Fotowoltaika bez wkładu własnego - jakie masz opcje?
Chcąc zainwestować w panele fotowoltaiczne, nie wykładając jednocześnie dużej sumy z własnego portfela, możecie wykorzystać jedną z poniższych opcji.
Kredyt na fotowoltaikę - na własną rękę, w banku
Pierwszym najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jest pożyczka z banku, czyli rozwiązanie, które sprawdza się też w przypadku innych, kosztownych inwestycji - np. pomp ciepła.
Jeszcze kilka lat temu, rozwiązanie to nie było popularne - i to nie ze względu na opory inwestorów. Problem leżał po stronie banków, które potrzebowały czasu na odbudowanie zaufania do odnawialnych źródeł energii po problemach z energetyką wiatrową. Kapitał bankowy odstraszała też nowość i swego rodzaju nieprzewidywalność sektora (również ta związana z regulacjami prawnymi). Gdy jednak się okazało, że fotowoltaika w Polsce się opłaca i jest wspierana ze środków publicznych, pojawił się wysyp ofert.
Kredyty, które pozwolą na zakup fotowoltaiki bez wkładu własnego, są obecnie dostępne w kilkunastu bankach.
Zestawienie najkorzystniejszych z nich znajdziecie w naszym rankingu kredytów na fotowoltaikę.
Czym ekokredyty różnią o standardowych pożyczek gotówkowych?
Tym, co je odróżnia od zwykłego kredytu konsumenckiego jest atrakcyjniejsze oprocentowanie - każda z ofert kredytu na fotowoltaikę charakteryzuje się niższymi niż przeciętnie kosztami, wyrażonymi w Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.
Do skorzystania z promocyjnych warunków konieczne jest jednak dostarczenie faktur za zakup instalacji PV. W zależności od banku, wartość ekoinwestycji musi wynieść od 50% do 85% wartości kredytu. Po dostarczeniu dokumentów, bank zwykle obniża wysokość prowizji lub oprocentowania, przez co całkowity koszt zobowiązania jest mniejszy.
Poza tym, zasady kredytowania niczym się nie różnią od standardowych rozwiązań. Nadal obowiązuje badanie zdolności kredytowej, a także (niekiedy) dostarczenie zaświadczeń potwierdzających wysokość zarobków.
Fotowoltaika bez wkładu własnego w abonamencie - z ratami skrojonymi na miarę
Oprócz kredytu zaciąganego w banku, możemy też rozważyć tzw. abonament na fotowoltaikę. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Przede wszystkim musicie pamiętać, że jest to nic innego, jak… kredyt na fotowoltaikę. Rozróżniliśmy go jednak jako oddzielną opcję, z dwóch przyczyn:
- inaczej niż w przypadku standardowego kredytu, abonament zwykle oferowany jest za pośrednictwem firm fotowoltaicznych. Umowę podpisuje się wraz z umową o montaż paneli fotowoltaicznych i to właśnie wykonawca zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z uzyskaniem finansowania;
- raty w abonamencie są skrojone w taki sposób, by możliwie w największym stopniu były zbliżone do rachunków za prąd sprzed montażu fotowoltaiki. Dzięki temu inwestor nie czuje dodatkowego obciążenia, a instalacja już się spłaca. Takie opracowanie wysokości transz jest możliwe dzięki optymalizacji kosztowej samego systemu, jak i negocjowaniu przez firmy PV stawek za udzielenie kredytu.
Poza tymi dwoma kwestiami, fotowoltaika bez wkładu własnego w abonamencie nie różni się od zwykłego kredytu. A zatem również i w tym przypadku możemy liczyć m.in. na korzystne oprocentowanie i atrakcyjne koszty.
Fotowoltaika bez wkładu własnego dla firm - w leasingu
Swoją przygodę z instalacją słoneczną z powodzeniem mogą rozpocząć również firmy, nieposiadające kapitału na start - a wszystko za sprawą leasingu na fotowoltaikę.
W ramach umowy, podmiot leasingujący udziela inwestorowi prawa do korzystania z instalacji w zamian za określonej wysokości raty. Na rynku dostępne są dwa rodzaje leasingu:
- operacyjny, w którym właścicielem instalacji do dnia wykupu pozostaje leasingodawca. Leasingobiorca może jednak wrzucić w koszty raty (część kapitałową i odsetkową), opłaty czy koszty eksploatacyjne (np. serwis fotowoltaiki);
- finansowy, w którym właścicielem systemu staje się od razu leasingobiorca. Może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, jednak oprócz tego kosztem jest już tylko część odsetkowa raty leasingowej i koszty eksploatacyjne.
Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej: Leasing na fotowoltaikę – na jakich warunkach?
Pewnym wariantem tego rozwiązania jest tzw. umowa PLA - Power Lease Agreement. Więcej o niej pisaliśmy w artykule: Umowa PPA i PLA w fotowoltaice – na czym polegają?
Panele fotowoltaiczne bez wkładu własnego, ale z dotacją
Jeśli chodzi o fotowoltaikę bez wkładu własnego - kredyt, abonament i leasing to jedyne opcje dostępne bez ograniczeń związanych z np. z dochodami.
Należy jednak wspomnieć jeszcze o rozwiązaniu jakim jest prefinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Dzięki temu, osoby o niski dochodach mogą otrzymać środki z przysługującej im dotacji przed wykonaniem prac. Dofinansowanie jest wypłacane bezpośrednio do wykonawcy realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne.
Jeśli interesuje Was ten temat zobaczcie szczegóły na: Program Czyste Powietrze.
Fotowoltaika bez wkładu własnego a opłacalność
Jak już z pewnością zauważyliście, panele fotowoltaiczne bez wkładu własnego są finansowane na zasadzie instrumentów dłużnych (kredytów, leasingów), które co do zasady są obarczone kosztem (opłatami naliczonymi przez instytucję finansującą). Jak wpływa to na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę?
Choć oczywiście nie pozostanie to bez wpływu na czas zwrotu z inwestycji, to trzeba pamiętać, że na rentowność fotowoltaiki wpływa szereg czynników. Nie tylko cena instalacji, ale też przede wszystkim - ceny prądu, zdolność produkcyjna instalacji PV czy wysokość dostępnych dotacji.
O tym, jak to wszystko przekłada się na opłacalność i czy fotowoltaika w ogóle się opłaca przeczytacie tu: Opłacalność fotowoltaiki.
Jeśli rozważcie montaż instalacji PV koniecznie też sprawdźcie, jaka moc będzie właściwa i ile cennego prądu wyprodukuje wasza instalacja PV. Pomoże Wam w tym nasz kalkulator fotowoltaiki.
Fotowoltaika bez wkładu własnego - opinie. Warto?
Gdy zaczniemy rozważać fotowoltaikę bez wkładu własnego, opinie, na jakie się natkniemy np. w Internecie, mogą być różnorakie. Czy warto korzystać z rozwiązań tego typu?
Instalacja fotowoltaiczna bez wkładu własnego, w postaci kredytu czy leasingu, może być bardzo opłacalna. Koszt finansowania jedynie w niewielkim stopniu wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Za korzystaniem z tego rozwiązania przemawia kilka faktów:
- Ceny prądu będą rosły - tak, jak to robią od lat i wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach trend ten nie ulegnie zmianie. A wszystko przez energetykę opartą na paliwach kopalnych. Własne źródło energii to sposób na uniezależnienie się od podwyżek, a dzięki fotowoltaice bez wkładu własnego będzie można zacząć oszczędzać wcześniej. Wówczas podwyżki cen prądu będą działać na naszą korzyść, bo instalacja spłaci się szybciej i zacznie generować zyski;
- Kredyty i pożyczki na instalacje PV są udzielane na korzystniejszych warunkach niż standardowe kredyty gotówkowe. To sprawia, że fotowoltaika to jednocześnie bezpieczny i opłacalny sposób na ulokowanie środków;
- Ekologia - produkcja energii z fotowoltaiki bezpośrednio przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Każde 1000 kWh energii ze słońca to ok. 800 kg mniej dwutlenku węgla w powietrzu. Korzystając z tego rozwiązania, będziemy mieli zatem realny wpływ na poprawę sytuacji klimatycznej.