Energooszczędność – co to jest?
Każdy z nas w codziennym życiu szuka oszczędności. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej lub taryfy prądu pozwalają nam zdecydowanie zmniejszyć wysokość rachunków za energię. Jednak, by cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na nasze codzienne zużycie prądu – energooszczędność, bo o niej mowa, nie wymaga od nas specjalnego zaangażowania.
Podstawowym zadaniem energooszczędności jest zmniejszenie zużycia energii w domu, czy też biurze. Pobór energii (gazu lub prądu) są wartościami zmiennymi, a wysokość ich zużycia zależy nie tylko od klasy urządzeń, ale również od sposobu ich wykorzystywania. Oznacza to, że to właśnie my, użytkownicy, mamy wpływ na wysokość naszych faktur za prąd – kupując nowy sprzęt odpowiedniej klasy energetycznej czy wyłączając oświetlenie, zawsze możemy zminimalizować pobór energii. Uwzględniając w naszym codziennym życiu energooszczędność z pewnością będziemy cieszyć się jeszcze niższymi rachunkami!
W enerad.pl przygotowaliśmy dla Was szereg narzędzi, które pomogą Wam nie tylko wyliczyć koszty zużycia prądu, ale także dowiecie się jak, wybierać odpowiednie produkty, by jak najbardziej zminimalizować pobór prądu w swoim domu czy firmie.
Jak być energooszczędnym?
Kupowanie energooszczędnych urządzeń oraz sposoby ich użytkowania mogą pomóc nam obniżyć rachunki. Nie martwcie się, nie każemy Wam wyrzucić dotychczasowego sprzętu elektronicznego :) po prostu pokażemy Wam, jak zmniejszyć codzienne zużycie energii.
Energooszczędność w domu i firmie
Oszczędzanie energii w domu, przy licznej rodzinie, czy w firmie, w której pracuje kilku pracowników, wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tak ważne jest edukowanie wszystkich odbiorców prądu. Działania energooszczędne nie wymagają od nas specjalnego zaangażowania i wystarczy codziennie uwzględnić kilka prostych zasad:
- Przede wszystkim najwięcej prądu marnowanego jest przez urządzenia, znajdujące się w stanie spoczynku. Gdy nie używamy telewizora czy drukarki, po prostu wyłączmy ten sprzęt – warto kupować specjalne listwy, dzięki którym możemy odłączyć od prądu określone urządzenie.
- Oświetlenie to kolejny element, który pobiera spore ilości prądu. Starajmy się zawsze mieć zapalone tylko takie światło, które jest niezbędne przy wykonywania aktualnej czynności. Gdy nie ma nas w pomieszczeniu – wyłączajmy lampy. Należy sięgać również tylko po energooszczędne żarówki – najlepiej LED, gdyż ich barwa jest przyjemna dla naszego oka.
- W przypadku zmiany sprzętu kupujmy tylko taki, który jest energooszczędny i posiada odpowiednie certyfikaty – w sklepie zawsze dokładnie dopytajmy sprzedawcę.
Zużycie prądu w domu i firmie - ile to kosztuje?
Pewnie zastanawiacie się, ile kosztuje nas używanie różnych sprzętów. Wykorzystując nasz kalkulator zużycia prądu, przygotowaliśmy dla Was zestawienia poboru prądu dla najpopularniejszych urządzeń domowych i biurowych. Dodatkowo, opracowaliśmy dla Was ranking urządzeń pobierających najwięcej energii.
- Ile płacisz za światło - koszt żarówki?
- Ile kosztuje Cię używanie komputera stacjonarnego, laptopa, netbooka?
- Ile kosztuje Cię używanie drukarki laserowej?
- Ile kosztuje Cię używanie konsoli do gier?
- Ile kosztuje Cię używanie telewizora?
- Ile kosztuje Cię używanie frytkownicy?
- Ile kosztuje Cię używanie grilla elektrycznego?
- Ile kosztuje Cię używanie ekspresu do kawy?
- Ile kosztuje Cię używanie kuchenki elektrycznej?
- Ile kosztuje Cię używanie suszarki do ubrań?
- Ile kosztuje Cię używanie prostownicy?
- Ile kosztuje Cię używanie bojlera?
- Ile kosztuje Cię używanie kosiarki do trawy?