Wyższe limity prądu pewne prezydent podpisał ustawę

Wyższe limity prądu pewne. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, zakładającej podwyższenie limitów „zamrożenia” cen prądu – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Wsparcie dla gospodarstw domowych zostanie sfinansowane ze składki solidarnościowej, która jest odpowiedzią na dyskusje Unii Europejskiej, o podatku od nadmiernych zysków firm energetycznych po inwazji Rosji na Ukrainę.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ok. 3 mld zł będzie dodatkowo kosztowało podwyższenie limitów zużycia, do których ceny prądu w 2023 roku zostały zamrożone, w połączeniu z obniżeniem ceny maksymalnej. Ogólny koszt mechanizmów obronnych to blisko 40 mld zł. Nowe prawo przejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkami dotyczącymi niektórych przepisów.

Zmiana w limitach zużycia

W 2023 r. limity zwiększono odpowiednio:

  • dla większości gospodarstw domowych: z 2 tys. kWh do 3 tys. kWh rocznie;
  • dla gospodarstw z osobą z niepełnosprawnością: z 2,6 tys. kWh do 3,6 tys. kWh;
  • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników: z 3 tys. kWh do 4 tys. kWh rocznie.

Senat zaproponował jeszcze, aby do 6 MWh podnieść limit dla użytkowników pomp ciepła, jednak ta propozycja nie zyskała akceptacji. Co ważne, odbiorcy energii mogą korzystać z nowych limitów w 2023 r., nawet jeśli przekroczyli poprzednie.

Przypomnijmy, że Sejm rządową propozycję zwiększenia limitów zamrożenia cen prądu poparł 17 sierpnia. Zatwierdzono również obowiązującą z mocą wsteczną (od początku 2023 r.) obniżkę cen energii elektrycznej o 5% dla wskazanych wyżej grup odbiorców energii w ramach limitów zużycia.

Niższa cena energii dla podmiotów wrażliwych

Od 1 października cena maksymalna za energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz placówek takich jak domy opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, szpitale, noclegownie, szkoły czy żłobki spadnie z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

W nowelizacji uwzględniono również przepisy dotyczące sektora gazowego, a konkretnie jednorazowego zwiększenia odpisu, o wysokość opłaty wyrównawczej, na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, w związku z ochroną odbiorców paliw gazowych. Jak twierdzi Polski Komitet Energii Elektrycznej, w tym roku podwyższenie limitów pozwoli zaoszczędzić przeciętnej polskiej rodzinie od 3 do 4 tys. zł.

Na czym polega mechanizm mrożenia, jakie są zasady oraz wysokość aktualnych stawek znajdziesz w bieżąco aktualizowanym raporcie "Zamrożenie cen prądu".

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-10-01 18:05

No patrzcie jaki „Dobry Pan”….. tyle że dopłaty będą z tego co nam zabrali przy okazji np. opłat za emisję CO2 które trafiaja do budżetu a my płacimy w rachunkach za ową energię. Żeby to jeszcze oddali wszystko co zabrali- niestety…. to tylko jakaś połowa tego co „przytulili” zwalając przy okazji że winna ta „paskudna” Unia…..