karta energa do licznika pre-paid

Jak doładować licznik na prąd w Energa?

Posiadanie licznika przedpłatowego wiąże się z wieloma plusami, o których wspominaliśmy już w naszym wcześniejszym artykule. Dzisiaj zdradzimy Wam, w jaki sposób można doładować licznik przedpłatowy – na pierwszy ogień idzie urządzenie montowane przez firmę Energa. Jak zatem doładować licznik w Energa?

Licznik przedpłatowy to dobre rozwiązanie

Licznik przedpłatowy jest wbrew pozorom prostym urządzeniem, nad obsługą, którego nie połamiemy sobie głowy :) Na pewno warto zastanowić się nad instalacją takiego licznika, bo wiąże się on z licznymi plusami – więcej o zaletach urządzenia pre-paid znajdziecie Czy warto zainstalować licznik przedpłatowy?

Trzeba pamiętać, że nie każda firma energetyczna w swojej ofercie posiada możliwość instalacji licznika przedpłatowego. Takie urządzenie zainstaluje nam np. Enea i Energa. Dzisiaj zaprezentujemy Wam krótką obsługę licznika pre-paid Energi.

jak doładować licznik przedpłatowy w Energa

Źródło: enerad.pl.

Licznik przedpłatowy Energa

Energa od wielu lat daje swoim klientom możliwość rezygnacji ze standardowego urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego na rzecz urządzenia przedpłatowego. By skorzystać z takiej usługi, należy złożyć wniosek:

 • na stronie www – dostępny jest specjalny formularz;
 • w Salonie Sprzedaży Energa.

Sprzedawca oferuje nam liczniki przedpłatowe dla dwóch rodzajów układów:

 • 1-fazowego,
 • 3-fazowego.

Należy pamiętać, że instalacja takiego licznika jest płatna. Za urządzenie możemy zapłacić, wnosząc opłatę jednorazową lub rozłożyć ją na opłaty miesięczne (na 48 miesięcy).

Po instalacji urządzenia przez 48 godzin możemy korzystać z prądu na kredyt, więc nie musimy się obawiać, że od razu zostaniemy bez energii elektrycznej.

Do każdego licznika otrzymujemy kartę z kodem kreskowym oraz z unikalnym numerem. Kiedyś karty były zbliżone do tych bankomatowych, bo wykorzystywane były w energomatach. Dzisiaj otrzymujemy kartę papierową, przypominającą trochę wizytówkę.

karta Energa do licznika pre-paid

Źródło: enerad.pl

Gdzie kupić doładowanie do licznika przedpłatowego Energa?

Korzystanie z liczników przedpłatowych cechuje aktualnie spora wygoda – prąd możemy zakupić, nie wychodząc z domu lub w trakcie codziennych zakupów. Sprzedawca udostępnia nam następujące kanały sprzedaży:

 • formularz doładowania energii na stronie www,
 • konto ebok.energa.pl lub 24.energa.pl,
 • sieć partnerów (VIA Moje Doładowania, ePay, BluePay).

W każdym z przypadków musimy podać numer karty oraz deklarowaną kwotę zakupu prądu. Jeśli jesteśmy w taryfie dwustrefowej, to musimy określić, ile procent ze zdeklarowanej kwoty przeznaczamy na strefę I i II. Po podaniu powyższych informacji oraz uiszczeniu kwoty zakupu zostanie wygenerowany indywidualny kod z ilością zakupionych kWh.

Jak doładować licznik prądu Energa?

Zadanie jest bardzo proste – wygenerowany 20-cyfrowy kod należy wprowadzić do naszego urządzenia przedpłatowego. Każdy licznik pre-paid Energa posiada klawiaturę i by wprowadzić kod, należy:

 • nacisnąć klawisz [#];
 • po naciśnięciu klawisza, na wyświetlaczu pojawi nam się „C_ _ _ _” – w tym momencie zaczynamy wprowadzać pierwsze cyfry kodu;
 • po wprowadzeniu wszystkich 20 cyfr, na wyświetlaczu powinien pojawić się nam napis „dobry”, jeśli wprowadzony kod jest niepoprawny, pojawi nam się napis „zły”.

Gdy dobrze doładowaliśmy licznik, od razu pojawi nam się na wyświetlaczu liczba zakupionych kWh, a następnie zostanie ona dodana do pozostałych z wcześniejszego doładowania kWh.

Jeśli kod jest niepoprawny, to należy ponownie go wprowadzić – patrz akapity wyżej.

Gdy pomyliliśmy się w trakcie wpisywania kodu, to należy:

 • nacisnąć klawisz [*], który wykasuje nam błędnie wprowadzoną cyfrę lub cyfry;
 • lub nacisnąć klawisz [#], który umożliwi nam wprowadzanie kodu od początku.

Na co uważać doładowując licznik pre-paid?

W szczególności ostrożność powinny zachować osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z takim urządzeniem, ale od pomyłek nie są też wolni odbiorcy prądu, którzy mają nieco większe doświadczenie. Na co zatem uważać?

 • jeśli kupiliśmy prąd, to musimy pamiętać, że licznik nie zostanie automatycznie doładowany – za każdym razem musimy wprowadzać 20-cyfrowy kod do licznika;
 • jeśli kupujemy prąd przez np. formularz online, to dokładnie sprawdźmy, czy numer naszej karty wprowadziliśmy prawidłowo;
 • jeśli korzystamy z taryfy przedpłatowej dwustrefowej (taryfa G12, taryfa G12w) to dokładnie sprawdźmy, czy dobrze procentowo podzieliliśmy kwotę doładowania, bo może okazać się, że kupiliśmy np. 60 kWh w I strefie, a tylko 10 kWh w II strefie;
 • kody doładowania przypisane są do danego urządzenia, nasz kod nie będzie działał na innym przedpłatowym liczniku;
 • kod doładowania może być wykorzystany tylko raz;
 • warto sprawdzać regularnie ilość pozostałej energii do wykorzystania, żebyśmy pewnego dnia nie zostali bez prądu;
 • należy sprawdzać, czy sprzedawca nie planuje prac technicznych w serwisach za pomocą, których kupujemy prąd.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
70 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emila
Emila
2024-02-24 20:34

Wykupiłam prąd do licznika i to dwa razy za każdym razem wygenerowany kod pokazuje,że jest zły,mimo poprawnie wpisanego kodu. Dodam,że licznik prądu był wymieniany jakiś tydzień temu.

Agnieszka
Agnieszka
2023-12-10 09:53

Nie mogę kupić prąd bo jest awaria mam wszystko na prąd 7klwi co dalej. Czy wyłączy mi się ws,ystko

Grażyna
Grażyna
2023-11-25 20:25

Dzien dobry.Wczoraj kupiłam prąd przez telefon i zawsze było ok i dziś chcialam do ładować kod wpisuje a tu pierwszy raz mi pokazuje napis DOBRY BYŁ nigdy czegoś takiego nie było bo jak nie raz się pomyliłam to pisało Zły i teraz nie wiem dlaczego tak sie pokazało

Kamil
Kamil
2023-01-15 13:24

Witam. Na początku miesiąca wymieniono mi licznik przedpłatowy, bo minął okres 8 lat. Fachowiec, który mi wymieniał licznik poinformował że przez 2 dni nie mogę doładować licznika. Minęło ok 2 tyg i wykupiłem doładowanie. Po wprowadzeniu kody wyskoczył mi komunikat „ZLY”. Czy na starą kartę mogę doładować prąd, czy z nowym licznikiem powinienem otrzymać nową?

Aneta
Aneta
2022-06-17 19:23

A ja mam stary licznik przedpłatowy w wynajomwanym mieszkaniu jak mam sprawdzić ile kw mi jeszcze zostało nigdzie tego znaleźć nie mogę jak to sprawdzić.dziekuje za odpowiedź

Dariusz
Dariusz
2021-10-30 06:52

Witam mam problem z doładowaniem licznika przedpłatowego .Podpisałem nową umowe na zwykły licznik bez kodów .Do czasu wymiany licznika na nowy otrzymałem nowy kod przez który moge doładowac prąd lecz on nie działa jk również i stary kod tez nie działa .Wyskakuje komunikat o nieprawidłowym kodzie w obydwu przypadkach .Co może byc powodem takiej sytuacji???

Ana
Ana
2021-06-08 20:55

Witam doładowałam prad dwa razy i i próbuje wbić kod i wyskakuje mi 2LY CO.TO OZNACZA?
WCZORAJ MIALAM WYMIENIANY LICZNIK

Paweł
Paweł
2021-05-18 22:10

Wykupiłem prąd firmie Energa cały czas doładowuję kilkakrotnie kod pin i nie może się licznik załadować podaję informacje zły

Magda
Magda
2021-05-02 19:39

Witam zgubiłam kod doładujący licznik. Jak można odzyskać taki kod

Anna
Anna
2021-03-26 18:42

Co zrobić jak brakine prądu na weekend?Czy jesteś jakaś możliwośc doładowania licznika przez weekend?

Teresa
Teresa
2021-03-13 19:59

co mam zrobić jak zgubiłam kartę

Natalia..
Natalia..
2020-05-31 18:50

Witam. Po wymianie licznika na nowy próbuje doładować prąd, niestety wyskakuje zły kod… powod???? nieznany…

Zgubiona karta
Zgubiona karta
2020-03-20 14:51

Co mam zrobić jeśli zgubiłam karte do licznika z numerem

Zapytanie grzecznościowo w imieniu siostry korzystającej z takiego zakupu za kwoty 30 zł sporadycznie 50 złotych
Zapytanie grzecznościowo w imieniu siostry korzystającej z takiego zakupu za kwoty 30 zł sporadycznie 50 złotych
2020-02-17 15:24

Kupując doładowanie prądu w sklepach lub w innych punktach nie w Energii to cała kwota wartości doładowania jest rozdysponowana na prąd czy są opłaty pośrednika np sklepu.

Mario
Mario
2019-07-21 17:26

Witam, mam dwa pytania, licznik przedplatowy ma dwie taryfy… Dajmy na to w drugiej skończył mi limit a pierwszej jeszcze mam, to czy w godzinach II taryfy zostaje bez prądu czy ściągnie z pierwszej?

Gonia03
Gonia03
2019-02-05 08:08

Witam chciałbym się dowiedzieć jaka jest możliwość wyrobienia nowej karty…
Gdyż jest ona na moja „matkę” z którą nie mam kontaktu od wielu lat
Proszę o pomoc

Gdynianka
Gdynianka
2018-11-27 13:20

Witam. Mam pytanie. Mam prąd na kartę. Dzisiaj przyszedł Pan z elektrowni żeby podłączyć mi prąd z powrotem ponieważ musiałam go wcześniej odłączyć. Chciałam iść kupić doładowanie i w sklepie pokazuje że jest błąd operatora. I pytanie czy musze czekać 48h od momentu podłączenia przez tego Pana?

Agata
Agata
2018-10-02 10:34

Witam zgubiłam kupon z kodem doładowującym na kwotę 200 zł. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Jak go odzyskać

Szymon
Szymon
2018-09-02 23:16

Witam. Zrobilem doladowanie przez internet za 100zl i doladowalo mi konto za niespełna 3zl! Dlaczego pobrano kwoty:
– oplata transakcyjna 2.49zl (te rozumiem)
– oplata stala 29.51zl
– oplata abonamentowa 65.48!
Prosze o wyjasnienie dlaczego placac 100zl otrzymalem prad za 2.37?

Szczepan siedlecki
Szczepan siedlecki
2018-05-08 15:01

Dzień dobry skonczyła mi sie umowa licznika na karte nie moge dokupic prądu bo wyskakuje komunikat,,błąd operatora i jakiś nr podają co robić