formalności umowa

Zmiana sprzedawcy prądu możliwa już od 10 lat!

Aż trudno nam w to uwierzyć, ale rynek energii elektrycznej uwolniono w lipcu 2007 roku! Od tego czasu zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni mogą dokonywać zmiany sprzedawcy prądu. Przedstawiamy zatem krótkie podsumowanie tego dziesięciolecia.

Kto może zmienić sprzedawcę prądu?

Na samym początku chcemy zaznaczyć, że zmienić sprzedawcę energii elektrycznej może każdy. Ograniczenia? Są pewne oczywiste warunki, na przykład bycie stroną umowy. Zmienić firmy energetycznej nie można zatem w cudzym imieniu - no chyba, że dysponujemy stosownym upoważnieniem.

Jeśli nigdy nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu, to umowę z nowym sprzedawcą możemy podpisać w dowolnej chwili. Jeśli nie chcemy być obciążeni żadnymi formalnościami, to wystarczy, że wyrazimy zgodę na działaniu w naszym imieniu. Nie spotka nas żadna przerwa w dostawie energii.

Kolejna zmiana sprzedawcy uzależniona jest od tego, na jaki okres zawarliśmy umowę. Tutaj należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy przed jej wygaśnięciem (nie dotyczy umów na czas nieokreślony) może spowodować naliczenie kar umownych. Dlatego bardzo ważne, żeby dokładnie przeczytać porozumienie, jakie zawarliśmy ze sprzedawcą.

Więcej na ten temat napisaliśmy w artykułach: Zmiana sprzedawcy w gospodarstwie domowym i Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.

Ile było zmian sprzedawcy energii elektrycznej od 2007 roku?

Źródło: www.ure.gov.pl

Tutaj najpewniej jest sięgnąć do danych udostępnianych przez URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Instytucja ta otrzymuje informacje bezpośrednio od operatorów systemów energetycznych. Ogólnie rzecz biorąc od 2007 roku sprzedawcę prądu w gospodarstwach domowych zmieniono już ponad pół miliona razy! Firmy natomiast dokonały takich zmian ponad 180 tysięcy razy.

Od pewnego czasu dynamika zmian sprzedawców prądu spada. Nieco nas to martwi, ponieważ to oznacza, że wielu odbiorców energii dalej płaci wyższe rachunki. A oszczędności są na wyciągnięcie ręki!

Spadek liczby zmian może być też komfortowe dla dużych sprzedawców, są bowiem pewni swoich klientów. Jakie są tego konsekwencje? Konkurencyjność między firmami jest mniejsza, nie przedstawiają one ciekawszych ofert, a rozwój mniejszych graczy na rynku jest ograniczony. Brak walki o klienta wśród sprzedawców energii powoduje, że traci na tym właśnie odbiorca prądu - pod względem ceny i jakości usług.

Czy każda zmiana sprzedawcy prądu jest korzystna?

Zastanówmy się jeszcze tylko przez chwilę, czy każda zmiana jest korzystna dla konsumenta lub firmy. Otóż nie! Zawsze należy dokładnie przypatrzeć się propozycji nowego sprzedawcy prądu. Może się okazać, że zapłacimy więcej niż dotychczas.

Warto skorzystać z naszej porównywarki cen prądu. Po wpisaniu podstawowych danych otrzymamy informację o wszystkich ofertach dostępnych w naszym regionie. Wyniki ułożone są w kolejności od najniższej do najwyższej kwoty rachunku za energię elektryczną. Punktem odniesienia jest oferta sprzedawcy z urzędu.

Decyzja zatem powinna zostać podjęta po dokładnej kalkulacji. Niektóre osoby mogą na przykład płacić więcej, ale w cenie abonamentu mieć zagwarantowaną usługę dodatkową, na przykład pomoc fachowca. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, można jeszcze zerknąć na ranking sprzedawców prądu. Powstał on w oparciu między innymi o opinie naszych Użytkowników.

Jeśli jednak działaliśmy pod presją akwizytora, to pamiętajmy, że od umowy zawartej poza lokalem sprzedaży zawsze możemy odstąpić. Mamy na to 14 dni i nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Dokładny opis procedury znajdziecie w naszym tekście Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem sprzedawcy prądu – wzór oświadczenia.

Zachęcamy wszystkich naszych Użytkowników, aby sprawdzili, czy mogą płacić mniej za swoje rachunki za energię elektryczną. A jeśli dokonacie zmiany sprzedawcy prądu, to zachęcamy do podzielenia się swoim doświadczeniem oraz opinią na temat firm, z którymi współpracowaliście!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gniewomir
Gniewomir
2017-07-30 00:04

Zleciało jak z bicza strzelił! Sam już kilka lat temu zmieniłem dostawcę na EDF, znajomi też pozmieniali, aby choć trochę zoptymalizować domowy budżet. Chociaż i tak szkoda, że w zasadzie to w miarę od niedawna mamy w Polsce możliwość zmiany sprzedawcy prądu i wiele osób się tego nadal obawia. Zmiana operatora sieci komórkowej, internetu czy telewizji jest już w zasadzie normą, mam nadzieję, że i zmiana dostawcy energi będzie w kolejnych latach u nas powszechniejsza.