Opłata mocowa 2023 – ile zapłacisz?

4.67 /5
(Ocen: 12)
W Polsce od 2021 roku na fakturze za prąd możecie znaleźć nową pozycję – jest nią tzw. opłata mocowa. Jej wysokość jest co roku obliczana przez Urząd Regulacji Energetyki. Ile wynosi opłata mocowa w 2023 roku? Czy możliwe jest zwolnienie z opłaty mocowej w 2023 roku? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Opłata mocowa w 2023 roku wyliczona przez prezesa URE

Obowiązująca w 2023 roku opłata mocowa to koszt, który ponoszą wszyscy odbiorcy końcowi energii elektrycznej – w tym gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. Została wprowadzona, by sfinansować tzw. rynek mocy. Zebrane środki mają posłużyć m.in. transformacji energetycznej (i wykorzystaniu niskoemisyjnych źródeł) oraz do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju (m.in. poprzez usługi pozostawania w gotowości do zwiększenia mocy na wypadek blackoutu).

Stawki opłaty mocowej są co roku obliczane na nowo przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Warto jednak podkreślić, że inny przelicznik dla opłaty mocowej obowiązuje dla gospodarstw domowych (z taryfą G) oraz odbiorców z taryfą C1 o mocy zamówionej do 16 kW, a inny dla pozostałych podmiotów.

Pierwsza grupa odbiorców (taryfa G i C1) rozlicza się ryczałtem, a ostateczna wysokość opłaty mocowej w 2023 roku w jej przypadku zależy w ilości energii w danym roku. Jeśli chodzi o pozostałe podmioty (takie jak np. przedsiębiorstwa) wysokość opłaty mocowej będzie zależeć od zużycia energii w określonych godzinach szczytowego zapotrzebowania oraz tzw. krzywej poboru. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule: Opłata mocowa – co to jest?

Stawka opłaty mocowej 2023 – dla gospodarstw domowych

W 2023 roku stawka opłaty mocowej dla gospodarstw domowych korzystających z taryfy G oraz podmiotów korzystających z taryfy C1 o mocy zamówionej do 16 kW wyniesie brutto od 2,93 zł do 16,42 zł miesięcznie. Konkretna kwota będzie jednak zależeć od ilości energii zużytej w danym roku.

Wysokość opłaty mocowej w 2023 roku – gospodarstwa domowe

Roczne zużycie energii Stawka miesięczna brutto Roczny koszt opłaty mocowej
Poniżej 500 kWh 2,93 zł 35,16 zł
Od 500 kWh do 1.200 kWh 7,04 zł 84,48 zł
Od 1.200 do 2.800 kWh 11,73 zł 140,76 zł
Powyżej 2.800 kWh 16,42 zł 197,04 zł

Rocznie, opłata mocowa dla gospodarstw domowych (i innych podmiotów rozliczanych ryczałtem) w 2023 roku może wynieść od 35,16 zł brutto do 197,04 zł brutto. Dla porównania, opłata mocowa w 2022 roku dla tych samych podmiotów wynosiła od 35,04 zł do 195,57 zł brutto. Podwyżka w 2023 roku była zatem znikoma.

Opłata mocowa 2023 – dla firm i innych podmiotów

W 2023 roku stawka opłaty mocowej dla przedsiębiorstw i innych podmiotów rozliczanych w ujęciu ilościowym będzie wynosić 0,1024 zł/kWh netto. Daje to 102,4 zł za MWh. Co ciekawe, stawka opłaty mocowej dla firm w 2023 roku jest niższa niż w 2022 roku (wówczas wynosiła 102,6 zł/MWh).

Opłata mocowa – godziny decydujące o naliczeniu opłaty

Naliczenie opłaty mocowej dla firm i innych podmiotów uzależnione jest od poboru energii w określonych porach dnia – w okresie tzw. szczytowego zapotrzebowania. Przypada on w godzinach od 7:00 do o 21:59, w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Opłata mocowa: Tauron, PGE, Energa, Enea, Innogy. Ile wynosi?

Stawki opłaty mocowej 2023, ogłoszone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki są jednakowe dla wszystkich firm energetycznych. Oznacza to, że opłata mocowa w Tauronie, PGE, Enerdze, Enei i Innogy będzie dokładnie taka sama i wyniesie:

  • w przypadku gospodarstw domowych i odbiorców korzystających z taryfy C1 o mocy zamówionej do 16 kW: od 2,93 zł brutto miesięcznie do 16,42 zł brutto miesięcznie.
  • w przypadku firm i pozostałych podmiotów: 0,1024 zł za każdą kilowatogodzinę pobraną w godzinach szczytowego zapotrzebowania.

Oczywiście, ostateczna kwota opłaty mocowej w PGE, Tauronie, Enerdze, Enei i Innogy zależy od zużycia energii.

Zwolnienie z opłaty mocowej 2023 – czy jest możliwe?

Opłata mocowa to kolejne obciążenie dla odbiorców energii elektrycznej. Jest ono szczególnie dotkliwe dla podmiotów biznesowych, zużywających energię w godzinach szczytu (od godziny 07:00 do 21:59). Czy możliwe jest zwolnienie z opłaty mocowej w 2023 roku?

Co do zasady, w 2023 roku nie ma żadnych przepisów, pozwalających na całkowite zwolnienie z opłaty mocowej jakiegokolwiek podmiotu zobowiązanego do jej uiszczania.

Planowane są jednak rozwiązania prawne, które pozwoliłyby na zwolnienie z opłaty mocowej część uczestników rynku energetycznego. Tego typu ułatwienie rekomendowane jest m.in. w przypadku samorządów biorących w klastrach energii czy też elektrowni szczytowo-pompowych (jednak jedynie w kontekście tej energii, która została zużyta na potrzeby magazynowania. Jak na razie, są to jednak rozwiązania proponowane i nie ma pewności, że zostaną one wprowadzone do obowiązujących przepisów prawnych.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Jak zmniejszyć opłatę mocową?

Warto pamiętać, że możliwe jest częściowe zwolnienie z opłaty mocowej (a właściwie częściowe uniknięcie opłaty mocowej). Jest na to kilka sposobów:

  • inwestycja w instalację odnawialnego źródła energii (takie jak np. fotowoltaika). Jest to opcja, która sprawdzi się zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i podmiotów biznesowych. W jaki sposób fotowoltaika może obniżyć opłatę mocową? Instalacja PV w ciągu roku jest dostarczyć średnio ok. 1.000 kWh energii z 1 kW. Jednocześnie część tej energii może być zużyta na bieżąco (nazywa się to autokonsumpcją). Im więcej energii z sieci zastąpimy energią pochodzącą z własnego źródła energii, tym opłata mocowa (oraz inne opłaty) będą niższe. Rozwiązanie to może być szczególnie opłacalne dla przedsiębiorstw – profil produkcji z fotowoltaiki bardzo często pokrywa się z profilem zużycia energii w firmie i jednocześnie zawiera się w godzinach szczytowego zapotrzebowania.

    Produkcja energii z PV a godziny opłaty mocowej

    Źródło: opracowanie własne enerad.pl

  • zmiana profilu lub ilości zużycia energii – innym sposobem na ograniczenie wysokości opłaty mocowej może być przyjęcie planu oszczędzania energii. W przypadku gospodarstw domowych celem będzie zmniejszenie konsumpcji energii w ujęciu rocznym. Można to zrobić m.in. poprzez zmianę nawyków, ale też inwestycję w urządzenia i przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej. Oprócz zmniejszenia opłaty mocowej, gospodarstwa domowe w 2023 roku będą mogły liczyć na upust w rachunkach w wysokości 10% (więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Limit 2000 kWh – dla kogo? Limit na prąd a fotowoltaika i pompy ciepła. W przypadku przedsiębiorstw skutecznym sposobem na zmniejszenie wysokości opłaty mocowej może być zmiana profilu zużycia energii – np. poprzez przesunięcie zwiększonego zużycia na godziny poza szczytem zapotrzebowania. Skuteczne może być również wdrożenie systemu zarządzania energią, a także poprawa efektywności energetycznej procesów przemysłowych (jeśli szukacie wsparcia w tym zakresie możecie skorzystać z usług doradztwa energetycznego).
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments