Magazyny energii Aggreko – opinie i recenzja

Podejmowanie działań celem efektywnego magazynowania oraz wykorzystywania energii pozyskanej za pomocą OZE, to słuszny kierunek postępowania nie tylko w odniesieniu do właścicieli gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorców prowadzących firmy i zakłady przemysłowe. W tym kontekście bowiem wygenerowanie oszczędności w kosztach stałych utrzymania przedsiębiorstwa może mieć kolosalne znaczenie. Właśnie dla tych inwestorów firma Aggreko przygotowała swoją ofertę. Co proponuje producent w zakresie magazynów energii? Jakie rodzaje urządzeń, o jakiej pojemności i cechach oferuje Aggreko? Ile kosztują akumulatory i jakie są ich największe zalety? Sprawdziliśmy!

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Aggreko – technologia w służbie społeczeństwu

Firma Aggreko to jedno z przedsiębiorstw w branży energetycznej, które może się pochwalić bardzo długą historią działalności. Początki przedsiębiorstwa sięgają aż 1962 roku, kiedy to na terenie Holandii powstała firma zajmująca się wówczas dostarczaniem generatorów oleju napędowego wykorzystywanych w przemyśle szklarniowym. Na przestrzeni dziesięcioleci Aggreko znacznie rozszerzyło zarówno zakres swoich usług oraz ich zasięg. Obecnie firma posiada ponad 200 lokalizacji na całym świecie i uznawana jest za jednego z liderów w zakresie tymczasowego zasilania, kontroli temperatury i usług energetycznych, a także mobilnych i modułowych magazynów energii Y.Cube. Urządzenia te zostały skonstruowane na bazie wieloletniego doświadczenia firmy Younicos, która została przejęta przez Aggreko w 2017 roku. Oznacza to, że potencjalni inwestorzy mogą być pewni jakości i innowacyjności rozwiązań w zakresie magazynowania energii od recenzowanego producenta.

Aggreko zdecydowało się na wprowadzenie do swojej oferty flotę modułów Y.Cube, gdyż ruch ten wpisuje się w założenia działalności firmy. Dan Ibbetson, a więc dyrektor zarządzający działem Global Products and Technology w Aggreko powiedział:

Energia odnawialna jest coraz bardziej przystępna cenowo, ale jeszcze nie tak powszechnie dostępna, jak powinna, podczas gdy zapotrzebowanie na energię rośnie. Systemy magazynowania energii zapewniają elastyczność wymaganą do bezpiecznego i stabilnego wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej oraz zwiększenia wydajności jednostek grzewczych […].

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Aggreko?

System magazynowania energii od Aggreko został zaprojektowany tak, aby efektywnie współpracować w połączeniu z fotowoltaiką, a także innymi komponentami z kategorii OZE. Y.Cube ma z założenia zaspokajać energetyczne zapotrzebowanie podmiotów komercyjnych i przemysłowych w ujęciu krótkotrwałym na przykład przez okres sześciu miesięcy lub w ujęciu długotrwałym, wieloletnim w konwencji “przechowywanie energii jako usługa”. analitycy Aggreko zwracają uwagę na fakt, że sektory, które obecnie wyrażają szczególnie zainteresowane ofertą recenzowanego producenta, to między innymi kopalnie położone w odległych zakątkach świata, zlokalizowane na wyspach strategiczne branże przemysłowe, czy choćby centra przetwarzania danych. Okazuje się zatem, że rozwiązania magazynowania energii proponowane przez Aggreko skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej dla niezwykle istotnych gospodarczo branż i sektorów przemysłowych.

Firma Aggreko opracowała także kilka standardów współpracy z klientami, które sprawiają, że z produktów i usług przedsiębiorstwa chętnie będą korzystać klienci zainteresowani następującymi cechami instalacji i warunkami współpracy (podejście hybrydowe):

 • dostęp do usług magazynowania energii przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – Aggreko oferuje w ramach miesięcznej, atrakcyjnej opłaty i bez konieczności uiszczania wkładu kapitałowego usługę magazynowania energii wraz z obsługą, konserwacją, zdalnym monitoringiem i gwarancją wydajności urządzenia;
 • instalacja Plug&Play – magazyn energii Y.Cube znajduje się standardowo w kontenerze o długości 6 metrów, w którym znajdują się akumulatory, falowniki, systemy HVAC, systemy ochrony przeciwpożarowej i wszystkie pozostałe komponenty sterowane przez innowacyjne oprogramowanie. Magazyn wystarczy podłączyć i używać;
 • współpraca na podstawie elastycznej umowy – minimalny okres najmu to 6 miesięcy i można go elastycznie dopasować do zapotrzebowania klienta i zmieniających się warunków rynkowych;
 • modułowość i skalowalność – magazyny energii Y.Cube składają się z bloków o mocy 1 MW i o czasie trwania od 30 do 60 minut. W zależności od zapotrzebowania energetycznego magazyn można rozbudowywać o kolejne moduły i tak powstałe urządzenie wykorzystywać w dowolnym zastosowaniu

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Aggreko?

Magazyny energii o dużej mocy pojemnościowej, które oferuje firma Aggreko muszą spełniać wiele norm wydajności i bezpieczeństwa, aby producent mógł zaoferować swoim klientom niezawodne usługi dostosowane do potrzeb wymagających przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że współpracę z Aggreko podejmują często strategiczne podmioty z sektorów przemysłu i gospodarki i oczekują gwarancji wydajności. Taki komfort może zapewnić technologia litowo-jonowa, w której wykonane są akumulatory oferowane przez recenzowanego producenta. Taki rodzaj magazynów energii zapewnia bardzo dużą efektywność ogniw, zminimalizowane ryzyko przegrzewania się systemu, a także pożądaną trwałość baterii bez znacznego ubytku w trakcie lat użytkowania. Technologia litowo-jonowa świetnie sprawdza się w przypadku urządzeń o dużej mocy pojemnościowej, a tym samym w zastosowaniach przemysłowych, gdyż pozwala w pełni doświadczać korzyści, jakie daje użytkowanie magazynu energii w takim podmiocie.

Pojemność i cechy magazynów energii Aggreko

Biorąc pod uwagę fakt, że magazyny energii od Aggreko skierowane są przede wszystkim do odbiorców przemysłowych i komercyjnych, ich pojemności muszą być dostosowane do zapotrzebowania energetycznego takich podmiotów. Warto pamiętać, że kiedy do obsługi gospodarstwa domowego z powodzeniem wystarczy magazyn o mocy 5 czy 10 kWh, tak w przypadku dużego zakładu produkcyjnego, czy na przykład kopalni, wartości te mierzy się już w MW. Z tych względów Aggreko oferuje swoim klientom następujące rodzaje urządzeń magazynujących energię elektryczną:

 • Y.Cube: 30 minut – magazyn energii o pojemności nominalnej 1000 kWh i napięciu trójfazowym;
 • Y.Cube: 60 minut – magazyn energii o pojemności nominalnej 1050 kWh i napięciu trójfazowym;

Najważniejsze cechy magazynów energii Aggreko to:

 • litowo-jonowa technologia wykonania;
 • efektywna praca w zakresie temperatur od -20 do +50 stopni Celsjusza;
 • modułowa konstrukcja akumulatorów;
 • zintegrowany system z falownikami i innymi niezbędnymi komponentami;
 • bardzo duże moce pojemnościowe magazynów;
 • prosty sposób instalacji Plug&Play;
 • systemy magazynowania zamknięte w kontenerach o długości 6 m;
 • łatwa integracja z jednostkami termicznymi;
 • zamknięty system wentylacyjny do stosowania w trudnych warunkach;

Magazyn energii Aggreko – cena

Cena magazynów energii uzależniona jest od wielu czynników, z których zazwyczaj kluczowym jest moc pojemnościowa urządzenia. Zważywszy na fakt, że firma Aggreko oferuje akumulatory o bardzo dużych pojemnościach, skierowane przede wszystkim do podmiotów komercyjnych i przemysłowych, zakup takiego urządzenia na własność mógłby się okazać nieopłacalnym dla inwestora. Z tych względów firma opracowała hybrydowy system polegający na udostępnianiu firmom usług magazynowania energii wraz z obsługą, konserwacją i gwarancją wydajności. Wszystko to na podstawie elastycznej umowy, której warunki ustalane są indywidualnie z każdym klientem. Z tych względów ciężko podać choćby orientacyjne ceny usługi magazynowania energii od Aggreko. Uzależnione są one od czasu obowiązywania umowy, warunków instalacyjnych oraz oczywiście mocy pojemnościowej magazynu. O koszty należy pytać bezpośrednio doradców producenta.

Magazyn energii Aggreko – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Aggreko:

całodobowy dostęp do usług magazynowania energii;
elastyczna umowa obejmująca obsługę i konserwację;
najnowocześniejsze oprogramowanie sterujące systemem;
gwarancja wydajności urządzeń;
bezpieczeństwo użytkowania;
możliwość rozbudowy pojemności magazynu wg potrzeb;
wieloletnie doświadczenie producenta;
szybkie wdrożenie i konfiguracja na miejscu;
możliwość integracji większej liczby OZE;
bieżący dostęp do usług serwisowych.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Rozwiązania w zakresie magazynowania energii opracowane przez firmę Aggreko, to innowacyjny system hybrydowy zapewniający wymagającemu inwestorowi możliwość indywidualnego dopasowania warunków umowy do jego potrzeb. Producent skupia swoje działania na ciągłym usprawnianiu systemu tak, aby spełniał oczekiwania i pokrywał zapotrzebowanie energetyczny podmiotów komercyjnych i przemysłowych. Ciągły nadzór nad prawidłowym i bezpiecznym działaniem magazynów, a także bieżąca konserwacja i gwarancja wydajności modułów, to aspekty, które powinny skłonić potencjalnych inwestorów do rozważenia oferty firmy Aggreko.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments