Oferta Dual Fuel

5 /5
(Ocen: 1)

Dual fuel to ciekawa alternatywa dla wszystkich pragnących zaoszczędzić na rachunkach za prąd i gaz. Z oferty skorzystać mogą zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy i instytucje.

Czym jest dual fuel?

Dual fuel to nic innego, jak zakup energii elektrycznej oraz gazu od jednego sprzedawcy. Główną zaletą jest to, że zwykle ceny w opcji dual fuel są nieco niższe, niż gdy kupujemy prąd oraz gaz od różnych sprzedawców. Dodatkowo – zamiast otrzymywać dwie faktury, dostajemy jedną, za którą możemy zapłacić jednym przelewem, co jest korzystne zwłaszcza dla osób korzystających z płatnych kont lub płatności rachunków w kasach marketów.

Jak wygląda dual fuel w praktyce?

Podpisując umowę typu dual fuel ze sprzedawcą zyskujemy paliwo gazowe oraz prąd od jednego sprzedawcy. W tym momencie to właśnie od niego otrzymywać będziemy faktury za zużytą energię elektryczną i gaz. Musimy jednak pamiętać, że osobno zapłacimy za usługę dystrybucji. Oznacza to, że otrzymamy za dystrybucję dwie dodatkowe faktury. W przypadku prądu będzie to jeden z OSD: Energa, Enea, RWE, Tauron, PKP Energetyka lub PGE, a w przypadku instalacji gazowej: PGNiG. W przypadku sprzedaży gazu niemal 95% rynku należy właśnie do tej ostatniej firmy, co sprawia, że jest ona monopolistą.

Dla kogo dual fuel?

Oferta dual fuel w Polsce oferowana jest przez coraz szersze grono sprzedawców – ofertę dla biznesu ma m.in. Duon, PGNiG, Enea. Ofertę tego typu chce sprzedawać także PKP Energetyka.

Aktualnie z oferty dual fuel mogą skorzystać zarówno klienci instytucjonalni oraz od niedawna również klienci indywidualni (w sierpniu 2015 roku ruszyła pilotażowa sprzedaż PGE). Na pewno warto rozważyć produkty tego typu, gdyż w przypadku najatrakcyjniejszych pakietów zaoszczędzimy zarówno na prądzie, jak i na gazie.

Czy dual fuel się opłaca?

Dual fuel jest kuszące z tego względu, że stawki, zarówno za energię, jak i gaz, są niższe, niż w przypadku dwóch sprzedawców. Wynika to z między innymi z faktu, że kupując gaz i prąd u jednego sprzedawcy mamy niższe opłaty handlowe i abonamentowe, ponieważ mniej wydaje on na naszą obsługę, jak wystawianie faktur, spisywanie stanu licznika itp. Sprzedawca, zarabiając na nas relatywnie więcej, oferuje także niższe ceny za metr sześcienny gazu lub energię.

O podsumowanie oszczędności pokusił się na swojej stronie Duon:

  • w przypadku małej firmy usługowej, jak na przykład pensjonat lub restauracja, oszczędności na gazie, w porównaniu do taryf PGNiG, mogą wynosić około 300 złotych i około 1000 złotych w przypadku energii elektrycznej,
  • w przypadku średnich przedsiębiorstw, jak na przykład piekarni lub niewielkiego zakładu produkcyjnego, oszczędności na gazie mogą wynosić około 6 tysięcy w przypadku gazu i około tysiąca w przypadku prądu,
  • w przypadku większych obiektów przemysłowych kwoty te mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy w skali miesiąca.

Oczywiście, niniejsze zestawienia są szacunkowe, a wszystko zależy od indywidualnego zużycia prądu i gazu. Jednak warto podkreślić, że faktury w ramach dual fuel są przeciętnie o 5-20% niższe, niż rachunki od dwóch różnych sprzedawców.