zamrożenie cen prądu wyższe limity

Rząd podniósł limity zużycia prądu w cenach zamrożonych dla gospodarstw domowych, firm i samorządów

Zmiany w sektorze energetycznym są jednym z kluczowych zagadnień, nad którymi pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednym z centralnych punktów tego projektu było podniesienie limitów zużycia prądu dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną. Mniej zapłacą również samorządy i firmy.

Ceny prądu zostały „zamrożone” – ile wynosiły dotychczasowe limity?

Pod koniec zeszłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą nadzwyczajnych środków mających na celu obniżenie cen energii elektrycznej oraz wsparcie wybranych grup odbiorców w 2023 roku. W praktyce oznaczało to, że ceny prądu w bieżącym roku zostały „zamrożone” na poziomie z 2022, ale dotyczyło to tylko określonych limitów rocznego zużycia energii. W przypadku gospodarstw domowych limit wynosił 2.000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami – 2.600 kWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit ten był największy i wynosił 3.000 kWh.

Zgodnie z wyliczeniami przygotowanymi na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej takie rozwiązanie pozwoli polskim gospodarstwom domowym zaoszczędzić w tym roku na rachunkach za prąd od 2.000 do 3.000 zł. Zgodnie z danymi GUS w 2021 roku średnia roczna konsumpcja energii elektrycznej na jedną osobę w Polsce sięgnęła 829 kWh. Mieszkańcy miast zużywali średnio o 46 kWh mniej energii (811 kWh) rocznie w porównaniu do osób rezydujących na obszarach wiejskich.

Po wyczerpaniu limitu, maksymalny koszt energii dla gospodarstw domowych nie mógł być wyższy niż 69 gr za 1 kWh. Dla sektora MŚP, samorządu terytorialnego i niektórych podmiotów użyteczności publicznej maksymalna cena prądu wynosiła dotychczas 785 zł za MWh, bez VAT-u i akcyzy. Dodatkowo 1 lutego br. zakończył się nabór wniosków o dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych. Dotyczył on głównego źródła ciepła w gospodarstwie domowym i przysługiwał osobom korzystającym z pompy ciepła bądź ogrzewania elektrycznego / bojlera elektrycznego. Bonus w wysokości 1.000 zł należał się gospodarstwu domowemu, które w 2021 roku zużyło mniej niż 5 MWh energii elektrycznej. Gospodarstwo, które w 2021 zużyło więcej niż 5 MWh energii elektrycznej, było uprawnione do dodatku o 500 zł wyższego.

Aktualne informacje o cenach prądu znajdziesz na stronach:

Zmiana limitów zużycia uprawniające do tańszego prądu

Po kilku miesiącach od wejścia w życie ustawy zamrażającej ceny prądu, rząd oficjalnie zaczął planować modyfikację przepisów. Projekt pojawił się 7 lipca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM). Natomiast już 10 lipca, rząd przyjął projekt podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną. Jak bowiem po posiedzeniu rządu zaznaczyła minister klimatu Anna Moskwa:

Na bieżąco reagujemy na sytuację na rynku i w miarę możliwości staramy się sprawić, by każdy z elementów życia gospodarczego był w jak najmniejszym stopniu dotknięty skutkami toczącej się wojny energetycznej. Dlatego po pół roku funkcjonowania mechanizmu ograniczającego wysokość cen energii elektrycznej, przeanalizowaliśmy go i widzimy, że stanowi on realne wsparcie dla polskich rodzin.

Po znowelizowaniu ustawy limity zużycia energii elektrycznej wynosić będą:

  • 3.000 kWh dla większości gospodarstw domowych;
  • 3.600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • 4.000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

zamrożenie cen prądu podwyżki cen limitów

Źródło: gov.pl

Jak również wyjaśniła Anna Moskwa:

Tym osobom, które zdążyły przekroczyć wcześniejsze limity i opłacić rachunek, nadpłata zostanie wykorzystana na poczet następnego rozliczenia z dostawcą prądu.

Również podmioty wrażliwe, samorządy oraz sektor MŚP zostaną objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną już od 1 października 2023 roku. Wyniesie ona 693 zł za 1.000 kWh, czyli będzie odpowiadać stawce dla gospodarstw domowych.

Kompleksowa informacja na temat mechanizmu mrożenia cen energii oraz o zasadach i stawkach dostępna jest na stronie: Zamrożenie cen prądu.

Składka solidarnościowa pozwoli sfinansować podwyższenie limitów

Propozycje rządu zakładają, że wsparcie dla gospodarstw domowych w postaci zwiększenia limitu zużycia energii i obniżenia maksymalnych cen dla podmiotów wrażliwych i sektora MŚP zostanie sfinansowane ze składki solidarnościowej. Wprowadzenie składki solidarnościowej to odpowiedź na unijne dyskusje o podatku od nadmiernych zysków. Chodzi o rekordowe profity firm energetycznych wygenerowane w wyniku kryzysu energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Projekt przewiduje, że nadmiar dochodów osiągniętych w 2022 roku z działalności w sektorze węgla zasili Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments