Od jutra kupimy prąd od Plusa

Ministerstwo Energii prognozuje 60 zł więcej za prąd w 2017 roku

Ministerstwo Energii spodziewa się wzrostu cen prądu w przyszłym roku. Jest to konsekwencją m.in. wspólnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej i modernizacji polskich elektrowni.

W nowym roku ceny prądu w górę?

„Należy oczekiwać, że koszty związane z niezbędną modernizacją całej polskiej energetyki, jak również przewidywany wzrost poziomu PKB spowodują wzrost nominalnych cen energii – tak hurtowych, jak detalicznych” - pisze resort energii.

Według szacunków w 2017 roku przeciętna faktura za prąd wzrośnie o 60 zł rocznie. W skali miesiąca zapłacimy więc około 5 zł więcej niż obecnie. Warto jednak przypomnieć, że w ostatnich 3 latach średnia cena prądu spadła z 58 do 56 groszy za 1 kWh. Przyszłoroczne ceny energii elektrycznej mogą być jednak inne od prognozowanych, ponieważ są wypadkową wielu zmiennych.

Jak bronić się przed wyższymi rachunkami za prąd?

Podwyżki są dobrą okazją do poszukania optymalnego dla nas wariantu współpracy ze sprzedawcą prądu. Rynek energii nie jest już statyczny, a firmy energetyczne coraz bardziej zabiegają o klientów. Nie dziwi więc fakt, że obecnie konsumenci bardziej niż 2-3 lata temu analizują propozycje sprzedawców prądu i szukają dodatkowych korzyści. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki do końca lipca 2016 r. sprzedawcę energii zmieniło ponad 600 tys. klientów.

Jakie oferty sprzedawców są na rynku?

Energa w kooperacji z firmą Microsoft oferuje pakiet Energa 365. W ramach trzyletniej umowy z gwarancją niezmienności ceny otrzymujemy od spółki Energa bonus w postaci pakietu Office 365 na rok w cenie 1,23 zł brutto, z którego w wariancie Office 365 dla Użytkowników Domowych może korzystać nawet 5 osób. Dla klientów biznesowych Energa uruchomiła w sierpniu br. pierwszą w Polsce Platformę Ofert Indeksowanych (POI). Platforma umożliwia firmom uczestnictwo w procesie kontraktacji energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, co daje większą swobodę w zakupie energii.

Pozostałe spółki energetyczne nie chcą w walce o klientów pozostawać w tyle. Tauron przygotowuje pakiet usług okołoenergetycznych. W jego skład wejdzie mi.in. doradztwo w zakresie efektywności energetycznej – specjaliści z Taurona będą doradzać np. jak zredukować zużycie prądu. Popularność zdobywają oferty łączone – sprzedaż prądu wraz np. z ciepłem. PGE już ubiegłym roku przygotowała takie propozycje dla klientów.

Sprzedawca prądu w taryfie G11 i taryfie G12 oraz gazu spółka Axpo postawiła z kolei na najwyższą jakość obsługi oraz zniżki dla rodzin wielodzietnych. Ponadto Axpo oferuje bardzo atrakcyjne promocje dla firm w ofercie miesiąca. Ciekawe oferty promocyjne dla domu przygotowała też firma Deltis.

Aktualne oferty poszczególnych sprzedawców energii możecie sprawdzić w naszej porównywarce cen prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments