Taryfa antysmogowa – Taryfa G12as

3 /5
(Ocen: 4)

Taryf antysmogowa, czyli taryfa G12as, to rozwiązanie dedykowane odbiorcom indywidualnym, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. Jeśli zastanawiacie się czym charakteryzuje się ta taryfa i czy warto ją wybrać, to odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Taryfa antysmogowa – co warto o niej wiedzieć?

Taryfa antysmogowa to jeden z najnowszych wynalazków Ministerstwa Energii. Już w drugiej połowie 2017 roku nowa taryfa została zapowiedziana, a po wielu modyfikacjach, 29 grudnia 2017 roku na mocy rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną została wprowadzona w życie. Co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim to, że według Ministerstwa jest to odpowiedź na dwa problemy:

smogu w naszym kraju – na łamach naszego serwisu wielokrotnie poruszaliśmy ten temat (artykuły np. Smog w Polsce – to musisz wiedzieć!, Jak chronić się przed smogiem?);

ubóstwa energetycznego – według badań Eurostatu w 2017 roku w Polsce dotknęło ono 7,1%, średnia europejska wynosi 8,7%.

Dzięki nowej taryfie G12as powyższe problemy, może nie odejdą do lamusa, ale mają pomóc w redukcji ubóstwa i zanieczyszczenia powietrza. Czym Ministerstwo chce przekonać Polaków do nowej taryfy?

Odpowiedź, przynajmniej oficjalna, brzmi: ceną – według zapewnień przedstawicieli rządu, dzięki nowej taryfie będzie można obniżyć rachunki za ogrzewanie o nawet 20-25% w stosunku do taryfy G11. Brzmi bardzo korzystnie, ale do cen i korzyści wrócimy w dalszej części artykułu, natomiast warto postawić pytanie: co wyróżnia taryfę antysmogową?

Nowa taryfa G12as charakteryzuje się niższą stawką za prąd i jego dystrybucję w godzinach od 22:00 do 6:00. W pozostałych godzinach doby obowiązuje cena z taryfy G11.

Taryfa G12as a G11, G12 i G12w

A teraz małe przypomnienie. Czym się różni taryfa G12as od tych najpopularniejszych? Otóż w taryfie G11 cena za energię elektryczną w ciągu doby jest stała. W przypadku taryfy G12 tańsze godziny obowiązują przez 10 godzin w ciągu doby – najczęściej są to godziny 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Taryfa G12w to również tańszy prąd w ciągu doby (10 godzin), a także niższe ceny w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.


Czy wiecie, że smog stanowi zagrożenie dla zdrowia? Jak uchronić siebie i najbliższych? Już teraz sprawdźcie nasz: Ranking oczyszczaczy powietrza!

Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza


Dla kogo taryfa antysmogowa?

Z taryfy antysmogowej mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, którzy wykorzystują lub chcą wykorzystywać energię elektryczną w celu ogrzewania (za pomocą pieca elektrycznego, czy pompy ciepła) mieszkania lub domu. Z nowej taryfy mogą też skorzystać właściciele samochodów elektrycznych, którzy właśnie w nocy mogą ładować auto.

Niestety, by móc skorzystać z nowej taryfy, należy spełnić jeszcze jeden wymóg stawiany przez ustawodawcę:

Niższa cena prądu obowiązuje w odniesieniu do wolumenu energii elektrycznej, przewyższającego ilość energii elektrycznej, zużytej w analogicznym okresie poprzedzającego roku. W przypadku Klientów z nowym Punktem Poboru Energii przyjmuje się, że zużycie energii elektrycznej w analogicznym okresie poprzedzającego roku, wynosi 0 kWh. (źródło: energa.pl)

Co to oznacza? Jeśli nie zużyjemy więcej prądu w nocy, co w roku poprzednim, to nie będziemy mogli skorzystać z taryfy antysmogowej. W lepszej sytuacji są nowi klienci (nowy PPE), w którym w analogicznym okresie zeszłego roku zużycie zostanie policzone jako 0 kWh.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Kto oferuje taryfę G12as?

Taryfa G12as została już włączona do oferty czterech największych krajowych dostawców energii elektrycznej: Enea, PGE, Energa i Tauron. Jak zatem przedstawiają się ceny tego produktu? Zacznijmy od Enea Eco Oferta antysmogowa. Zakłada ona niższe stawki na energię elektryczną, między godziną 22:00, a 6:00 rano. Dzięki temu, przy aktywnym korzystaniu, właśnie w tym czasie, z energochłonnych urządzeń, takich jak: bojler elektryczny, ogrzewanie elektryczne, czy też ładowanie samochodu elektrycznego, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, na comiesięcznych rachunkach.

Przejdźmy w takim razie do stawek. W ramach tej taryfy, standardowa cena brutto sprzedaży energii elektrycznej wynosi 0,2991 zł/kWh. Natomiast rozliczenie zwiększonego poboru nocnego, kosztuje 1731 zł/kWh brutto. Jak zapewnia Enea, w efekcie połączenia preferencyjnych cen energii w produkcie i stawek dystrybucyjnych, objęta nimi dodatkowo zużyta w nocy kilowatogodzina, jest tańsza o około 60 procent, niż w ciągu dnia.

Jaką ofertę przedstawia Polska Grupa Energetyczna? W przypadku połączenia preferencyjnych stawek, w ofercie produkowanej z opłatami, za usługi dystrybucyjne, w godzinach nocnych, jej klient korzysta z ceny niższej nawet o ponad 65 procent, niż w ciągu dnia. Model cenowy skorelowany jest z cenami taryfowymi PGE Obrót, zakłada stawki w taryfie strefy pierwszej (w godzinach 6:00-22:00), równe cenie taryfy G11. Natomiast w strefie drugiej (od 22:00 do 6:00), równe połowie ceny taryfy G11. Jak przekłada się to na konkretne koszty?

Odbiorca, który przystąpi do Oferty antysmogowej PGE Obrót S.A. otrzyma specjalne stawki, które posiadają gwarancję niezmienności ceny do 31 grudnia 2018 roku, zgodnie z następującymi założeniami. W grupie taryfowej G12as-ponad zużycie okresu poprzedniego, cena za energię elektryczną (zł/kWh), dzienna wynosi 0,2989 brutto (0,2430 netto), natomiast nocna 0,1494 brutto (0,1215 netto). W przypadku zaś grupy taryfowej G12as-do zużycia z okresu poprzedniego, cena za energię dzienną wynosi 0,2989 brutto (0,2430 netto), a nocną 0,2989 brutto (0,2430 netto).

Jak sytuacja, jeśli chodzi o taryfę antysmogową, przedstawia się w Energa? Troska o czyste środowisko jest jednym z fundamentów działania tej grupy. Dlatego też, jako jedna z pierwszych, wdrożyła ofertę dla gospodarstw domowych, opartą o tzw. taryfę antysmogową “Noc pełna energii”. Zakłada ona obniżkę ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjnej, między godziną 22:00, a 6:00 rano, dla energii zużytej, w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wszyscy zainteresowani “Nocą pełną energii” mogą pozostawić swoje dane kontaktowe na specjalnie przygotowanej stronie i czekać na odpowiedź pracownika Energa Obrót.

Następny, największy dostawca energii elektrycznej Tauron, w ramach taryfy G12as, oferuje specjalną stawkę antysmogową na zużycie energii w nocy. Zawiera ona rabat 40 procent, w stosunku do stawki taryfy G11, obowiązującej w porze dziennej. W ramach tej oferty, cena netto wynosi w strefie pierwszej 0,2445 zł/kWh, natomiast w strefie drugiej 0,1467 zł/kWh.

Stan na 24.05.2018 r.

Czy warto zdecydować się na taryfę antysmogową?

I to jest bardzo ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć. Według zapewnień Ministerstwa Energii: warto, gdyż możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-25%. Problem w tym, że oszczędności były liczone dla zużycia prądu w taryfie G11, czyli jednostrefowej taryfie ze stałą ceną za prąd w ciągu doby. A zdecydowana większość osób, posiadająca ogrzewanie elektryczne, korzysta z taryfy G12 lub G12w. Jak już wyżej wspomnieliśmy w tych taryfach mamy 10 godzin dziennie tańszej energii (w G12w dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne od pracy!). Natomiast taryfa antysmogowa to tylko 8 godzin dziennie taniej energii.

Obrońcy taryfy G12as mogą stwierdzić, że może i dwie godziny mniej, ale cena prądu od 6:00 do 22:00 jest równa tej z taryfy G11. W przypadku taryfy G12 i G12w, ceny w szczycie są wyższe od tych z G11. Dokonajmy zatem małych obliczeń na podstawie cennika Energi i naszej porównywarki cen prądu.

1. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G11. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G11

Miesięczny koszt: 311,95 zł.

2. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G12. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G12

Miesięczny koszt: 228,61 zł – rachunek niższy o 27%.

Różnica w kosztach między taryfą G11 a G12, przy gospodarstwie domowym ogrzewanym prądem jest wysoka – aż 83,34 zł / miesięcznie. Dlatego, po raz kolejny warto tutaj zaznaczyć, że niewielki odsetek osób wykorzystuje taryfę G11, jeśli ogrzewa mieszkanie/dom energią elektryczną. Jak sami widzicie, obliczanie przez Ministerstwo wysokości oszczędności do taryfy G11 nie ma żadnego uzasadnienia w rzeczywistości.

Idąc dalej. Przypomnijmy teraz, że zgodnie z zapewnieniami rządu, nasz rachunek za prąd w taryfie antysmogowej w porównaniu do taryfy G11, ma być niższy o 20-25%. Brzmi dobrze, do czasu, kiedy do ogrzewania mieszkania/domu nie wykorzystujemy taryfy G12 – w powyższym przykładzie oszczędzamy ok. 27%. Natomiast jeszcze korzystniej nasz rachunek będzie wyglądał w przypadku taryfy G12w. Po co więc decydować się na taryfę antysmogową w obecnej formie?

Skąd pochodzi prąd do taryfy?

Nas zastanawia jeszcze jedna rzecz: skąd pochodzi prąd w taryfie antysmogowej? Nasza energetyka opiera się o węgiel, a węgiel to CO2 i szereg innych zanieczyszczeń. Oczywiście rozumiemy, że w tzw. dolinach nocnych elektrownie nadal muszą działać (i to niekorzystnie wpływa na koszty ich funkcjonowania), ale miałoby to wszystko większy sens, gdyby prąd pochodził (chociaż w większej części) z OZE.

Ogrzewanie prądem a innym nośnikiem

Według Ministerstwa Energii, taryfa antysmogowa ma przekonać osoby, które do tej pory wykorzystywały do ogrzewania węgiel lub gaz, do zmiany nośnika ciepła na energię elektryczną. Problem w tym, że dla osób, które wykorzystują prąd do ogrzewania mieszkania lub domu, sama taryfa antysmogowa nie wydaje się być korzystnym rozwiązaniem. Wybierając taryfę G12as w obecnej formie (nie boimy się tego napisać) będziemy po prostu stratni finansowo w stosunku do taryfy G12 czy G12w. A jak wygląda sytuacja w przypadku gospodarstw, które wykorzystują do ogrzewania gaz lub węgiel?

Według analiz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) rzeczywiste koszty ogrzewania przy wykorzystaniu taryfy antysmogowej będą… 2-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym i 2,5-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu węglem. Nie brzmi to korzystnie, w szczególności dla osób, znajdujących się w grupie ubóstwa energetycznego.

Jak wygląda walka z zanieczyszczeniami w innych krajach?

Pomysł wprowadzenia nowej taryfy nie jest zły, jednakże w obecnej formie nie stanowi ona atrakcyjnej alternatywy dla obecnych taryf energetycznych, a przede wszystkim dla innych nośników ciepła. I raczej należy wnioskować, że naprawdę niewielki odsetek odbiorców zdecyduje się na taryfę antysmogową. Warto tutaj zaznaczyć, że całkiem nieźle z problemem zanieczyszczeń poradziły sobie Czechy i Słowacja. Tam również jest specjalna taryfa, ale niższa stawka za energię elektryczną obowiązuje przez… 20 godzin dziennie! Można? Można:)

Reasumując: taryfa antysmogowa to generalnie dobry pomysł, jednakże w obecnej formie nie jest to opcja korzystna dla naszego domowego budżetu. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie nieruchomości prądem, to lepiej wybrać taryfę G12 lub G12w. Mamy nadzieję, że Ministerstwo dokona weryfikacji i w niedługim czasie taryfa G12as zostanie zmodyfikowana lub zostaną opracowane nowe, bardziej dopasowane do realiów taryfy.

Dodaj komentarz
guest
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
robertprawdepowie
robertprawdepowie
18 listopada 2019 15:50

firmy energetyczne zatruwają swoimi elektrowniami powietrze, my się dusimy i zaraz zaczniemy chorować na wszystko, a ci truciciele teraz łaskawie nam wciskają ofertę antysmogową (kompletnie nieopłacalną, ze stratą dla zwyklego człowieka), gdyby te giganty dbały o środowisko, to nie byłoby smogu… proste, co?

gonzo
gonzo
28 listopada 2019 09:23
Odpowiedz do:  robertprawdepowie

Tylko januszu nierozumny, energetyka nie pali śmieci i odpadów do tego nie palą jak debile na wiochach od dołu gdzie połowa węgla idzie w powietrze w postaci dymu. Wszystkim steruje komputer do tego są zaawanasowane filtry
Przejeżdzam często koło dużej elektrowni węglowej i żadnego kopcenia nie widać a wokół mieszkają ludzie i narzekają tylko na hałas

em
em
8 grudnia 2018 19:19

Stawka za przysył w Tauronie, dla G12, to 0,1803 zł w szczycie i 0,0407 zł poza.
Przy G12as to 0,1777 zł – zarówno w dzień, jak i w nocy, do momentu przekroczenia zeszłorocznego zużycia, a dopiero nadwyżka będzie rozliczana po 2 gr. Tutaj jest schowana tajemnica, jak zostanie odzyskana ta zniżka za energię.
Nowa pułapka zastawiona na nieświadomych.

