opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa za prąd - gdzie wynosi 0 zł?

Wzrost rachunków za prąd to dla Polaków nic nowego. Mówi się, że do wszystkiego można przywyknąć, ale trudno pogodzić się ze stale rosnącymi cenami, gdy wynagrodzenia stoją w miejscu. Dla osób, które przykładają wagę do tego za co i ile płacą, bardzo ważne będzie dokładne analizowanie faktur za energię elektryczną. Oprócz opłaty za nasze zużycie prądu w danym okresie rozliczeniowym, przyjdzie zapłacić także m.in. opłatę abonamentową/handlową. Każdy z nas spotkał się już wcześniej z tym określeniem. Czym jest opłata abonamentowa i czy mamy możliwość uniknięcia tego kosztu przy opłacaniu rachunków za prąd? O tym w naszym artykule!

Czym jest opłata abonamentowa?

Czasem stosuje się zamiennie nazwę opłata handlowa czy manipulacyjna. Jest to jeden z podstawowych składników kosztów, które są wyszczególnione na naszych fakturach za energię elektryczną. Opłata handlowa jest znaczącą kwotą pobieraną przez sprzedawców prądu. Jest to kwota naliczana za obsługę klientów, wystawianie i naliczanie faktur oraz różne inne koszty administracyjne. Pamiętajmy, że oprócz opłaty handlowej i za zużycie energii musimy jeszcze opłacić koszty dystrybucji prądu, na wysokość których nie mamy wpływu. Dlatego jeśli możemy na czymś zaoszczędzić, to warto z takiej sposobności skorzystać.

Wszystkie prezentowane w artykule ceny to wartości brutto.

Oferty z zerową opłatą abonamentową

Odbiorcy domowi korzystający z taryf G11 i G12 mogą już korzystać z szerokiej gamy dostępnych ofert sprzedawców prądu. Proponują oni nie tylko niższe stawki za kWh w porównaniu do stawek urzędowych, ale także atrakcyjne usługi dodatkowe i produkty. Coraz więcej sprzedawców próbuje nas także przekonać do swojej oferty, rezygnując z pobierania opłaty abonamentowej za prąd. Poniżej prezentujemy oferty z zerową opłatą abonamnetową/handlową.

W ofercie Po Prostu Energia w taryfie G11 i G12 w specjalnej ofercie dla enerad.pl oprócz 0 zł za opłatę abonamentową, otrzymamy także niską stawkę za kWh oraz gwarancję stałej ceny przez okres trwania umowy. Sprzedawca proponuje atrakcyjne, niskie ceny prądu, jedynie 0,2790 zł/kWh w taryfie G12 i G11.

Prąd od Fortum G12 i G11 Taryfa Minimalna to także 0 zł opłaty abonamentowej oraz możliwość uzyskania obniżki ceny za zużycie energii, jeśli nasz dotychczasowy sprzedawca zaproponuje niższą stawkę. Elastyczna umowa pozwoli nam w każdej chwili zmienić sprzedawcę bez naliczania jakiejkolwiek kary. Otrzymamy jedną fakturę za sprzedaż i dystrybucję gazu. Cena prądu dla taryfy G12 w szczycie to 0,3197 zł/kWh i 0, 2213 zł/kWh poza szczytem. W taryfie G11 zapłacimy jedynie 0,2645 zł/kWh.

PGNiG również oferuje nam 0 zł za opłatę abonamentową w pakiecie Prąd i Gaz dla domu w taryfie G11 i G12. Jest to propozycja dual fuel dla odbiorców domowych. Otrzymamy umowę kompleksową i mamy szansę zaoszczędzić zarówno na rachunkach za prąd, jak i za ogrzanie naszego domu. Co ważne otrzymamy gwarancję stałej ceny przez cały rok i nie będziemy się musieli obawiać ewentualnymi podwyżkami cen. Stawki prądu dla taryfy G12 w szczycie wynoszą 0,3150 zł/kWh oraz 0,2459 zł/kWh poza szczytem. W taryfie G11 zapłacimy 0,2995 zł/kWh całodobowo.

Kolejnym sprzedawcą, który proponuje produkty z opłatą handlową na poziomie 0 zł jest Orange - oferta Prąd za darmo przez 3 miesiące. Warto tutaj też podkreślić, że oprócz zerowej opłaty abonamentowej, przez trzy miesiące będziemy mieć prąd za darmo - zarówno w taryfie G11, jak i G12. Po okresie promocyjnym cena za kWh będzie zależała od obszaru dystrybucyjnego - przykładowo jeśli naszym operatorem jest Energa to za 1 kWh w taryfie G11 zapłacimy 0,2979 zł/kWh (za cały okres trwania umowy średnia cena wyniesie 0,2793 zł/kWh), natomiast w innogy będzie to już 0,3397 zł/kWh.

Opłata abonamentowa za prąd za 0 zł gwarancją niskich rachunków?

Jeśli ktoś uważa, że wystarczy przejrzeć dostępne oferty sprzedawców energii elektrycznej, porównać je, wybrać te bez naliczonej opłaty abonamentowej i to wystarczy, to się grubo myli. Oczywiście ważne jest, by nie przepłacać i nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jeśli możemy wybrać spośród oferty z opłatą abonamentową lub bez niej, to warto uniknąć w ten sposób zbędnego kosztu.

Każdy sprzedawca energii sam ustala wysokość opłaty handlowej za prąd. Może być to kwota od kilku do nawet ponad 20 zł. Wiadomo, że 2 zł miesięcznie nie odczujemy tak mocno, jak 20, ale nawet najniższa opłata miesięczna może stanowić rocznie spory, niepotrzebny koszt. Przykład: zawieramy umowę na 36 miesięcy, z opłatą abonamentową na poziomie 15 zł brutto. Przez cały okres trwania umowy z tytułu opłaty handlowej zapłacimy aż 540 zł! Sporo, prawda?

Jednak musimy być czujni i nie sugerować się tylko opłatą abonamentową. Ponieważ zdarza się, że sprzedawca energii oferując zerową opłatę abonamentową, podwyższa tym samym stawki za zużycie prądu. W ten sposób zamiast szukać oszczędności i zmniejszać sobie rachunki, możemy niepotrzebnie przepłacać. Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznać się dokładnie ze wszystkimi składnikami kosztów i dopiero wtedy podejmować ostateczną decyzję o zmianie sprzedawcy prądu. Warto także zajrzeć do naszej porównywarki cen prądu, gdzie prezentujemy oferty od najtańszej do najdroższej, uwzględniając wszystkie parametry.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olek
olek
2019-03-16 11:06

Witam . Proszę przedstawić pokazowy rachunek za zużytą energię w rozliczeniu.