Zdjęcie artykułu

Lipiec 2021: Promocje na fotowoltaikę, które musisz sprawdzić!

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na osiągnięcie wielu korzyści dla naszego portfela i środowiska. Dlaczego jednak, skoro plusów aż tyle, nie każdy decyduje się na panele fotowoltaiczne? Odpowiedź jest prosta – koszty. Mimo że te, w ostatnich 10 latach spadły o ponad połowę, zakup kompletnej fotowoltaiki dla firmy czy domu wciąż pozostaje sporym wydatkiem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że fotowoltaikę, jak każdy produkt, obejmują promocje. A część z nich jest naprawdę korzystna! Zatem, możliwa jest niedroga fotowoltaika – promocje sprawiają, że możecie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie takie oferty!

Fotowoltaika - promocje czy nie, opłaca się inwestować

Boom na energetykę słoneczną w Polsce trwa. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, już w marcu 2021 roku, liczba prosumentów wyniosła ponad pół miliona! Nic dziwnego. Fotowoltaika pozwala ograniczyć nasze wydatki na prąd nawet o 90%, a dodatkowo, zabezpiecza nas przed dalszymi wzrostami cen energii, zapewniając nam bezpieczeństwo energetyczne. To rozwiązanie pozwala również realnie wpływać na stan powietrza, którym oddychamy, a także na stan całego środowiska. Każde 1.000 kWh energii ze słońca, to o ok. 812 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze.

Jednocześnie ceny fotowoltaiki w 2021 roku, choć stosunkowo niskie, wciąż mogą przewyższać możliwości finansowe części Polaków. Za 1 kWp instalacji, w zależności o mocy i rodzaju podzespołów, trzeba obecnie zapłacić od ok. 4.000 do ok. 6.000 zł brutto z montażem. Przeciętnej mocy, fotowoltaika dla domu to zatem wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dobra wiadomość jest taka, że dostępne są różne narzędzia, pozwalające obniżyć koszty. Najpopularniejsze są oczywiście dofinansowania z publicznych środków, takie jak np.:

 • dotacja “Mój prąd” - przewidziana dla inwestorów indywidualnych montujących instalację o mocy 2-10 kW;
 • program Agroenergia przygotowany z myślą o właścicielach gospodarstw rolnych;
 • program Energia Plus rozpisany dla przedsiębiorstw o znacznej energochłonności.

Dotacje to jednak to nie jedyny sposób na obniżenie wydatków na PV. Oszczędności (rozsądnych!) można też szukać na własną rękę. Wiele firm fotowoltaicznych, próbując wyprzedzić konkurencję, przygotowuje bowiem różnego rodzaju rabaty. Na jakie rozwiązania możecie liczyć?

Jakie promocje na fotowoltaikę są dostępne?

Branża fotowoltaiczna w Polsce to stosunkowo świeży temat. Rynek jest wciąż bardzo chłonny, przez co walka o klienta nie wydaje się być mocno zawzięta. Mimo wszystko, firmy fotowoltaiczne, które pokusiły się o opracowanie programów zniżkowych, wykazały pewną dozą pomysłowości. Jakie są najpopularniejsze działania promocyjne? Z pewnością napotkacie na:

 • rabaty kwotowe lub procentowe na instalacje o określonej mocy lub dla określonej grupy odbiorców,
 • większa moc instalacji w tej samej cenie,
 • promocyjne warunki finansowania,
 • gratisy dodawane do zakupionej instalacji,
 • programy poleceń.

Warto podkreślić, że dostępność poszczególnych rozwiązań może być różna. Tylko część z nich dostępna jest stale. Inne to akcje planowane, z których możecie skorzystać tylko w określonym czasie w roku. Kiedy zatem można upolować najlepszą promocję na fotowoltaikę? I gdzie ich szukać?

Fotowoltaika w promocji - kiedy i gdzie szukać rabatów?

Ponieważ praca instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od dostępności słońca, wielu osobom wydaje się, że najlepszym i jedynym okresem, kiedy warto zamontować fotowoltaikę jest lato. To częste, jednakże błędne przekonanie (fotowoltaika zimą również jest w stanie wydajnie pracować), które sprawia zainteresowanie fotowoltaiką nie rozkłada się równomiernie. W letnich miesiącach terminarze firm instalacyjnych pękają w szwach, natomiast w okresie jesienno-zimowym - wręcz przeciwnie.

Aby zrównoważyć popyt, specjalne promocje na fotowoltaikę firmy fotowoltaiczne chętniej organizują zatem pod koniec lub na przełomie roku - od października do stycznia. Dobrą okazją, do upolowania ciekawej zniżki może być zatem tzw. Black Friday (lub Black Week) - czyli czas przedświątecznych wyprzedaży. Za promocjami warto się też rozejrzeć w pierwszych miesiącach roku, kiedy rozpoczynają się przygotowania do sezonu. Wówczas także można natrafić na “czyszczenie magazynów” i wyprzedaże.

Oczywiście, jesienne i wiosenne promocje na fotowoltaikę to nie reguła, a część zniżek dostępnych jest przez cały rok - np. programy polecające dla klientów.

Gdzie natomiast szukać informacji o promocjach? Głównym źródłem informacji są oczywiście strony internetowe instalatorów. Warto jednak pamiętać, że obecnie najszybszym i najprostszym źródłem przekazu są media społecznościowe. I to właśnie tam najłatwiej możemy natrafić na promocje na fotowoltaikę.

Promocja na fotowoltaikę - firma Wojtmar.

Źródło: profil firmy Wojtmar na facebook.pl

Fotowoltaika: promocje, jakie znajdziesz na rynku

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym warunkom, przykładowych promocji na fotowoltaikę. Na jakie korzyści można liczyć? Sprawdziliśmy, co oferują instalatorzy, których znajdziecie w naszym rankingu firm fotowoltaicznych.

Promocje na fotowoltaikę Stilo Energy

Jedną z firmą, która regularnie organizuje różnego rodzaju promocje dla swoich klientów jest Stilo Energy. Ten wykonawca przygotował w swoim serwisie specjalną podstronę, na której można sprawdzać, jakie korzyści i zniżki oferuje w danym momencie. Obecnie skorzystać można aż z 4 różnych promocji.

1. 20 lat gwarancji na mikroinwertery APsystems
Wszyscy klienci (zarówno Ci indywidualni, jak i biznesowi), którzy do końca wakacji zdecydują się na zakup instalacji PV w Stilo Energy otrzymają 20-letnią gwarancję na mikroinwertery użyte w systemie. To aż o 10 lat więcej niż wynosi standardowa gwarancja mikrofalowników APsystems. Biorąc pod uwagę, że to właśnie inwerter jest najbardziej narażony na ewentualne awarie, oferta wydaje się kusząca - aż 20 lat bez obaw, że instalacja nie będzie działać.

Fotowoltaika - promocja od Stilpo Energy na mikroinwertery.

Źródło: stiloenergy.pl

2. Kredyt na fotowoltaikę 0% i 3 miesiące bez wpłat

Kolejna promocja polega na ofercie darmowego kredytu na fotowoltaikę (bez odsetek i dodatkowych kosztów!). Pożyczkę na instalację można zaciągnąć na okres od 10 do 36 miesięcy, za pośrednictwem Stilo Energy - firma działa tu jako pośrednik, współpracując z Alior Bankiem.

Dużym plusem jest brak opłat (RRSO wynosi w tym przypadku 0%), jak również możliwość odroczenia pierwszej raty na okres od 1 do 3 miesięcy.

Fotowoltaika - promocja Stilo Energy na kredyt.

Źródło: stiloenergy.pl

3. Zacznij płacić dopiero po 7 miesiącach

Firma przygotowała również inny wariant kredytu (tym razem już płatnego), w którym odroczenie pierwszej raty może wynieść aż 7 miesięcy. W tym przypadku dłuższy jest także czas kredytowania, który może wynieść o 5 do 10 lat.

Co warto podkreślić, w obu przypadkach nie trzeba uiszczać wpłaty własnej - oszczędzać na fotowoltaika możesz zacząć od razu, nawet gdy brak Ci gotówki. W większości przypadków nie będą też potrzebne zaświadczenia o zarobkach, a dodatkowo zobowiązanie będzie można bez problemów spłacić przed czasem.

Fotowoltaika -promocja Stilo Energy, z ratą za kredyt za 7 miesięcy.

Źródło: stiloenergy.pl

3. Ubezpieczenie w cenie

Życie bywa nie przewidywalne, dlatego dobrze jest o zadbać o zabezpieczenie, tego co w nim cenne. Właśnie dlatego, firma Stilo Energy przygotowała promocję, w której do instalacji otrzymujesz aż 12 miesięcy darmowego ubezpieczenia na fotowoltaikę.

Do wyboru jest kilka wariantów:

 • All risk - od szkód związanych m.in. z gradem, kradzieżą, wandalizmem czy działaniem dzikich zwierząt.
 • ubezpieczenie produkcji na wypadek uszkodzeń - które zapewni Ci zwrot środków za prąd, jeśli instalacja ulegnie awarii w związku ze zdarzeniem losowym.
 • ubezpieczenie produkcji na wypadek gorszej pracy instalacji - zyski z instalacji uzależnione są od czynników zewnętrznych, np. ilości słońca. Dlatego, warto rozważyć ochronę przez zbyt niskimi uzyskami.

Fotowoltaika - promocja Stilo Energy na ubezpieczenie w cenie.

Źródło: stiloenergy.pl

Ubezpieczenie dostarcza Towarzystwo Ubezpieczeniowe Concordia Polska.

Fotowoltaika - promocja "Lato z Hymon"

To, że najciekawsze promocje zwykle pojawiają się wiosną i jesienią, nie oznacza, że nie uda nam się wychwycić żadnej letniej zniżki. Dowodem na to, może być promocja na fotowoltaikę w Hymon. Na czym polega?

Jeśli w terminie od 19.07 do 31.08.2021 roku zdecydujecie się na zakup i montaż instalacji o mocy od 4 do 10 kW, otrzymacie 2 lub 3 dodatkowe panele w cenie 1.500 zł netto, wraz z niezbędnym osprzętem oraz usługą montażu. Promocją są objęte moduły o mocy 380 W Blaupunkt oraz 450 W marki Leapton. Oczywiście koniecznym warunkiem skorzystania z promocji jest fizyczna możliwość rozbudowy instalacji - brak miejsca na dachu czy działce niestety uniemożliwia uzyskanie bonusu.

Fotowoltaika - promocja "Lato z Hymon".

Źródło: hymon.pl

WieloMOCne rabaty, czyli fotowoltaika w promocji od Sunday Polska

Ciekawą, wakacyjną ofertę przygotowała również firma Sunday Polska - przy czym inaczej niż w przypadku firm konkurencyjnych, tu promocja jest rozszerzona na dodatkowe rozwiązania, takie jak pompy ciepła, klimatyzacje oraz ładowarki do samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika - promocja Sunday Polska.

Źródło: sundaypolska.pl

W ramach akcji, im więcej eko-rozwiązań kupisz, tym większy rabat dostaniesz - zniżka jest naliczana zawsze na najtańszy produkt. A zatem, jeśli dla jednej nieruchomości, przy zakupie:

 • dwóch produktów (np. fotowoltaiki z klimatyzacją) otrzymujecie 25% rabatu na tańsze urządzenie;
 • trzech produktów (np. instalacji PV, pompy ciepła i ładowarki) zyskujecie aż 55% zniżki;
 • czterech produktów (np. pompy ciepła, instalacji PV, klimatyzacji i ładowarki) aż 95% rabatu.

Warto przy tym podkreślić,  że moc instalacji PV nie może przekroczyć 10,99 kW. Promocja na fotowoltaikę w Hymon trwa do 31.08.2021 roku, czyli do końca wakacji.

Helio Expert Fotowoltaika - promocja "Polecasz - Zyskujesz"

Rozwiązanie proponowane przez Helio Expert to nic innego jak program polecający. Na nagrodę może liczyć każdy, kto skutecznie poleci usługi firmy innej osobie. Warunkiem uzyskania korzyści jest podpisanie umowy o dostarczenie i montaż przez osobę polecaną (nie może to być jednak osoba, którą Helio Expert posiada w bazie klientów lub potencjalnych klientów).

Co można zyskać? Każda realizacja wykonana z polecenia to jeden punkt, który można następnie wymienić na:

 • bon SODEXO o wartości 300 zł,
 • głośnik bezprzewodowy o wartości 300 zł,
 • tablet o wartości do 350 zł,
 • oczyszczacz powietrza o wartości do 350 zł.

Akcja trwa od 12 kwietnia 2021 roku do odwołania bądź wyczerpania zapasów.

5.000 zł rabatu na fotowoltaikę z Sunvival

Z interesującą inicjatywą wyszła również firma Sunvival, która w odpowiedzi na zmiany w programie "Mój Prąd" zdecydowała się przygotować dla swoich klientów dodatkowy rabat w wysokości 2.000 zł. W ten sposób, nawet pomimo zmniejszeniu dotacji "Mój prąd" do 3.000 zł nadal można było obniżyć koszt inwestycji o 5.000 zł. W ten sposób, fotowoltaikę o mocy 3 kW kosztowała już od 11.100 zł.

Firma regularnie opracowuje też inne promocje, dlatego warto zaglądać na ich stronę.

Fotowoltaika - promocja Sunvival.

Źródło: sunvival.pl

Fotowoltaika a Karta Dużej Rodziny

Przykładem specjalnej, stałej promocji, dostępnej niezależnie od pory roku jest rabat na fotowoltaikę z Kartą Dużej Rodziny. Rozwiązanie to dedykowane jest tym rodzinom, które wychowują co najmniej trójkę dzieci.  Listę firm, które gdzie oferowana jest fotowoltaika z Kartą Dużej Rodziny znajdziemy na stronie empatia.mpips.gov.pl/kdr.

Dostępność i wysokość zniżki zależy od instalatora. Zwykle jednak firmy oferują od 5 do 10% zniżki na instalację PV lub też cały asortyment (a zatem również pompy ciepła, magazyny energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych). Promocji z KDR niestety najczęściej nie można łączyć z pozostałymi promocjami. Kto oferuje promocyjną fotowoltaikę z Kartą Dużej Rodziny? M.in.:

Przy średniej wielkości instalacji o wartości ok. 26.500 zł, do zaoszczędzenia jest zatem ok. 1.300 - 2.650 zł. Warto zatem zapytać, czy Karta Dużej Rodziny jest honorowana przez danego instalatora.

Programy polecające w fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna to przedsięwzięcie, które wiąże się ze sporymi kosztami. Podejmując decyzję w sprawie tego typu inwestycji, chętnie korzystamy zatem z poleceń znajomych czy rodziny, które już skorzystały z usług fotowoltaicznych. System poleceń to jedna z najskuteczniejszych metoda pozyskiwania nowych klientów. Również jeśli chodzi o dobre opinie o fotowoltaice zamontowanej przez daną firmę, to najlepiej są one przekazywane “pocztą pantoflową”. Dlatego też firmy fotowoltaiczne chętnie nagradzają klientów, którzy przekonali swoich bliskich do zakupu.

Gdzie znajdziecie programy poleceń? Tego typu rozwiązanie posiada m.in. firma FlexiPower. Zgodnie z regulaminem systemu, jeśli Klient, który zamontował już u siebie instalację fotowoltaiczną, zachęci do tego samego inną osobę, to otrzyma wynagrodzenie w wysokości 500 zł. Polecany (potencjalny klient), który zdecyduje się na zakup fotowoltaiki FlexiPower będzie mógł natomiast uzyskać rabat w wysokości 100 zł za każde 1 kWp instalacji (maksymalnie - 2.000 zł). Promocja trwa do końca 2021 roku.

Panele fotowoltaiczne: promocje, na które lepiej uważać

Jak widać, również w branży fotowoltaicznej nietrudno natrafić na naprawdę korzystne akcje promocyjne. Jednak, praktyka uczy nas wszystkich, że jeśli promocje na instalacje fotowoltaiczne wydają się zbyt korzystne… to najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustwem.

W ostatnim czasie, obiektem zainteresowania różnego rodzaju przestępców stała się właśnie fotowoltaika - oszustwa w tej branży, choć nadal są wyjątkami, niestety zdarzają się coraz częściej. Kiedy trzeba mieć się na baczności? Zachowajcie ostrożność jeśli:

 • Kontaktuje się z Wami niewielka firma, która oferuje Wam podejrzanie korzystne rabaty na usługę i bardzo szybki czas realizacji.
 • Instalator chce, abyście wpłacili całość kwoty w zamian za zniżkę na usługę.
 • Przedstawiciel wymaga od Was wrażliwych danych (np. numeru PESEL) celem przygotowania oferty.
 • Firma lub jej przedstawiciel wymaga od Was zaliczki jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań (np. przed przeprowadzeniem audytu).

Jeśli macie wątpliwości, co do rzetelności danej firmy, przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdźcie ją w rejestrach rządowych - np. w KRS czy CEIDG. Poszukajcie też opinii o firmie w Internecie - na forach lub grupach w mediach społecznościowych. Wybierajcie takie firmy, które mają ugruntowaną pozycję na rynku - np. te z naszego rankingu firm fotowoltaicznych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments