fotowoltaika dla parafii kościół

Fotowoltaika dla parafii

Wiemy, że technologia oparta na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, ale także ropy naftowej, a w mniejszym stopniu gazu, powinna być stopniowo zastąpiona.” – tak w swojej encyklice “Laudato si” pisał papież Franciszek. W dalszych słowach swojego pisma, papież zalecał drastyczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla, m.in. poprzez rozwijanie i wykorzystywanie OZE – odnawialnych źródeł energii. Sposobem, na realizowanie zadania jakie papież Franciszek postawił przed wierzącymi w Polsce i na całym świecie może być fotowoltaika. Na to rozwiązanie zdecydowało się już kilkanaście wspólnot religijnych w naszym kraju. Zatem, czym jest i jak działa fotowoltaika dla parafii?

Fotowoltaika dla parafii, czyli energia prosto z góry

Zacznijmy od tego, czym jest fotowoltaika - to dziedzina nauki, która zajmuje się technologią zmiany promieniowania słonecznego w prąd, za pomocą tzw. ogniw fotowoltaicznych. Pojęciem fotowoltaiki potocznie określa się również same instalacje fotowoltaiczne, przemieniające światło słoneczne w energię.

Rozwiązanie to, obok elektrowni wiatrowych, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Z energetyki słonecznej z powodzeniem korzystają różne podmioty, zaczynając od gospodarstw domowych (fotowoltaika dla domu), przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (fotowoltaika dla spółdzielni), jednostki samorządu terytorialnego (fotowoltaika dla gmin), na mniejszych i większych biznesach kończąc (fotowoltaika dla firm).

Coraz większą popularnością cieszy się także fotowoltaika dla parafii. Pierwsze przedsięwzięcie tego typu wdrożono już w 2011 roku, na dachu kościoła w Jaworznie. Tylko przez pierwsze dwa lata swojego działania instalacja wyprodukowała 135,5 MWh energii i przyczyniła się do redukcji dwutlenku węgla o 146 ton. To nie jedyny taki przykład. Na fotowoltaikę dla kościoła (co istotne - zabytkowego, XIII-wiecznego) zdecydowała się również parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu. Instalacja będzie jednym z elementów termomodernizacji obiektu. O krok dalej poszła natomiast parafia w Iskrzyni, która we współpracy z Siecią Parków Energii Słonecznej uruchomiła instalację fotowoltaiczną, o mocy aż 200 kW. Część wyprodukowanej przez nią energii będzie przeznaczana na potrzeby własne parafii, natomiast reszta ma być odsprzedawana do sieci.

Korzyści z fotowoltaiki dla kościołów

Jak widać, fotowoltaika dla parafii to rozwiązanie, które z powodzeniem można wprowadzić w różnych wspólnotach, o różnych zapotrzebowaniu na energię. Jednak, co sprawia, że parafie faktycznie sięgają po tę opcję? Oto, jakie pożytki płyną z fotowoltaiki w kościele:

Ochrona środowiska naturalnego - Energia elektryczna w naszym kraju pochodzi głównie ze spalania węgla. Korzystając z niej, przyczyniamy się zatem do degradacji środowiska naturalnego, m.in. poprzez zanieczyszczenie powietrza. Fotowoltaika jest w stanie zminimalizować nasz niekorzystny wpływ na ekosystem. Każde 1000 kWh energii płynącej z fotowoltaiki, redukuje emisję dwutlenku węgla o ponad 800 kg.

Niższe rachunki za prąd - Utrzymanie kościoła to zawsze ogromny wydatek. Sporą część kosztów stanowią rachunki za energię elektryczną, które (szczególnie w okresie zimowym) sięgają kilku tysięcy złotych na miesiąc. Dzięki odpowiednio dobranej fotowoltaice, ich wysokość można zmniejszyć nawet o 90%. Daje to kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności rocznie, co może znacząco odciążyć całą parafię.

Bezobsługowość i bezawaryjność - Właściwie zaprojektowana i zamontowana instalacja nie wymaga niemal żadnej uwagi. Do wydajnej produkcji prądu wymaga jedynie słońca, a konserwacja sprowadza się do czyszczenia instalacji raz lub dwa razy do roku. Panele fotowoltaiczne powinny też działać bezawaryjnie, przez wiele lat. Gwarancja na żywotność paneli fotowoltaicznych, w większości przypadków wynosi aż 25 lat.

Fotowoltaika dla kościoła - na co zwrócić uwagę?

Aby móc w pełni czerpać z korzyści płynących z fotowoltaiki, trzeba uwzględnić kilka kwestii związanych z projektem i montażem instalacji fotowoltaicznej, takich jak m.in.:

specyfika i rodzaj podzespołów - urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej, takie jak panel fotowoltaiczny czy inwerter, mają ogromny wpływ na efektywność całego przedsięwzięcia. Poszczególne podzespoły mogą się jednak mocno różnić, pod wieloma względami - np. wydajnością, żywotnością, zastosowaną technologią oraz oczywiście ceną. Ich dobór należy dobrze przemyśleć - ostatecznie jest to zakup na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat;

moc instalacji - zgodnie z podstawową zasadą, moc instalacji powinna być uzależniona od ilości zużywanej energii. Przy ustalaniu wielkości fotowoltaiki dla parafii trzeba jednak dodatkowo wziąć pod uwagę inne aspekty, takie jak nasłonecznienie, kąt nachylenia instalacji czy jej orientacja względem południa, które bezpośrednio przekładają się na uzysk z paneli fotowoltaicznych;

miejsce montażu - jest to jedna z ważniejszych kwestii, które należy rozważyć przy wdrażaniu fotowoltaiki dla kościoła. Fotowoltaika najczęściej montowana jest na dachach, gdyż dzięki temu łatwo można osiągnąć optymalne warunki pracy. W przypadku obiektów sakralnych, które często są również zabytkami, to rozwiązanie nie zawsze może być brane pod uwagę. Z kolei alternatywa dla fotowoltaiki na dachu - instalacja fotowoltaiczna na gruncie, nie w każdych warunkach może być wdrożona.

Powyżej zarysowane kwestie to zaledwie część zagadnień, które mają znaczenie przy inwestycji w fotowoltaikę. By przedsięwzięcie przyniosło oczekiwane korzyści, instalacja musi zostać zaprojektowana i zamontowana we właściwy sposób. Każdy popełniony błąd, czy to na etapie doboru wielkości instalacji i urządzeń, czy podczas instalowania fotowoltaiki, prędzej czy później może się zemścić - np. gorszymi uzyskami energii (co zmniejszy oszczędności) czy awaryjnością. Dlatego tak ważne jest powierzenie projektu profesjonalistom, którzy opracują optymalne rozwiązanie dla wybranej lokalizacji.

Fotowoltaika dla parafii - ile można zaoszczędzić?

Według statystyk GUS, w latach 1999-2014 ceny prądu wzrosły o 137%. A zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, do 2035 roku możemy oczekiwać dalszych podwyżek. Powodem, między innymi, są wyższe koszty emisji CO2 oraz coraz to wyższe ceny węgla, na którym opiera się polska energetyka. Dodatkowo, na wysokość rachunków za prąd wpływają też opłaty stałe (notabene również związane z produkcją energii z węgla), takie jak np. opłata mocowa, która ma pojawić się pod koniec 2020 roku. Wszystko to sprawia, że korzystanie wyłącznie z tradycyjnych źródeł energii, będzie oznaczało coraz to większe wydatki.

Istnieje jednak skuteczny sposób na uniezależnienie się od cen energii - fotowoltaika. Ile można dzięki niej zaoszczędzić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużymy się przykładem.

Pewna miejska parafia rocznie wydaje rocznie ok. 18.000 zł na energię elektryczną. Chcąc obniżyć rachunki, zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną na dachu kościoła, który doskonale się do tego nadaje - posiada odpowiednią powierzchnię, konstrukcję oraz skierowany jest na południe. Decydując się na instalację o mocy do 50 kWp, parafia może skorzystać ze statusu Prosumenta. Wówczas nadwyżki energii, które będą produkowane latem, będzie mogła oddawać do sieci dystrybutora energetycznego. 70% zmagazynowanego tam prądu można później odzyskać, aby pokryć zapotrzebowanie na energię w okresach niższej efektywności (np. zimą).

Koszty i opłacalność fotowoltaiki dla parafii.

Dzięki instalacji, roczne rachunki za prąd w parafii zmniejszą się aż o 16.000 zł. W ciągu 25 lat oszczędności wyniosą ponad 600.000 zł. Ile trzeba będzie czekać na zwrot inwestycji? Zakładając, że ceny prądu będą co roku rosły o ok. 6%, inwestycja zwróci się po około 7 latach.

Warto jednak wiedzieć, że kościoły i związki wyznaniowe mogą liczyć na wsparcie finansowe ze środków krajowych i unijnych. Dzięki niemu, inwestycja może zwrócić się jeszcze szybciej - nawet w ciągu 4-5 lat, w zależności od rodzaju i wielkości pomocy.

Finansowanie fotowoltaiki dla parafii

Obecnie, za 1 kWp instalacji trzeba zapłacić ok. 4.500-6.500 zł z montażem. Jeszcze kilka lat temu kwoty te były o ok. 60-80% wyższe. Mimo znacznego spadku kosztów, fotowoltaika dla kościoła, sfinansowana z własnych środków, w wielu przypadkach wciąż jest przedsięwzięciem trudnym do zrealizowania.

Jak już jednak wspominaliśmy, dostępne są publiczne projekty wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, których beneficjentami mogą być również kościoły i związki wyznaniowe. W zależności od rodzaju programu i dysponenta środków, pomoc może przyjąć formę:

bezzwrotnej dotacji, pokrywającej nawet do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji - w tym koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej,

pożyczki - którą można sfinansować nawet 100% wydatków związanych z wdrożeniem fotowoltaiki dla parafii. Pożyczka udzielana jest na preferencyjnych warunkach, a w wielu przypadkach, po spełnieniu określonych wymogów, część zobowiązania może zostać umorzona (nawet 10-25% pożyczki).

Szczegółowe informacje na temat wysokości i warunków pomocy dostępne są na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska lub na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/oferta-finansowania. Doradztwo i asystę w uzyskaniu dofinansowania często oferują też firmy fotowoltaiczne, zajmujące się instalacją systemów solarnych. Chcesz wiedzieć które? Sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Co warto jednak podkreślić, nie każdy region w takim samym stopniu wspiera rozwój fotowoltaiki dla parafii - część projektów, ze względu na wyczerpanie środków, jest już wygaszanych. Co robić, gdy otrzymanie pomocy publicznej nie jest możliwe?

Alternatywą może być m.in. kredyt na fotowoltaikę, udzielany przez podmioty komercyjne - np. banki. Jest to produkt, który warunkami różni się od standardowych kredytów bankowych. Korzystające z niego podmioty mogą liczyć m.in. na niższe oprocentowanie, a także inne rozwiązania, ułatwiające spłatę zobowiązania - np. zwrot kosztów odsetek czy opcję wcześniej spłaty kredytu nadwyżkami wyprodukowanymi przez OZE.

Fotowoltaika dla parafii to rozwiązanie korzystne, pod wieloma względami. Z jednej strony daje realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, o które powinniśmy się wspólnie martwić. Z drugiej strony pozwala na zminimalizowanie wydatków na energię elektryczną i wygenerowanie dzięki temu oszczędności, które można przeznaczyć na lepsze cele. Warto zatem rozważyć tę opcję już teraz.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
2021-05-26 12:05

Świetny artykuł! Mamy 2021 rok, czy to dalej jest aktualne? Piszę tutaj o bezzwrotnej pożyczce dla Parafii.