rząd UK nakłada bana na ogrzewanie gazowe i wodorowe

Tylko pompy ciepła. Rząd w UK nakłada bana na gaz i wodór w ogrzewnictwie domowym

Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie poparł plany zakazania instalacji gazowych i „gotowych na wodór” w nowo budowanych domach w Anglii od 2025 roku. Decyzja ta wynika z długo oczekiwanej konsultacji dotyczącej standardów budownictwa niskoemisyjnego. W ramach tych zmian pompy ciepła mogą stać się standardowym rozwiązaniem ogrzewania w nowych domach, co ma na celu uczynienie ich „gotowymi na osiągnięcie netto zerowych emisji” od 2025 roku.

Wykluczenie Ogrzewania na Paliwa Kopalne

Propozycje te wykluczają użycie przez deweloperów wszystkich systemów ogrzewania na paliwa kopalne, w tym gazowych, hybrydowych pomp ciepła oraz kotłów gotowych na wodór. Decyzja ta została podjęta po stwierdzeniu, że nie ma "praktycznego sposobu na zezwolenie na instalację kotłów na paliwa kopalne, jednocześnie osiągając znaczące oszczędności w emisji dwutlenku węgla".

Reakcje ekspertów i grup zielonych

David Cowdrey z MCS Foundation stwierdził, że decyzja o uczynieniu pomp ciepła domyślnym źródłem ogrzewania to krok w dobrym kierunku dla klimatu i rachunków energetycznych gospodarstw domowych. Juliet Phillips z think tanku E3G podkreśliła, że decyzja ta jest korzystna zarówno dla nabywców domów, jak i brytyjskiego przemysłu technologii czystych.

Próby wodorowe zaniechane

Jednocześnie rząd w UK potwierdził, że nie poprze projektu "Wodorowej Wioski" w Redcar, mającego na celu testowanie możliwości wykorzystania wodoru do ogrzewania domów. Głównym powodem jest brak dostępności odpowiednich ilości niskoemisyjnego wodoru. Northern Gas Networks potwierdziło, że projekt ogrzewania 2000 domów w Redcar nie będzie kontynuowany w 2025 roku.

Decyzje dotyczące wodoru w 2026 roku

Rząd nadal planuje podjąć decyzję w 2026 roku na temat roli wodoru w dekarbonizacji zapotrzebowania na ciepło w Wielkiej Brytanii. Planuje się również ocenę bezpieczeństwa mieszania wodoru w sieci gazowej do maksymalnie 20%, aby zmniejszyć bezpośrednie emisje związane ze spalaniem gazu.

Decyzje te wskazują na zdecydowane kroki Wielkiej Brytanii w kierunku zrównoważonego ogrzewania domów, choć z wyraźnymi wyzwaniami i kontrowersjami. Wycofanie się z projektów wodorowych i nacisk na pompy ciepła podkreślają zmianę priorytetów w polityce energetycznej kraju w kontekście osiągnięcia celów zeroemisyjnych.

Podsumowując, wodór w UK nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem — szczególnie jeśli chodzi o ogrzewnictwo domowe. Jakiś czas temu, badania przeprowadzone przez tamtejszą Komisję Infrastruktury Krajowej wykazały, że zastosowanie wodoru do ogrzewania domów będzie za drogie, a jego alternatywą powinny być pompy ciepła. Nie wyklucza się tam jednak zastosowania wodoru w przemyśle. Co ciekawe, inaczej do kwestii wykorzystania tego gazu podchodzi Hiszpania, gdzie opracowano prototyp pieca działającego na wodór i przeprowadzono pilotażowe testy ogrzewania wodorowego w Madrycie, zakończone sukcesem.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-23 21:39

Ciekawe czy urzedniki policzyły czy im wystarczy zima prądu w sieciach…….