede wszystkim, na których urządzeniach powinny koncentrować się te poszukiwania w przypadku prywatnych użytkowników. Z początkiem lipca b.r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne i uregulowała status magazynów energii. Wprowadziła ona między innymi usystematyzowanie definicji magazynu energii elektrycznej, magazynowania energii elektrycznej, sprawności magazynu energii, przedsiębiorstwa energetycznego, a także odbiorcy końcowego. Zdecydowaną zmianą było także objęcie właścicieli magazynów energii o określonej pojemności obowiązkiem posiadania koncesji.

Czy magazyn energii 10 kWh powinien zostać objęty koncesją? Nie. Taki obowiązek nałożony został na użytkowników urządzeń o wielokrotnie większej pojemności, czyli powyżej 10 MW. Domowe magazyny energii do 50 kWh muszą natomiast zostać zgłoszone operatorowi systemu dystrybucyjnego. Dodatkowo, magazyny energii, których pojemność wynosi powyżej 50 kWh i poniżej 10 MW muszą uzyskać wpis do rejestru. Chodzi tu o elektroniczny rejestr magazynów energii, którego obowiązek prowadzenia nowelizacja ustawy nałożyła na operatorów systemu elektroenergetycznego. Informacje zawarte w rejestrze obejmują dane posiadacza magazynu, oznaczenie urządzenia oraz tytuł prawny do magazynu energii.

Cena magazynów energii 10 kWh bez względu na model, czy producenta nadal pozostaje poza zasięgiem wielu prosumentów. Okazuje się jednak, że oprócz zapowiadanych dofinansowań, inwestorzy mogą liczyć w niedługim czasie na spory spadek cen domowych akumulator. Oczywiście, jeżeli polski rynek zacznie się rozwijać w tym samym kierunku, co choćby niemiecki, na którym ceny akumulatorów w latach 2015-2019 spadły o blisko 40 proc. Szacuje się, że w przypadku polskiego rynku magazynów energii, ceny urządzeń spadną o około 20 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. Wszystko zależy jednak oczywiście od dynamiki i rosnącego zainteresowania ze strony prosumentów.

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-22 16:25

W założeniu dziennej produkcji prądu jest błąd bo nie można dzielić rocznej przez 365 bo sensowna produkcja jest tylko przez 9-mcy – to jakieś 275 dni . Przez pozostałe 3 miesiące produkcja z PV jest w zasadzie pomijalnie mała. Stąd średnia produkcja dobowa dla instalacji 5 kW wyjdzie ok. 18,2 kWh a dla 7kW- 25,5 kWh. Zakładając że średnie zużycie energii w domu jednorodzinnym wynosi około 15 kWh nadwyżka wynosi 3,2 kWh na dobę a dla PV 7kWp nadwyżka wynosi 10,5 kW . W pierwszym przypadku magazyn 10kWh jest pełny po 3 dniach a w drugim po pierwszym dniu.
W taki sposób nie sposób udowodnic sensu montażu magazynu energii w instalacji on-grid bez analizy przepływów chwilowych energii u odbiorcy ale w jego profilu dobowym. W każdym razie nie ma to sensu bo nikt przecietny nie zrozumie o co w tym chodzi. Energetyka sobie wykombinowała że magazyny prosumenckie załatwią jej sprawę źródła dyspozycyjnego w skali kraju ale tak to nie działa.
Natomiast znacznie większy sens to by miało mieć w instalacji wyspowej typu off grid gdzie do sieci nijakiej energii sie nie oddaje co potwierdza eksploatacja dziesiątek milionów indywidualnych „wysp” of-grid na praktycznie całym świecie. Nie zdajemy sobie sprawy w Europie że podstawowym typem zasilania ludzi na swiecie jest własna instalacja wytwórcza rozmaitych typów i konfiguracji. Rewolucja nastapiła jakies 20 lat temu jak pojawiły się inwertery wyspowe współpracujące z akumulatorami kwasowymi pełniacymi role magazynu energii zasilanego przez generator spalinowy , wiatrowy, czy fotowoltaiczny poprzez odpowiedni moduł ładowania. Obecnie funkcje modułu ładowania akumulatorów przejęły rozbudowane inwertery i do nich wystarczy w odpowiednie miejsce włączyc baterie ogniw akumulatorowych o odpowiednim napięciu co znacznie wszystko upraszcza. Obecne inwertery wyspowe na rynku obsługują wszystkie dostępne na rynku ogniwa akumulatorowe bo umozliwia to opcja zaprogramowania inwertera „z palca” pod posiadaną baterie akumulatorów z których litowo-żelazowo-fosforowe kosztują do 2000zł /1kWh pojemności . Energetyka strzeliła sobie w stopę bo net-biling to jest jej koniec w przeciągu być może najbliższej dekady poprzez utratę odbiorców indywidualnych – tym bardziej jak prosumenci zobaczą na początku 2025r że muszą płacic również za energie oddaną do sieci(bo ceny godzinowe Ee mogą zejśc poniżej zera).

