Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – warto?

5 /5
(Ocen: 4)

Fotowoltaika to stosunkowo młoda dziedzina, w której wciąż wiele pozostaje do odkrycia. Regularnie pojawiają się nowe osiągnięcia, a istniejące już rozwiązania są rozwijane i udoskonalane, tak, aby coraz lepiej odpowiadały zmieniającym się potrzebom użytkowników. W efekcie, panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – czyli rozwiązanie, które do niedawna pozostało w sferze wyobraźni, powoli rozgoszcza się na różnych rynkach. Czy sprawdzi się ono w Polsce? Co warto wiedzieć na temat dachówki fotowoltaicznej?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Choć prapoczątków fotowoltaiki można dopatrywać się już w XIX wieku, za faktyczny okres rozwoju energetyki solarnej można uznać dopiero II połowę XX wieku. Pierwszy panel fotowoltaiczny powstał w 1954 roku. Pierwsza elektrownia stanęła natomiast już w 1982 roku. Od tamtego czasu, prace nad rozwiązaniami fotowoltaicznymi stale nabierały tempa. To, co jeszcze parę lat temu wydawało się niemożliwe,

Opinie o fotowoltaice zamiast dachu.

Źródło: forum.muratordom.pl

w ciągu kilku lat stawało się faktem.

Fotowoltaika zamiast pokrycia dachu.

Źródło: tech.wp.pl

Obecnie, fotowoltaika zamiast dachu przestała być już nowinką techniczną i budowlaną, a stała się praktycznym rozwiązaniem, wykorzystywanym już nie tylko na świecie, ale i również w Polsce.

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki, czyli technologia BIPV

Wspomniana już wcześniej dachówka fotowoltaiczna Tesla, podobnie jak wszystkie inne panele fotowoltaiczne używane zamiast pokrycia dachowego, stanowi przykład BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaic), czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem.

Ideą tego rozwiązania jest osiągnięcie takiego efektu, w którym fotowoltaika stanowi spójną całość z budynkiem i spełnia więcej funkcji niż tylko produkcja energii. Dzięki takiemu podejściu możliwe miałoby być obniżenie kosztów związanych z fotowoltaiką dla domu czy fotowoltaiką dla firm.

Dachówka fotowoltaiczna sprawia, że instalacja solarna przestaje być już tylko systemem produkującym prąd, zamontowanym na dachu, a zamiast tego staje się faktycznym dachem – zapewniającym ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Warto wiedzieć, że dachówka solarna to nie jedyny przykład technologii BIPV. Rozwiązań tego typu jest coraz więcej, a do najpopularniejszych należą m.in.:

Nie jest to jednak skończona lista, gdyż wciąż pojawiają się kolejne pomysły na praktyczne zastosowanie instalacji solarnych.

Wróćmy jednak do fotowoltaiki zamiast dachu. Jak stosowane jest to rozwiązanie? Co warto o nim wiedzieć?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Dachówka fotowoltaiczna – na czym to właściwie polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest dachówka fotowoltaiczna – jest to nic innego jak jeden z modułów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z danym budynkiem. Ich wygląd i kształt jest jednak zbliżony do standardowych dachówek, dzięki czemu mogą stanowić idealne uzupełnienie istniejącego poszycia bądź mogą posłużyć jako indywidualny sposób pokrycia dachu.

Warto wiedzieć, że istnieją różne systemy solarne opierające się na dachówkach fotowoltaicznych.

Dachówka solarna jako część poszycia

Dla przykładu, istnieją podzespoły fotowoltaiczne, które rozmiarem oraz kształtem przypominają dachówki ceramiczne i dzięki temu są z nimi kompatybilne. Po przykręceniu dla łat, mogą zatem stanowić integralną część poszycia razem z zamontowaną wcześniej dachówką ceramiczną. Aby zapewnić całemu pokryciu nieprzepuszczalność, wokół modułów montuje się kołnierz uszczelniający, a pomiędzy nimi specjalne listwy.

Przykładem dachówki solarnej przeznaczonej do wkomponowania w istniejące pokrycie są moduły firmy Fotton.

Dachówka fotowoltaiczna jako indywidualny rodzaj pokrycia

Alternatywą dla powyższego rozwiązania są dachówki solarne takie jak np. Tesla Solar. Służą one do niemal kompletnego pokrycia obu połaci dachu i układa się je w sposób zbliżony do tradycyjnych dachówek – od okapu do kalenicy. Poszczególne dachówki dokręca się je bezpośrednio do łat, tworząc kolumny rozmieszczone od prawej do lewej strony dachu. Według najlepszych praktyk, pod pierwszym i nad ostatnim rzędem dachówek fotowoltaicznych należy ułożyć przynajmniej po jednym rzędzie dachówek – atrap. Po przeprowadzeniu przewodów przez membranę dachową trzeba też koniecznie pamiętać o uszczelnieniu przejścia.

Dach z paneli fotowoltaicznych – cena

Przejdźmy teraz do jednej z kluczowych kwestii związanych z inwestycją w fotowoltaikę, a mianowicie kosztów. Ile kosztuje dach z paneli fotowoltaicznych? Cena uzależniona jest głównie od rodzaju, wyglądu oraz producenta dachówki solarnej.

Dach z paneli fotowoltaicznych – cena

Producent Cena za m2 Cena za 1 kW (bez montażu) Wymagana powierzchnia na 1 kW
Tesla ok. 940 zł ok. 16.500 zł ok. 18 m2
Fotton ok. 1.190 zł ok. 9.200 zł ok. 8 m2
Hanergy ok. 1.160 zł ok. 11.000 zł ok. 10 m2

Przeciętnie, za 1 kW dachówki fotowoltaicznej zapłacimy zatem przeszło 12.000 zł – bez montażu. Uwzględniając koszty robocizny, cena dachu z paneli fotowoltaicznych wzrasta do ok. 15.800 zł za 1 kW. Dla porównania, za standardową instalację o takiej samej mocy, z montażem, zapłacimy około 5.500 – 6.500 zł.

Skąd takie ceny dachówki fotowoltaicznej? Rynek tego rodzaju podzespołów jest wciąż młody (pierwsze modele pokazały się zaledwie 4-5 lat temu), a to zawsze wpływa na wyższe koszty. Również stosunkowo niewielka konkurencja sprawia, że producenci nie kwapią się do obniżania cen.

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – zalety i wady

Przyjrzyjmy się teraz plusom i minusom zastosowania paneli fotowoltaicznych zamiast dachu.

Fotowoltaika zamiast dachu – zalety

  • Estetyka – nie da się ukryć, że moduły fotowoltaiczne, które swoich wyglądem imitują dachówkę mogą wyglądać korzystniej niż oddzielne instalacje solarne. Sprawdzą się zatem tam, gdzie ingerencja w wygląd budynku jest niewskazana – np. w przypadku budynków zabytkowych, gdzie konserwator zabytków często nie akceptuje innego rozwiązania PV. To zatem idealna opcja m.in. dla fotowoltaiki dla parafii.
  • Potencjał montażowy – dachówka fotowoltaiczna może być dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów o niestandardowych kształtach i krzywiznach – np. takich wyposażonych w świetliki czy lukarny (tzw. jaskółki).
  • Mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachu – metr kwadratowy dachówki fotowoltaicznej waży około 18 – 28 kg. Dla porównania 1 metr samej dachówki ceramicznej waży od około 40 do nawet 75 kg. Doliczając do tego wagę panela fotowoltaicznego (ok. 10 kg na m2), mamy obciążenie rzędu 50 – 85 kg na metr kwadratowy.
  • Większa wytrzymałość – w wielu przypadkach, dachówka solarna charakteryzuje się wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne wywołane przez np. grad.
  • Możliwość personalizacji – wygląd dachówki fotowoltaicznej zwykle można dopasować do indywidualnych wymagań związanych z kolorem i teksturą. Jest to jednak opcja dodatkowo płatna.

