ekologiczne rozwiązania

Nowoczesne i energooszczędne Mieszkanie Plus?

Najnowszy pomysł forsowany przez rząd – Mieszkanie Plus, ma w kilkanaście lat rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Czy jesteśmy w stanie szybko dogonić Europę? Ambitne założenia wywołują burzę, pojawia się mnóstwo obaw. Mimo wszystko, wiele gmin zgłasza swoją gotowość do wzięcia udziału w programie. Nie będziemy jednak zastanawiać się nad samym programem, ale zajmiemy się tym, co znamy najlepiej, czyli technologiami energetycznymi. Sprawdzimy z jakich rozwiązań mogą skorzystać projektanci.

Założenia programu Mieszkanie Plus

Dzięki specjalnemu funduszowi nowy program Mieszkanie Plus ma nie obciążyć budżetu państwa. Budynki mają powstawać z środków zewnętrznych, a czynsz, mimo, że niski powinien zapewnić odpowiednią stopę zwrotu. Co w przyszłości, według zarządu BGK Nieruchomości ma doprowadzić do giełdowego debiutu. Mówimy tutaj o wynajmie wahającym się w przedziale 10 – 20 złotych za metr kwadratowy. Natomiast w przypadku dojścia do własności, do bazowej kwoty zostanie doliczone 20%. Nie znaczy to, że wskazany procent zapewnia pokrycie wartości nieruchomości. Z czasem część odsetkowa się zmniejszy na rzecz kapitałowej. W przypadku wynajmu spłaca się jedynie odsetki.

Jakie proekologiczne rozwiązania mogą zostać wykorzystane?

Budynek mądrze zaplanowany i wykorzystujący najnowsze technologie, to konstrukcja trwała i ekologiczna. Dlatego w Narodowym Programie Mieszkaniowym mówi się o pracy nad gospodarką nisokoemisyjną również, dzięki wysokiej efektywność energetycznej.

Równolegle chroniąc środowisko można oszczędzać. Tutaj na pomoc przybywa OZE. Odnawialne źródła energii z powodzeniem mogą zostać zainstalowane przy nowo powstających osiedlach. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wymienić:

  • Ogniwa fotowoltaiczne – panele fotowoltaiczne umożliwiające produkcję energii elektrycznej. Dzięki promieniom słonecznym i wysokiej efektywności stanowią dobre, dodatkowe źródło prądu. Odczuwalnie obniżając rachunki.
  • Kolektory słoneczne – jak w przypadku ogniw, nie mogą funkcjonować bez słońca. Mogą służyć do wsparcia centralnego ogrzewania, albo do samego podgrzewania wody. Energia cieplna oczywiście produkowana jest przez cały rok.
  • Pompy ciepła – urządzenie mechanicznie wprowadzają cyrkulację wody. Najbardziej znane są przygruntowe pompy ciepła. Największe koszty generują odwierty lub wykopy.

Dodatkowe możliwości daje nowoczesne ocieplenie budynków. Energooszczędne lampy i żarówki, to dodatkowe pieniądze. Lokatorzy mogą zdecydować się na sprzęt RTV/AGD wysokiej klasy, np. A +++.

O energooszczędności, którą możesz zastosować na własną rękę Przeczytasz na Energooszczędność.

Kosz budowy energooszczędnego budynku

Według wstępnych obliczeń koszt metra kwadratowego ma nie przekroczyć 1900 złotych netto. Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego – Nieruchomości wezwał producentów do przedstawiania ofert materiałów - najczęściej producenci stawiają na prefabrykaty. W dzisiejszych czasach są to rozwiązania znacznie nowocześniejsze niż te, znane z wielkiej płyty budowanej w czasach PRL. Takie budownictwo charakteryzuje się:

  • wysoką jakością narzuconą przez systemy kontroli;
  • oszczędnością - jest tańsze niż tradycyjne;
  • odpornością na warunki atmosferyczne, można budować dłużej;
  • bezpieczeństwem - wbrew krzywdzącym opinią są odporne nawet na wybuch butli z gazem;
  • szybkością - czy wiecie, że od czasu złożenia zamówienia, do montażu na placu budowy może minąć jedynie miesiąc?

Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach. Jakość zależy od dokładności, z jaką elementy zostaną ze sobą spasowane.

Przed całym programem Mieszkanie Plus stoi jeszcze wiele wyzwań. To, że prowadzony jest w sposób partycypacyjny umożliwi sprawdzanie proponowanych rozwiązań. Państwowe wykonanie nie musi się wiązać z oszczędnościami, które będą kosztem jakości. Będziemy sprawdzać, czy pomysły proponowane w budynkach są przyjazne środowisku i przede wszystkim czy są: energooszczędne!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radziulek
Radziulek
2017-03-31 13:44

Wygląda bardzo dobrze, oby nie zmarnowali szansy.