Opłata abonamentowa za prąd – gdzie wynosi 0 zł?

2.33 /5
(Ocen: 3)
Opłata abonamentowa za prąd

Wzrost rachunków za prąd to dla Polaków nic nowego. Mówi się, że do wszystkiego można przywyknąć, ale trudno pogodzić się ze stale rosnącymi cenami, gdy wynagrodzenia stoją w miejscu. Dla osób, które przykładają wagę do tego za co i ile płacą, bardzo ważne będzie dokładne analizowanie faktur za energię elektryczną. Oprócz opłaty za nasze zużycie prądu w danym okresie rozliczeniowym, przyjdzie zapłacić także m.in. opłatę abonamentową/handlową. Każdy z nas spotkał się już wcześniej z tym określeniem. Czym jest opłata abonamentowa i czy mamy możliwość uniknięcia tego kosztu przy opłacaniu rachunków za prąd? O tym w naszym artykule!

Czym jest opłata abonamentowa?

Czasem stosuje się zamiennie nazwę opłata handlowa czy manipulacyjna. Jest to jeden z podstawowych składników kosztów, które są wyszczególnione na naszych fakturach za energię elektryczną. Opłata handlowa jest znaczącą kwotą pobieraną przez sprzedawców prądu. Jest to kwota naliczana za obsługę klientów, wystawianie i naliczanie faktur oraz różne inne koszty administracyjne. Pamiętajmy, że oprócz opłaty handlowej i za zużycie energii musimy jeszcze opłacić koszty dystrybucji prądu, na wysokość których nie mamy wpływu. Dlatego jeśli możemy na czymś zaoszczędzić, to warto z takiej sposobności skorzystać.

Wszystkie prezentowane w artykule ceny to wartości brutto.

Oferty z zerową opłatą abonamentową

Odbiorcy domowi korzystający z taryf G11 i G12 mogą już korzystać z szerokiej gamy dostępnych ofert sprzedawców prądu. Proponują oni nie tylko niższe stawki za kWh w porównaniu do stawek urzędowych, ale także atrakcyjne usługi dodatkowe i produkty. Coraz więcej sprzedawców próbuje nas także przekonać do swojej oferty, rezygnując z pobierania opłaty abonamentowej za prąd. Poniżej prezentujemy oferty z zerową opłatą abonamnetową/handlową.

W ofercie Po Prostu Energia w taryfie G11 i G12 w specjalnej ofercie dla enerad.pl oprócz 0 zł za opłatę abonamentową, otrzymamy także niską stawkę za kWh oraz gwarancję stałej ceny przez okres trwania umowy. Sprzedawca proponuje atrakcyjne, niskie ceny prądu, jedynie 0,2790 zł/kWh w taryfie G12 i G11.

Prąd od Fortum G12 i G11 Taryfa Minimalna to także 0 zł opłaty abonamentowej oraz możliwość uzyskania obniżki ceny za zużycie energii, jeśli nasz dotychczasowy sprzedawca zaproponuje niższą stawkę. Elastyczna umowa pozwoli nam w każdej chwili zmienić sprzedawcę bez naliczania jakiejkolwiek kary. Otrzymamy jedną fakturę za sprzedaż i dystrybucję gazu. Cena prądu dla taryfy G12 w szczycie to 0,3197 zł/kWh i 0, 2213 zł/kWh poza szczytem. W taryfie G11 zapłacimy jedynie 0,2645 zł/kWh.

PGNiG również oferuje nam 0 zł za opłatę abonamentową w pakiecie Prąd i Gaz dla domu w taryfie G11 i G12. Jest to propozycja dual fuel dla odbiorców domowych. Otrzymamy umowę kompleksową i mamy szansę zaoszczędzić zarówno na rachunkach za prąd, jak i za ogrzanie naszego domu. Co ważne otrzymamy gwarancję stałej ceny przez cały rok i nie będziemy się musieli obawiać ewentualnymi podwyżkami cen. Stawki prądu dla taryfy G12 w szczycie wynoszą 0,3150 zł/kWh oraz 0,2459 zł/kWh poza szczytem. W taryfie G11 zapłacimy 0,2995 zł/kWh całodobowo.

Kolejnym sprzedawcą, który proponuje produkty z opłatą handlową na poziomie 0 zł jest Orange – oferta Prąd za darmo przez 3 miesiące. Warto tutaj też podkreślić, że oprócz zerowej opłaty abonamentowej, przez trzy miesiące będziemy mieć prąd za darmo – zarówno w taryfie G11, jak i G12. Po okresie promocyjnym cena za kWh będzie zależała od obszaru dystrybucyjnego – przykładowo jeśli naszym operatorem jest Energa to za 1 kWh w taryfie G11 zapłacimy 0,2979 zł/kWh (za cały okres trwania umowy średnia cena wyniesie 0,2793 zł/kWh), natomiast w innogy będzie to już 0,3397 zł/kWh.

Opłata abonamentowa za prąd za 0 zł gwarancją niskich rachunków?

Jeśli ktoś uważa, że wystarczy przejrzeć dostępne oferty sprzedawców energii elektrycznej, porównać je, wybrać te bez naliczonej opłaty abonamentowej i to wystarczy, to się grubo myli. Oczywiście ważne jest, by nie przepłacać i nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jeśli możemy wybrać spośród oferty z opłatą abonamentową lub bez niej, to warto uniknąć w ten sposób zbędnego kosztu.

Każdy sprzedawca energii sam ustala wysokość opłaty handlowej za prąd. Może być to kwota od kilku do nawet ponad 20 zł. Wiadomo, że 2 zł miesięcznie nie odczujemy tak mocno, jak 20, ale nawet najniższa opłata miesięczna może stanowić rocznie spory, niepotrzebny koszt. Przykład: zawieramy umowę na 36 miesięcy, z opłatą abonamentową na poziomie 15 zł brutto. Przez cały okres trwania umowy z tytułu opłaty handlowej zapłacimy aż 540 zł! Sporo, prawda?

Jednak musimy być czujni i nie sugerować się tylko opłatą abonamentową. Ponieważ zdarza się, że sprzedawca energii oferując zerową opłatę abonamentową, podwyższa tym samym stawki za zużycie prądu. W ten sposób zamiast szukać oszczędności i zmniejszać sobie rachunki, możemy niepotrzebnie przepłacać. Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznać się dokładnie ze wszystkimi składnikami kosztów i dopiero wtedy podejmować ostateczną decyzję o zmianie sprzedawcy prądu. Warto także zajrzeć do naszej porównywarki cen prądu, gdzie prezentujemy oferty od najtańszej do najdroższej, uwzględniając wszystkie parametry.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
olek
olek
16 marca 2019 11:06

Witam . Proszę przedstawić pokazowy rachunek za zużytą energię w rozliczeniu.