Uważajcie na fałszywych inkasentów prądu!

5 /5
(Ocen: 13)

W naszym serwisie wielokrotnie pisaliśmy o oszustach, którzy podając się za inkasentów, czy przedstawicieli firm energetycznych, najczęściej wyłudzają pieniądze lub namawiają do zawarcia niekorzystnych umów na sprzedaż prądu. Dzisiaj po raz kolejny chcemy Was ostrzec!

W komunikacie prasowym, który otrzymaliśmy od PGE, czytamy, że u odbiorców indywidualnych pojawiają się fałszywi inkasenci, odczytujący liczniki. Schemat działania jest prosty: inkasent puka do naszych drzwi i pyta się, czemu nie została uregulowana płatność za fakturę za prąd. Jeśli, oszust ma szczęście i faktycznie nie zapłaciliśmy rachunku, to naciągacz występuje z żądaniem natychmiastowego uiszczenia zaległości. Oczywiście obiecuje nam wystawienie odpowiedniego pokwitowania. Niestety, po uregulowaniu rachunku nie zobaczymy ani pokwitowania, ani pieniędzy, ani też oszusta, a nasza faktura u sprzedawcy prądu nadal będzie nieuregulowana.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Co zrobić, by ustrzec się przed oszustami?

Celem oszustów najczęściej są osoby starsze, dlatego ostrzeżmy najbliższych, by do domu nie wpuszczali nieznajomych. Jeśli już wpuścimy kogoś do domu, to po pierwsze: poprośmy o służbową legitymację – zawiera ona zdjęcie oraz numer.

Jeśli osoba podaje się za inkasenta PGE, to pamiętajcie, że taki przedstawiciel:

  • nigdy nie pobiera żadnych opłat;
  • nie może on prezentować ofert sprzedaży ani zawierać umów;
  • w przypadku, gdy nie ma nas w domu, to pozostawia informację z prośbą o podanie stanu licznika telefonicznie (nr: 422 222 222), poprzez wiadomość SMS (nr: 603 991 388) lub e-mail;
  • nie ma upoważnienia do egzekwowania zaległych należności za faktury za prąd – tego typu sprawy załatwimy tylko w Biurach Obsługi Klient PGE lub poprzez kontakt telefoniczny z Contact Center PGE, tel: 422 222 222.

Pamiętajcie również, że oszuści mogą podawać się za inkasentów innych sprzedawców – zachowajcie ostrożność i ZAWSZE proście o legitymację, a w razie wątpliwości, nawet w obecności oszusta, dzwońcie na infolinię swojego sprzedawcy prądu lub policję! Numery kontaktowe znajdziecie na stronach firm lub w naszym serwisie na podstronach profilowych danej firmy np.:

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Z enerad.pl związana jest od prawie 10 lat - od samego początku współpracy specjalizuje się w tematach związanych z prądem i gazem. W ostatnich latach rozszerza swoją wiedzę w temacie odnawialnych źródeł energii oraz transformacji energetycznej w Polsce, jak i na świecie. Nieustannie rozwija się w SXO oraz marketingu internetowym. Uwielbia psy, dobre kino, historię oraz czytanie książek.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments