pieniądze na NABE

Są pieniądze na NABE? Wszystko na to wskazuje!

Rząd zmierza do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zgodnie z projektem ustawy NABE przejmie ponad 60 proc. mocy wytwórczych w Polsce. Agencja miała powstać już na początku tego roku, jednak proces tworzenia tej instytucji wielokrotnie przekładano.

Zabezpieczenie finansowania rządowej agencji węglowej

Utworzenie NABE to krok w kierunku realizacji rządowego programu dotyczącego transformacji sektora elektroenergetycznego. Będzie to możliwe poprzez wydzielenie konwencjonalnych aktywów wytwórczych zasilanych węglem do podmiotu będącego jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Tworzenie NABE przebiegnie w dwóch etapach. W pierwszej fazie Skarb Państwa przejmie od grup energetycznych z udziałem Skarbu Państwa spółki zależne produkujące energię w konwencjonalnych elektrowniach węglowych. Chodzi o spółki takie jak: Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna („GiEK”), Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka. Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach GiEK-u. Po konsolidacji podmiot zacznie działać jako NABE. Gwarancje finansowe dla nowo powstałej agencji ma zapewnić Skarb Państwa.

Porządkowanie polskiego sektora energetycznego

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt w trzecim kwartale tego roku. Sprawdźmy więc, jak nowe rozwiązania mają wyglądać w praktyce z podziałem na objęte nimi podmioty.

Tauron

Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, uważa, że proces porządkowania polskiego sektora energetycznego miarowo postępuje do przodu. Szef Tauronu podkreślił, że zakończenie w zeszłym roku procesu sprzedaży akcji Tauron Wydobycie i finalizowana obecnie sprzedaż akcji Tauron Wytwarzanie to krok milowy w rozwoju firmy. Realizacja tej transakcji pozwoli sfinansować wielkoskalowe procesy inwestycyjne związane z rozbudową aktywów odnawialnych oraz intensyfikacją rozwoju sieci elektroenergetycznych.

Propozycja Skarbu Państwa dotycząca Taurona zakłada zakup akcji podmiotu Tauron Wytwarzanie za symboliczną złotówkę, lecz z zastrzeżeniem spłaty zadłużenia spółki istniejącego na dzień nabycia akcji przez Skarb Państwa. Zadłużenie tego podmiotu wyniosło na 30 września 2022 r. 6,326 mln zł. Zgodnie z warunkami transakcji do dnia zamknięcia zadłużenie zostanie zmniejszone o 652 mln zł poprzez konwersję części długu na kapitał własny spółki.

PGE

W przypadku PGE Skarb Państwa proponuje zakup akcji PGE GiEK za sumę 849 mln zł. Kwota została ustalona na podstawie wartości przedsiębiorstwa z 30 września 2022 roku, a rozliczenie ma odbyć się według mechanizmu locked-box skorygowanego o wartość długu netto.

Enea

Enei zaproponowano, aby sprzedała udziały podmiotu Enea Wytwarzanie za kwotę 2,479 mld zł, natomiast wartość akcji Enea Elektrownia Połaniec to 632 mln zł. Obie sumy oparto na wartościach przedsiębiorstw ustalonych na 30 września 2022 r. i także skorygowano o wartość długu netto.

Energa

W przypadku spółki Energa Skarb Państwa proponuje zakup akcji Energa Elektrownie Ostrołęka za 153 mln zł.

Nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych odciąży ich obecnych właścicieli od śladu węglowego oraz uwolni ich potencjał inwestycyjny w celu wykorzystania go na rozwój inwestycji nisko- i zeroemisyjnych oraz związanych z nimi sieci dystrybucyjnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-03-04 22:07

…….piniendzów nima i nie byndzie, a pan prezes z PGE juz się był spakował a NABE – słowami nowej pani minister poszła dzisiaj „papa”. Śmiać się czy płakać – doprawdy nie wiem , ale wiem że pieniądze zebrane od nas na ETS idą na wszystko tylko nie transformacje energetyczną.