Fotowoltaika zamiast dachu – wady

  • Koszty – to podstawowa wada tego rozwiązania. Fotowoltaika zintegrowana z dachem może być nawet o 200-300% droższa od standardowej, co wydłuża okres zwrotu z inwestycji do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.
  • Wydajność – dachówki fotowoltaiczne są o połowę mniej wydajne od zwykłych paneli fotowoltaicznych, co wiąże się z większą powierzchnią montażową. Moc 1 m2 dachówki fotowoltaicznej wynosi ok. 100 Wp. Dla porównania, z 1 m2 modułu można uzyskać nawet ok. 210 Wp.
  • Niewielka dostępność – choć producentów dachówek solarnych jest już kilku (m.in. Solteq, Hanergy, Gasser, Tesla czy Autarq), nie w każdym przypadku ich produkty są dostępne w Polsce. To z kolei może przekładać się na problemy ze znalezieniem właściwej ekipy montażowej.
  • Ograniczenia związane z kątem nachylenia dachu – zastosowanie paneli fotowoltaicznych zamiast dachu wyklucza możliwość skorygowania kąta nachylenia. Rozwiązanie to najlepiej stosować zatem na powierzchniach o nachyleniu ok. 35-40 stopni.

Czy dachówka fotowoltaiczna to przyszłość energetyki słonecznej?

Choć nie da się ukryć, że dachówka fotowoltaiczna posiada pewne niedociągnięcia, to jednak trzeba przyznać, że możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych zamiast dachu to spore osiągnięcie branży OZE.

Można założyć, że problemy związane z wydajnością oraz kosztami są przejściowe i w niedalekiej przyszłości zostaną rozwiązane przez rozwój technologii. Podobnie było bowiem z modułami fotowoltaicznymi. Ich ceny w ciągu ostatniej dekady spadły o ok. 80%, podczas gdy ich sprawność i moc zdecydowanie wzrosły.

Dopracowana dachówka solarna będzie w stanie rozwiązać kilka dosyć istotnych wad instalacji fotowoltaicznych (związanych m.in. z wagą i praktycznością paneli). Wiele wskazuje zatem na to, że fotowoltaika zintegrowana z dachem może niebawem stać się bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku prywatnych inwestorów.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Panele fotowoltaiczne zamiast pokrycia dachu – warto? Nasza opinia

Na chwilę obecną, dachówka fotowoltaiczna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Stosunkowo młoda technologia i niewielka dostępność sprawia, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych zamiast dachu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Te przekładają się na dłuższy okres zwrotu z inwestycji. W przypadku dachówki solarnej może on sięgnąć kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, przy czym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że gwarancja na tego typu produkty wynosi ok. 25-30 lat.

Zatem, jeśli zależy Wam na wysokiej estetyce, lubicie nowinki techniczne i nie straszne Wam są koszty – dachówka fotowoltaiczna to rozwiązanie dla Was. Jeśli natomiast cenicie sobie jak najlepszy stosunek ceny do cech produktu, rozważcie raczej standardowe panele fotowoltaiczne.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jamja
Jamja
3 stycznia 2021 14:19

bardzo ciekawi mnie to jak wygląda opłacalność panele fotowoltaiczne vs cały dach fotowoltaiczny, wiadomo że panele pewnie tańsze, ale patrzac w dalszej perspektywie chyba bardziej opłacalne jest jednak zainwestowanie w cały dach?
Jak wyglada to cenowo dach od Tesli vs dach z SunRoof, bo to chyba polski odpowiednik?

Karin
Karin
25 stycznia 2021 23:54
Odpowiedz do:  Jamja

Tez mnie to interesuje, a z tego co udało mi się zglębić, to SunRoof nie tyle odpowiednik, co po prostu jedna z rynkowych opcji. Nie możemy myśleć, że Polski odpowiednik to gorszy 😉 Właśnie wcale nie. Z tego, co pisze producent to mają najniższą emisję co2 jeśli chodzi o tego typu instalacje.
Chętnie poznam takie porównanie cenowe.

Wojciu
Wojciu
31 stycznia 2021 17:27
Odpowiedz do:  Jamja

Gdybym miał wybierac, to decydowałbym się od razu na dach 2w1 bo to o jedennproblem z glowy mniej 😀 Spoko to wyglada właśnie jak taki dom z przyszłości. A samo wykonczenie jest ciekawe, minimalistyczne. Co do oszczędności to kilkanaście tysięcy rocznie podobno oszczędzic można na rachunkach.