Magazyny energii Toshiba – opinie i recenzja

Magazyny energii do użytku domowego, komercyjnego, a także przemysłowego zdobywają coraz większą popularność na światowych rynkach. Jest to podyktowane rolą, jaką będą spełniać w optymalizacji zużycia energii, a także dalszej popularyzacji wykorzystania jej odnawialnych źródeł. Technologiczni giganci coraz chętniej rozwijają więc rozwiązania pozwalające magazynować energię na użytek gospodarstw domowych, firm czy rolnictwa. Jednym z takich przedsiębiorstw jest założona w Japonii Toshiba. Jakie magazyny energii producent oferuje? Czym wyróżniają się na rynku?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Toshiba – zrównoważona przyszłość dla ludzi i planety

Toshiba jest jednym z najdłużej funkcjonujących na rynku liderów w szeroko pojętej branży technologicznej. Początki marki sięgają bowiem końca XIX wieku i związane są z fuzją firm produkujących ciężką aparaturę elektryczną oraz…żarówki. Pierwotna nazwa przedsiębiorstwa Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd. w 1978 przekształcona została w znaną obecnie “Toshibę”. Japońskie przedsiębiorstwo w 2022 wciąż się rozwija, a nawet wyznacza kierunki innym firmom z branży. Filozofia marki to bowiem dążenie do zrównoważonego rozwoju na rzecz podnoszenia jakości życia ludzi w harmonii z potrzebami klimatu i środowiska. Z tego względu japoński gigant już od lat działa na polu opracowywania efektywnych i wydajnych rozwiązań wspierających rozwój energetyki odnawialnej. Chce w ten sposób osiągać cele w kierunku bezpiecznej i “czystej” przyszłości dla następnych pokoleń i dobrostanu planety.

Toshiba zatrudnia obecnie ponad 115 tysięcy osób w różnych sektorach swojej działalności, której zakres jest niezwykle szeroki. Na przestrzeni lat z firmy Toshiba wydzielały się kolejne marki specjalizujące się w odrębnych obszarach technologicznych. Są to takie podmioty, jak na przykład Toshiba Lifestyle produkująca sprzęt AGD, TVS REGZA Corporation zajmująca się telewizorami, technologią Blu-ray i innymi produktami wizualnymi, Kioxia Corporation doskonaląca produkcję pamięci i dysków SSD, czy Toshiba Carrier Corporation wypuszczająca na rynek klimatyzatory i pompy ciepła. W polu zainteresowania inżynierów firmy Toshiba znalazły się również magazyny energii do użytku domowego, komercyjnego oraz przemysłowego.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Toshiba?

Parametry akumulatorów tworzonych przez specjalistów japońskiego producenta od lat należą do jednych z najlepszych na rynku. Dlatego też magazyny energii Toshiba z powodzeniem wykorzystywane są przez różne grupy konsumentów. Na początku 2022 roku Toshiba wypuściła na rynek akumulator, który w połączeniu z fotowoltaiką jest w stanie zagwarantować doskonałą wydajność i realne oszczędności. Co więcej, opracowane ogniwa zapewniają zachowanie 100% swojej pojemności przez wiele lat ich użytkowania. Są to dane zachęcające do inwestowania w technologię magazynowania energii w różnych sektorach gospodarki. Współpraca ta jest niezwykle istotna, gdyż pozwala znacząco wpływać na usprawnienie infrastruktury sieci elektroenergetycznych i optymalizować zużycie energii. Toshiba spodziewa się, że opracowane przez nią ogniwa będą znajdować zastosowanie w systemach akumulatorowych projektowanych dla:

 • gospodarstw domowych – baterie Toshiba mogą zagwarantować doskonałą sprawność i wydajność magazynów energii, których konstrukcja zostanie na nich oparta. Dodatkowo, jak zapewniają inżynierowie japońskiego giganta, opracowane przez nich ogniwa wykazują zminimalizowaną tendencję do przegrzewania się, co eliminuje ryzyko związane z tym zjawiskiem;
 • przedsiębiorstw – sprawność i pojemność ogniw, która przez lata pozostaje bez zmian, a także kompatybilność ze starszymi modelami akumulatorów producenta sprawia, że baterie Toshiba z pewnością znajdą zastosowanie w firmowych magazynach energii, które kumulują prąd pozyskany na przykład z instalacji fotowoltaicznych;
 • przemysłu – funkcjonowanie podmiotów przemysłowych potrzebuje zaawansowanych rozwiązań w zakresie gromadzenia i oddawania energii. Wskazane wyżej cechy nowych akumulatorów produkowanych przez japońską firmę z pewnością doskonale sprawdzą się również w tym sektorze;
 • elektromobilności – Toshiba skupia się w swoich projektach na wspieraniu rozwoju pojazdów napędzanych elektrycznie. Nowe akumulatory Toshiba to przyszłość dla samochodów hybrydowych (HEV), samochodów elektrycznych, autobusów, promów elektrycznych i innych pojazdów wymagających zastosowania magazynu energii.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Toshiba?