Kris
Kris
2023-01-05 11:45

Od niedawna mam mala instalacje (3,1kW), ktora w Noord Holland (mieszkam w NL) daje mi ok 60kWh w zimowe miesiace. Lata jeszcze nie doczekalem, wiec jestem ciekaw jaka wartosc osiagne w dlugie, sloneczne dni. W domu mamy kuchenke indukcyjna, ogrzewanie klima (pompa ciepla) i troche sie obawiam, ze inwestycja w baterie 10kWh mi sie nigdy nie zwroci.
Po pierwsze – zima nigdy nie naladuje baterii (nawet do 20%) a latem nie zuzyje pradu z baterii naladowanej w 90% (no chyba ze bedzie bardzo upalnie i w nocy chodzilaby klimatyzacja w sypialniach). Dodatkowo nie mamy praktycznie zadnych przerw w dostawach energii – na 13 lat raz sie zdarzylo, ze nie bylo pradu w calej prowincji (duza awaria w trafo). Tak czy inaczej przy obecnych cenach akumulatorow oraz stawkach za prad – w mojej kalkulacji to sie nie spina.
Nadzieja sa nowe typy paneli „slonecznych” ktore beda w stanie produkowac prad takze w nocy. Sa juz prowadzone testy i udalo sie wycisnac ok 30-50W z metra kwadratowego takiego panela. Wiec nie jest tak zle.
To moje spostrzezenia na ten temat.

Zygmunt
Zygmunt
2022-04-08 10:46

Jarosław ma rację. Moja instalacja 9,7kWp w marcu produkowała prawie codziennie po 52kWh energii.W sumie wyprodukowała ponad 1200kWh energii. Zużycie własne (mam pompę ciepła) w marcu średnio wynosiło 30kWh.Były dni że przy produkcji 53kWh zużywałem tylko 20kWh dziennie. W zimę bank energii w ogóle nie jest potrzebny.W grudniu,styczniu produkcja dzienna przeciętnie 5-7kWh. Zużycie nawet 45kWh. Bank energii mi się nie opłaci nawet w przypadku 100% dotacji. Mówiąc prościej. Nawet gdy mi zwrócono 100% kosztów zakupu banku energii o mocy 10kWh w zamian za przejście z obecnego sytemu opustów do net-bilingu nie skorzystał bym z takiej propozycji. W zimę mam bank energii rozładowany co niszczy akumulatory. W lato nie zmagazynuję nadwyżki energii.

Jarosław
Jarosław
2022-04-01 09:01

Witam, 27K zł za LG to jest jakiś żart, 10kwh wystarczy latem na jeden dzień – zimą zaś może na 4h w ciągu dnia – ogrzewanie pompą ciepła itd – mój próg opłacalności to 25-30k zł ale za 100kwh baterię. chyba że dodatcje obejmą 90% inwestycji. dla mnie narazie to odległa przyszłość.
na dachu mam 10kwh od trzech lat – po dodatcji 5k zł i odpisie od podatku prawie 12K zł – w tym roku inwestycja zwróci się już całkowicie. (wszystko mam na prąd C.O., Cwu, gotowanie.
magazyn energii w tych cenach nie ma racji bytu

Przemek
Przemek
2021-11-06 09:09

Pierdoły, dzienn produkcja przy instalacji 7kwp latem wynosi w granicach 40kw a zimon są dni że produkcja wynosił 1kw Magazyn energii za takie pieniądz to czysta strata. U mnie tylko w pierwszych trzech października na instalacji 7kwp miałem 60 kw nadprodukcji które trzeba by było zmagazynować.

jozef
jozef
2021-11-06 08:54

Aktualnie niewielu na to rozwiązanie stać.