termin kalendarz

URE wezwał do składania wniosków taryfowych na 2016

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych nadal są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) – Regulator wezwał właśnie dystrybutorów oraz sprzedawców do składania wniosków taryfowych dla dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej. Co to oznacza dla nas? Czy od nowego roku czekają nas podwyżki cen prądu?

URE wezwał do składania wniosków

URE wezwał dystrybutorów oraz sprzedawców energii elektrycznej do składania wniosków taryfowych. Do 17 listopada br. dystrybutorzy zobowiązani są złożenia dokumentów. Wniosek zawierający również m.in. wysokość budżetu rezerwy mocy, złożyły już Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To właśnie od działań PSE uzależnione są stawki operatorów.

Natomiast, do 23 listopada br. na przedłożenie wniosków taryfowych mają czas sprzedawcy urzędowi (m.in. Tauron, Enea, Energa), w wyniku regulacji sprzed lat, zwolnieni z tego obowiązku są RWE oraz Tauron Sprzedaż GZE (więcej o tym: Vattenfall i RWE wygrały proces z URE).

Czy czekają nas podwyżki cen prądu?

Wielu odbiorców taryf G (m.in. taryfy G11, taryfy G12) zastanawia się, jakie będą ceny za prąd w 2016 roku. Nie powinno to dziwić, gdyż rachunki za energię elektryczną są zawsze całkiem sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Według wielu znaków na niebie wszystko wskazuje na to, że z pewnością w górę pójdzie stawka jakościowa – jest to związane z podniesieniem kosztów utrzymania rezerw mocy. W tym roku była to kwota na poziomie 400 mln zł, przy stawce referencyjnej 37,28 zł/MWh. W 2016 roku koszty mogą sięgnąć nawet 700 mln zł, a sama stawka może wynieść 41,20 zł/MWh.

Na razie pozostaje nam czekać na złożenie wniosków przez firmy energetyczne i zatwierdzenie taryf przez URE. W tym czasie zachęcamy Was do szukania oszczędności – możecie sprawdzić ceny energii elektrycznej w naszej porównywarce cen prądu, a także przeliczyć koszty poboru energii w Waszych domach i firmach za pomocą naszego kalkulatora zużycia prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ha
ha
2016-02-02 12:25

Zmieni się opłata dystrybucyjna stała czy zmienna., czy obie ?