Piotr
Piotr
20 września 2018 13:38

W opisie Taryfy jest powiedziane, że że preferencyjny cenowo składnik zmienny pozaszczytowy (0,0200 zł/kWh – w Energa Operator) może być zastosowany praktycznie tylko raz. W następnym okresie rozliczeniowym (rok) zużycie nie będzie mniejsze niż w poprzednim, a wówczas obowiązuje … stawka jak dla G11 (0,2283 zł/kwh !!!). Jakaś piramidalna bzdura lub pomyłka.

tadik
tadik
23 lutego 2018 17:48

Interesuje mnie ogrzewanie elektryczne , w taryfie przyjaznej cenowo ale czegoś takiego jeszcze u nas brakuje,niezapominajmy ,ze na zachodzie europy jest z tym duzo lepiej nie mowiąc o naszych poludniowych sąsiadach.Nurtuje mnie jedno,wiem ,ze ciepla wodę można zagrać na zapas i przechować ale czym ogrzewać mieszkanie skąd woda do ogrzania- wiadomo w nocy mozna zagrzac w taniej taryfie/dla mnie i tak za drogo wychodzi/ do uzywania woda będzie ,a do ogrzewania ,kaloryfery.podlogowka zwłaszcza w dzien ,nie widzę takiej mozliwosci.A moze jednak jest,jak ktoś zna ten temat ogrzewania to proszę o informacje ,jak to zrobić.

Krzysiek
Krzysiek
28 lutego 2018 20:09
Odpowiedz do:  tadik

Wystarczy zakupić piece akumulacyjne dynamiczne.

ghj
ghj
8 marca 2018 18:41
Odpowiedz do:  tadik

Pytanie zawiera w sobie odpowiedź: […] wiem ,ze ciepla wodę można zagrać na zapas i przechować […] – dokładnie tak, kupuje się boiler 2-4000l i automatykę do tego. Koszt, to oczywiście “dużo” 🙂 Ale działa.

Tomasz
Tomasz
4 kwietnia 2018 13:08
Odpowiedz do:  ghj

Bojler 2 – 4 tys. litrów, to jakiś obłęd, bojlerów domowych o tak dużej pojemności chyba nie produkują a jeżeli tak to zająłby jeden nieduży pokój.

PinPong
PinPong
18 lutego 2018 17:43

Będąc zawodowcem w tej materii uważam, że rząd z firmami energetycznymi sądzą iż większość społeczeństwa to głupki ale tak nie jest. Nie chce mi się podawać wyliczeń. Sam ogrzewam do tylko energią elektryczną G12 i dokonałem porównań z G12AS. Nic bym nie skorzystał a jeszcze bym na tym stracił.
Ludzie, nie dajmy się oszukiwać rządzącym ! Nie pozwólmy robić z siebie idiotów przez innych idiotów i cwaniaków.

zorba
zorba
13 lutego 2018 19:48

grzeję dom prądem w taryfie G12 enea
oferta antysmogowa Enei to kpina !!!!
wychodzi mi 23% więcej na rok

bolek
bolek
8 lutego 2018 19:16

W Tauronie na słowa taryfa G12as panie proszą o złożenie wniosku i czekanie (chyba do wiosny jak sezon grzewczy dobiegnie końca) na pytanie o cenę kWh nie udzielają informacji (cena jest utajniona) podejście tej firmy do promocji i rozpowszechnienia taryfy antysmogowej to KPINA !!!!!!!!!!!!!!!

Krzysztof
Krzysztof
7 lutego 2018 16:14

od 5-ciu lat ogrzewam dom pompą ciepła .Pytam pomysłodawcę taryfy AS ,jak mam zwiększyć teraz zużycie energii by skorzystać z taryfy G12 AS na cele ogrzewania domu podłączyć do siebie dom sąsiada z węglowym piecem?
Gratulacje dla ekomatołków z ministerstawa energetyki.

Olo
Olo
6 lutego 2018 20:03

taryfa G12as powinna być korzystniejsza od G12w, np 10 godzinna taryfa nocna mogłaby być rozbita w ciągu całej doby tak aby dogrzanie domu mogłoby być stosowane np. w godzinach 4-6, 9-11, 13-15, 17-19, 21-23 we wszystkie dni tak samo.

Elektryczne ciepełko
Elektryczne ciepełko
1 lutego 2018 14:37

Zachęcające rozwiązanie , ale w Słowacji. U nas , idea rozminęła się z rzeczywistością.Trzeba wysyłać protesty do autora tego pomysłu.Pozdrawiam. Elektryczne ciepełko