Projektowanie i tworzenie nowych ogniw akumulatorowych każdego roku wprowadzane jest na kolejne poziomy wydajności, sprawności, czy bezpieczeństwa użytkowania wyposażonych w nie magazynów energii. Jednym z podstawowych aspektów wpływających na wymienione powyżej, jest technologia wykonania ogniw. Niektórzy producenci skupiają się w tym obszarze na poszukiwaniu zupełnie nowych rozwiązań mających w przyszłości wyprzeć ogniwa lito-jonowe z rynku. Są to technologie opierające na przykład na właściwościach cynku czy sodu w procesie magazynowania energii. Toshiba zdecydowała się ulepszać i rozwijać technologię litowo-jonowa (Li-Ion) i to właśnie w niej wykonywane są również najnowsze ogniwa producenta. Mając na uwadze dobrostan środowiska naturalnego, japoński producent z pewnością podejmuje kroki, które ograniczałyby negatywny wpływ produkcji akumulatorów w tym zakresie.

Pojemność i cechy magazynów energii Toshiba

Konsument decydujący się na zakup określonego modelu magazynu energii zazwyczaj zwraca uwagę na wiele aspektów i parametrów samego urządzenia. Jednym z takich punktów w specyfikacji akumulatora będzie z pewnością jego pojemność, która decyduje o efektywności systemu i jego udziale w realnych oszczędnościach oraz zwiększeniu poziomu autokonsumpcji energii. Wybór konkretnego urządzenia powinien zatem zostać poprzedzony profesjonalnym audytem energetycznym, który nie tylko powoli obliczyć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy, ale także zagwarantuje wymierne korzyści ze współpracy fotowoltaiki i magazynu energii. Toshiba produkuje ogniwa akumulatorowe o niewielkiej pojemności, które jednak połączone w dobrze zeskalowany system magazynujący doskonale sprawdzą się w kontekście domowego, czy komercyjnego wykorzystania. Najnowsze akumulatory Toshiba to:

 • Toshiba 20 Ah-HP SCiB™ – akumulator zapewniający zarówno wysoki poziom energii, jak i mocy. Został opracowany przez Toshiba Corporation, która zajmuje się zwiększaniem neutralności w kontekście emisji dwutlenku węgla poprzez oferowane produkty i usługi. Daje to konsumentowi gwarancję najwyższej wydajności akumulatora przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

Do najważniejszych cech magazynów energii Toshiba 20 Ah-HP SCiB™ należą:

 • wydajna technologia litowo-jonowa o długiej żywotności;
 • 1,7 raza wyższą moc wejściową i 1,6 razy wyższą moc wyjściowa w porównaniu z poprzednim akumulatorem 20 Ah;
 • doskonałe tłumienie wytwarzanego przez ogniwa ciepła;
 • zachowanie 100% pojemności po 8000 cykli ładowania (warunki testowe);
 • kompatybilność ze starszymi modułami akumulatorowymi, co umożliwia rozbudowę pojemności magazynu;
 • pojemność jednego ogniwa na poziomie 20 Ah;
 • napięcie nominalne 2.3 V;
 • wymiary jednego ogniwa 106 x 116 x 22;
 • waga jednego ogniwa ok. 545 g.

Magazyn energii Toshiba – cena

W odniesieniu do technologii akumulatorowych wykorzystywanych w domach czy firmach, cena magazynu energii odgrywa znaczącą rolę. Jest ona bowiem jednym z czynników decydujących o czasie zwrotu z inwestycji. Zważywszy na fakt, że koszty gotowych urządzeń magazynujących są często dość wysokie, niektórzy konsumenci decydują się na zasięgnięcie porady specjalistów w zakresie budowy dedykowanego systemu magazynowania energii składającego się z określonej liczby ogniw akumulatorowych oraz zarządzającej ich pracą jednostki BMS. W takich przypadkach na cenę składa się oczywiście ilość wykorzystanych w systemie ogniw oraz koszty wszystkich pozostałych komponentów niezbędnych do wydajnej i bezpiecznej pracy magazynu energii. Ogniwa akumulatorowe Toshiba z pewnością znajdą zastosowanie w takich systemach, jednak ze względu na możliwości konfiguracyjne, ciężko szacować ich cenę.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Toshiba – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Toshiba:

producent z ogromnym rynkowym doświadczeniem;
produkty dostępne na całym świecie;
nowa technologia kompatybilna ze starszymi modułami;
szerokie zastosowanie akumulatorów;
realne oszczędności wynikające z długiej żywotności ogniw;
zorientowanie producenta na dobrostan środowiska naturalnego;
bezpieczeństwo technologii oddalające ryzyko pożaru;
ciągły rozwój produktów dążący do maksymalizacji wydajności;
duże możliwości konfiguracyjne systemu magazynowania energii.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Choć Toshiba nie produkuje gotowych, dedykowanych gospodarstwom domowym magazynów energii, to każdy zainteresowany tą technologią konsument powinien znać możliwości ogniw akumulatorowych tworzonych przez tego producenta. Bezkonkurencyjna żywotność, wydajność i sprawność akumulatorów litowo-jonowych Toshiba sprawia, że warto poszukiwać rozwiązań systemowych opierających się na tych ogniwach. Widać, że japońskiemu producentowi zależy na ciągłym dążeniu do udoskonalania tak popularnej przecież technologii litowo-jonowej. W ofercie firmy zdecydowanie brakuje dedykowanych prywatnym i komercyjnym odbiorcom magazynów energii, jednak w miarę rozwoju technologii, być może Toshiba zdecyduje się na uruchomienie takiej produkcji.
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments