taryfa antysmogowa do poprawki

Taryfa antysmogowa do poprawki

Szumnie zapowiadana taryfa G12as miała zachęcić do ogrzewania mieszkań prądem. Okazało się jednak, że rozwiązanie Ministerstwa Energii nie jest korzystne finansowo dla odbiorców prądu. Teraz rząd pracuje nad poprawieniem tej propozycji.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Czym jest taryfa antysmogowa?

Przypomnijmy tylko, że taryfa G12as to rozwiązanie dwustrefowe. Propozycja ta jest jest przeznaczona dla osób ogrzewających nieruchomość prądem i/lub posiadaczy aut elektrycznych.

W taryfie antysmogowej tańszy prąd występuje od godziny 22 do 6 rano. W ciągu dnia nie ma tańszej energii elektrycznej. Niższa stawka jest liczona ceny za prąd w taryfie G11. Aby nie było zbyt kolorowo niższą stawką objęte jest zużycie energii będące nadwyżką w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego. Odbiorcy liczyli że cały nocny pobór będzie tańszy.

Kalkulacje przedstawione przez Ministerstwo Energii okazały się nazbyt optymistyczne. Stąd choć zainteresowanie nową taryfą jest ogromne (to wiemy choćby po ilości Waszych zapytań:) ), to niewielu odbiorców zdecydowało się na to rozwiązanie. Dlatego ruszyły prace, które mają uatrakcyjnić taryfę G12as.

Co nowego?

A jakie są ewentualne zmiany? Rząd pracuje nad zmianami w trzech zakresach:

Niższa stawka VAT

Zużycie nocne miałoby mieć nie tylko niższą cenę netto, ale również inną stawkę podatku VAT. Zamiast 23% odbiorcy płaciliby 8%. Przyznać trzeba, że to znaczna różnica. Dalej jednak nie rozwiązuje to problemu, ze niższą stawką za prąd objęte byłaby tylko pewna część zużycia.

Taryfa antysmogowa nie zachęca do grzania prądem jeszcze z dwóch powodów: tani prąd w nocy to zbyt mało. Piec akumulacyjny odda ciepło od rana do wczesnych godzin popołudniowych. W pozostałych godzinach w mieszkaniu będzie po prostu chłodno.

Dopłata do rachunku za prąd

Obecnie Ośrodki Pomocy Społecznej przyznają zasiłki na zakup węgla. W nowym rozwiązaniu zostałyby one zastąpione dopłatami do rachunków za prąd dla grzejących prądem.

Podstawowa wątpliwość brzmi, czy jeden dodatek węglowy zostanie całkowicie zniesiony? Jeśli tak, to co z osobami, które np. żyją w lokalach komunalnych i nie mają wpływu na sposób ogrzewania mieszkania. Czy zostaną one bez wsparcia? Idąc dalej: jak będzie kalkulowany dodatek prądowy? Musi być on odpowiednio atrakcyjny, ale jednocześnie nie powinien pozwalać na nadużycia.

Pozostaje też pytanie, co z osobami, które z powodów ekonomicznych mają założone liczniki przedpłatowe? Tutaj też często przyznawane są zasiłki węglowe. Odbiorcy z licznikami pre-paid również powinny mieć możliwość skorzystania z taryfy antysmogowej.

Program termoizolacji budynków

Jednym z podstawowych problemów z grzaniem prądem jest są wysokie koszty eksploatacji. Tym wyższe, im niższa jakość termoizolacji budynków. Rząd pochyla się i nad tym problemem i chce stworzyć program termoizolacji budynków. Tylko, że taki program już był!

RYŚ był prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć planowany był na lata 2015-2023, to szybko został zamknięty. Od lipca 2016 trwają poprawki nad nim. Może teraz przyspieszą? Chociaż niewykluczone, że program otrzyma nową nazwę, przecież ma być nowym pomysłem.

Niezależnie od tego, jak będzie nazywał się program, to zastanówmy się, jaki będzie miał on wpływ na popularność taryfy antysmogowej. Po pierwsze czy będzie to system kredytów preferencyjnych czy dopłat do inwestycji. Czy wsparcie udzielone będzie tylko wtedy, kiedy beneficjent zadeklaruje się, że ogrzewanie budynku będzie na prąd? A co z ogrzewaniem gazowym? Niezależnie od formy wielu inwestorów (zarówno instytucjonalnych, czyli gmin, oraz indywidualnych) będzie musiało się zadłużyć, żeby wykonać termoizolację. Podstawowe pytanie brzmi: kiedy inwestycja się zwróci. Jeśli na zwrot będzie trzeba długo czekać, to program może nie cieszyć się zbytnią popularnością.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Co dalej z ustawą antysmogową?

To w zasadzie pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Można mieć bowiem wrażenie, że problem nie tkwi nawet w konkretnych rozwiązaniach. Sam pomysł zastąpienia węgla prądem na poziomie odbiorcy końcowego, wydaje się być chybiony. Zwłaszcza, jeśli mówi się o osobach najuboższych. Same koszty ogrzewania prądem są bardzo wysokie, a trzeba do nich dodać jeszcze nakłady na inwestycję w instalację grzewczą.

Dochodzimy tu też do pewnego fałszu: konsumentom mówi się o tym, że taryfa antysmogowa jest przyjazna dla środowiska. Prawda jest taka, że prąd zużyty do ogrzewania i tak w większości pochodzi z węgla, a nie z OZE.

Czekamy zatem, co będzie dalej z taryfą antysmogową. O wszystkim będziemy Wasi informować.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
2018-03-15 11:17

Jak z tym 8% ???

Bogdan
Bogdan
2018-02-06 17:37

Nadal więcej tańszych godzin (połowę doby) jest w taryfie G12r tzw. „ekonomiczna dolina” w Energa … a jeszcze może być rozliczana pre-paid więc bez obaw o wysokie rachunki w stałej cenie a nie od nadwyżki z zeszłego roku (żeby to jeszcze było od zeszłego miesiąca), także najlepszym ogrzewaniem na prąd wypada akumulacyjne ogrzewanie podłogowe, tańszy wkład na start oraz kontrola wydatków z licznikiem przedpłatowym i można grzać pół doby (3+9) w tańszej cenie (robiąc dobrze elektrowniom).