Taryfa antysmogowa – Taryfa G12as

Taryf antysmogowa, czyli taryfa G12as, to rozwiązanie dedykowane odbiorcom indywidualnym, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. Jeśli zastanawiacie się czym charakteryzuje się ta taryfa i czy warto ją wybrać, to odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Taryfa antysmogowa – co warto o niej wiedzieć?

Taryfa antysmogowa to jeden z najnowszych wynalazków Ministerstwa Energii. Już w drugiej połowie 2017 roku nowa taryfa została zapowiedziana, a po wielu modyfikacjach, 29 grudnia 2017 roku na mocy rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną została wprowadzona w życie. Co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim to, że według Ministerstwa jest to odpowiedź na dwa problemy:

smogu w naszym kraju – na łamach naszego serwisu wielokrotnie poruszaliśmy ten temat (artykuły np. Smog w Polsce – to musisz wiedzieć!, Jak chronić się przed smogiem?);

ubóstwa energetycznego – według badań Eurostatu w 2017 roku w Polsce dotknęło ono 7,1%, średnia europejska wynosi 8,7%.

Dzięki nowej taryfie G12as powyższe problemy, może nie odejdą do lamusa, ale mają pomóc w redukcji ubóstwa i zanieczyszczenia powietrza. Czym Ministerstwo chce przekonać Polaków do nowej taryfy?

Odpowiedź, przynajmniej oficjalna, brzmi: ceną – według zapewnień przedstawicieli rządu, dzięki nowej taryfie będzie można obniżyć rachunki za ogrzewanie o nawet 20-25% w stosunku do taryfy G11. Brzmi bardzo korzystnie, ale do cen i korzyści wrócimy w dalszej części artykułu, natomiast warto postawić pytanie: co wyróżnia taryfę antysmogową?

Nowa taryfa G12as charakteryzuje się niższą stawką za prąd i jego dystrybucję w godzinach od 22:00 do 6:00. W pozostałych godzinach doby obowiązuje cena z taryfy G11.

Taryfa G12as a G11, G12 i G12w

A teraz małe przypomnienie. Czym się różni taryfa G12as od tych najpopularniejszych? Otóż w taryfie G11 cena za energię elektryczną w ciągu doby jest stała. W przypadku taryfy G12 tańsze godziny obowiązują przez 10 godzin w ciągu doby – najczęściej są to godziny 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Taryfa G12w to również tańszy prąd w ciągu doby (10 godzin), a także niższe ceny w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.


Czy wiecie, że smog stanowi zagrożenie dla zdrowia? Jak uchronić siebie i najbliższych? Już teraz sprawdźcie nasz: Ranking oczyszczaczy powietrza!

Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza


Dla kogo taryfa antysmogowa?

Z taryfy antysmogowej mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, którzy wykorzystują lub chcą wykorzystywać energię elektryczną w celu ogrzewania (za pomocą pieca elektrycznego, czy pompy ciepła) mieszkania lub domu. Z nowej taryfy mogą też skorzystać właściciele samochodów elektrycznych, którzy właśnie w nocy mogą ładować auto.

Niestety, by móc skorzystać z nowej taryfy, należy spełnić jeszcze jeden wymóg stawiany przez ustawodawcę:

Niższa cena prądu obowiązuje w odniesieniu do wolumenu energii elektrycznej, przewyższającego ilość energii elektrycznej, zużytej w analogicznym okresie poprzedzającego roku. W przypadku Klientów z nowym Punktem Poboru Energii przyjmuje się, że zużycie energii elektrycznej w analogicznym okresie poprzedzającego roku, wynosi 0 kWh. (źródło: energa.pl)

Co to oznacza? Jeśli nie zużyjemy więcej prądu w nocy, co w roku poprzednim, to nie będziemy mogli skorzystać z taryfy antysmogowej. W lepszej sytuacji są nowi klienci (nowy PPE), w którym w analogicznym okresie zeszłego roku zużycie zostanie policzone jako 0 kWh.

Kto oferuje taryfę G12as?

Zgodnie z rozporządzeniem taryfa antysmogowa ma być stosowana przez wszystkie podmioty, które zajmują się dystrybucją i sprzedażą prądu dla klientów indywidualnych.

Przejrzeliśmy oferty sprzedawców z tzw. wielkiej piątki i aktualnie (na 10.01.2017 r.) taryfę antysmogową posiada tylko Energa – oferta: Noc pełna energii. Niestety, cennik nie jest dostępny na stronie firmy.

Czy warto zdecydować się na taryfę antysmogową?

I to jest bardzo ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć. Według zapewnień Ministerstwa Energii: warto, gdyż możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-25%. Problem w tym, że oszczędności były liczone dla zużycia prądu w taryfie G11, czyli jednostrefowej taryfie ze stałą ceną za prąd w ciągu doby. A zdecydowana większość osób, posiadająca ogrzewanie elektryczne, korzysta z taryfy G12 lub G12w. Jak już wyżej wspomnieliśmy w tych taryfach mamy 10 godzin dziennie tańszej energii (w G12w dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne od pracy!). Natomiast taryfa antysmogowa to tylko 8 godzin dziennie taniej energii.

Obrońcy taryfy G12as mogą stwierdzić, że może i dwie godziny mniej, ale cena prądu od 6:00 do 22:00 jest równa tej z taryfy G11. W przypadku taryfy G12 i G12w, ceny w szczycie są wyższe od tych z G11. Dokonajmy zatem małych obliczeń na podstawie cennika Energi i naszej porównywarki cen prądu.

1. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G11. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G11

Miesięczny koszt: 311,95 zł.

2. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G12. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G12

Miesięczny koszt: 228,61 zł – rachunek niższy o 27%.

Różnica w kosztach między taryfą G11 a G12, przy gospodarstwie domowym ogrzewanym prądem jest wysoka – aż 83,34 zł / miesięcznie. Dlatego, po raz kolejny warto tutaj zaznaczyć, że niewielki odsetek osób wykorzystuje taryfę G11, jeśli ogrzewa mieszkanie/dom energią elektryczną. Jak sami widzicie, obliczanie przez Ministerstwo wysokości oszczędności do taryfy G11 nie ma żadnego uzasadnienia w rzeczywistości.

Idąc dalej. Przypomnijmy teraz, że zgodnie z zapewnieniami rządu, nasz rachunek za prąd w taryfie antysmogowej w porównaniu do taryfy G11, ma być niższy o 20-25%. Brzmi dobrze, do czasu, kiedy do ogrzewania mieszkania/domu nie wykorzystujemy taryfy G12 – w powyższym przykładzie oszczędzamy ok. 27%. Natomiast jeszcze korzystniej nasz rachunek będzie wyglądał w przypadku taryfy G12w. Po co więc decydować się na taryfę antysmogową w obecnej formie?

Skąd pochodzi prąd do taryfy?

Nas zastanawia jeszcze jedna rzecz: skąd pochodzi prąd w taryfie antysmogowej? Nasza energetyka opiera się o węgiel, a węgiel to CO2 i szereg innych zanieczyszczeń. Oczywiście rozumiemy, że w tzw. dolinach nocnych elektrownie nadal muszą działać (i to niekorzystnie wpływa na koszty ich funkcjonowania), ale miałoby to wszystko większy sens, gdyby prąd pochodził (chociaż w większej części) z OZE.

Ogrzewanie prądem a innym nośnikiem

Według Ministerstwa Energii, taryfa antysmogowa ma przekonać osoby, które do tej pory wykorzystywały do ogrzewania węgiel lub gaz, do zmiany nośnika ciepła na energię elektryczną. Problem w tym, że dla osób, które wykorzystują prąd do ogrzewania mieszkania lub domu, sama taryfa antysmogowa nie wydaje się być korzystnym rozwiązaniem. Wybierając taryfę G12as w obecnej formie (nie boimy się tego napisać) będziemy po prostu stratni finansowo w stosunku do taryfy G12 czy G12w. A jak wygląda sytuacja w przypadku gospodarstw, które wykorzystują do ogrzewania gaz lub węgiel?

Według analiz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) rzeczywiste koszty ogrzewania przy wykorzystaniu taryfy antysmogowej będą… 2-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym i 2,5-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu węglem. Nie brzmi to korzystnie, w szczególności dla osób, znajdujących się w grupie ubóstwa energetycznego.

Jak wygląda walka z zanieczyszczeniami w innych krajach?

Pomysł wprowadzenia nowej taryfy nie jest zły, jednakże w obecnej formie nie stanowi ona atrakcyjnej alternatywy dla obecnych taryf energetycznych, a przede wszystkim dla innych nośników ciepła. I raczej należy wnioskować, że naprawdę niewielki odsetek odbiorców zdecyduje się na taryfę antysmogową. Warto tutaj zaznaczyć, że całkiem nieźle z problemem zanieczyszczeń poradziły sobie Czechy i Słowacja. Tam również jest specjalna taryfa, ale niższa stawka za energię elektryczną obowiązuje przez… 20 godzin dziennie! Można? Można:)

Reasumując: taryfa antysmogowa to generalnie dobry pomysł, jednakże w obecnej formie nie jest to opcja korzystna dla naszego domowego budżetu. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie nieruchomości prądem, to lepiej wybrać taryfę G12 lub G12w. Mamy nadzieję, że Ministerstwo dokona weryfikacji i w niedługim czasie taryfa G12as zostanie zmodyfikowana lub zostaną opracowane nowe, bardziej dopasowane do realiów taryfy.

6 Comments

  1. Zachęcające rozwiązanie , ale w Słowacji. U nas , idea rozminęła się z rzeczywistością.Trzeba wysyłać protesty do autora tego pomysłu.Pozdrawiam. Elektryczne ciepełko

  2. taryfa G12as powinna być korzystniejsza od G12w, np 10 godzinna taryfa nocna mogłaby być rozbita w ciągu całej doby tak aby dogrzanie domu mogłoby być stosowane np. w godzinach 4-6, 9-11, 13-15, 17-19, 21-23 we wszystkie dni tak samo.

  3. od 5-ciu lat ogrzewam dom pompą ciepła .Pytam pomysłodawcę taryfy AS ,jak mam zwiększyć teraz zużycie energii by skorzystać z taryfy G12 AS na cele ogrzewania domu podłączyć do siebie dom sąsiada z węglowym piecem?
    Gratulacje dla ekomatołków z ministerstawa energetyki.

  4. W Tauronie na słowa taryfa G12as panie proszą o złożenie wniosku i czekanie (chyba do wiosny jak sezon grzewczy dobiegnie końca) na pytanie o cenę kWh nie udzielają informacji (cena jest utajniona) podejście tej firmy do promocji i rozpowszechnienia taryfy antysmogowej to KPINA !!!!!!!!!!!!!!!

  5. Będąc zawodowcem w tej materii uważam, że rząd z firmami energetycznymi sądzą iż większość społeczeństwa to głupki ale tak nie jest. Nie chce mi się podawać wyliczeń. Sam ogrzewam do tylko energią elektryczną G12 i dokonałem porównań z G12AS. Nic bym nie skorzystał a jeszcze bym na tym stracił.
    Ludzie, nie dajmy się oszukiwać rządzącym ! Nie pozwólmy robić z siebie idiotów przez innych idiotów i cwaniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *