przedawnienie rachunku za energię elektryczną

Przedawnienie rachunku za energię - wzory pism

Po stronie sprzedawcy energii może dojść do różnych zaniedbań na przykład przy wystawianiu faktury za prąd. Przez ile lat odbiorcy energii są zobowiązani do zapłacenia długu wobec firmy energetycznej? Sprawdziliśmy to dla Was!

Czy długi się przedawniają?

Zacznijmy od tego, że większość roszczeń ma swój “termin ważności”. To znaczy, że jeśli wierzyciel przez określony czas nie podejmuje działań, by odzyskać swoje pieniądze, to traci on swoje prawa. Te działania, to może być wysyłanie monitów, wezwań do mediacji lub sprawa sądowa. Dokumenty wysyłane pocztą powinny nadawane listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru - wtedy są istotnymi dowodami w razie procesu.

Czyli odpowiedź na pytanie, czy długi się przedawniają, brzmi: oczywiście, że tak!

Skąd się wzięło przedawnienie długów?

Prawo tutaj próbuje godzić interesy obu stron: wierzyciel ma pewien czas na zorientowanie się, że istnieje nieuregulowana należność, a dłużnik może uchylić się od odpowiedzialności, jeśli ten termin został przekroczony.

Dlaczego tak jest? Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w kraju, w którym długi się nie przedawniają. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której na przykład ściga się kolejne pokolenie, bo dziadek nie zapłacił kiedyś drobnej kary w bibliotece miejskiej i ta nagle sobie o tym przypomniała. Z drugiej strony również strona, której ktoś zalega z płatnością, musi mieć odpowiednią ilość czasu, by upomnieć się o zapłatę. Miejcie tu na uwadze, że wierzycielem może być tu każdy: doskonale zorganizowana firma z zastępem księgowych i tez szary obywatel, któremu pracodawca zalega z pensją.

Kiedy przedawnia się rachunek za energię?

Teraz to, co może interesować Was najbardziej! Rachunek za prąd i gaz przedawnia się po dwóch latach od wyznaczonego terminu wykonalności (płatności). Oznacza to, że jeśli przez ten czas sprzedawca energii nie upomni się o uregulowanie długów, to znaczy, że są one przedawnione. Podstawą prawną jest tutaj Kodeks cywilny, a dokładniej art. 554 tego dokumentu, który brzmi:

Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch.

I tutaj zwrócimy Waszą uwagę na to, że generalnie termin przedawniania jest dłuższy: w zależności od przypadku może wynosić od 3 do 10 lat. Energię elektryczną oraz gaz kupujemy jednak na podstawie umowy sprzedaży, dlatego tutaj zastosowanie ma tutaj wskazany przepis. Precyzowane jest to w kolejnym punkcie kodeksu.

Najczęstsze przypadki przedawnienia roszczeń o zapłatę faktury za energię:

brak faktury za prąd - jeśli winy sprzedawcy energii nie został wystawiony dokument zapłaty i upłynęły dwa lata od umownego terminuu rozliczenia się;
błędne rozliczenie - faktura zawierała błąd niedoszacowania i sprzedawca zorientował się o tym po upływie wskazanego terminu.

Co przerywa bieg przedawnienia?

Chwilę jeszcze poświęcimy na te elementy, które przerywają bieg przedawnienia. Jeśli któreś z tych zdarzeń nastąpi, to czas należy liczyć od początku, od daty zdarzenia. W ten sposób sprzedawca energii lub inny wierzyciel może nie dopuścić do przedawnienia się długu:

  • każda czynność przed sądem lub innym uprawnionym organem;
  • uznanie długu przez dłużnika;
  • wszczęcie mediacji.

Czy przedawnienie rachunku za prąd lub gaz następuje automatycznie?

Teraz część praktyczna, jako odbiorcy energii powinniśmy jeszcze wiedzieć o tym, jak formalnie wygląda przedawnienie rachunku za gaz i prąd. Otóż upływ terminu musi być stwierdzony sądownie. Docieramy więc do miejsca, w którym większość z nas czuje się bardzo niepewnie - czy słusznie?

Cywilna procedura sądowa w naszym kraju jest dość charakterystyczna - wygrywa w niej strona, która lepiej przedstawi swoje racje. Budzi to wiele obaw, jednak w naszym przypadku całkiem niepotrzebnie. Wystarczy bowiem odpowiedzieć na pismo procesowe, że roszczenia są bezzasadne, gdyż się przedawniły. A co, gdy w ramach uproszczonego postępowania toczonego przed e-sądem otrzymamy od razu wezwanie do zapłaty? Należy wówczas zgłosić sprzeciw przeciwko takiemu wezwaniu i również podnieść zarzut przedawnienia roszczeń.

Na wskazane czynności mamy 14 dni od otrzymania pisma od sądu. Co się stanie, jeśli nie podniesiemy zarzutu przedawnienia? Możemy to jeszcze zrobić podczas trwania postępowania przed sądem pierwszej instancji. Gdy natomiast uprawomocni się orzeczenie o nakazie zapłaty, to niestety, ale będziemy musieli zapłacić, choćby roszczenia były bardzo przeterminowane. Przed sądem cywilnym strony są bowiem równe i obie obowiązuje zasada, że nieznajomość prawa szkodzi.

Gdybyście zatem mieli wątpliwości, czy roszczenia względem Was są przedawnione to i tak możecie sięgnąć po ten argument. W najgorszym razie będzie on chybiony. Dodatkowo możecie wcześniej skorzystać na przykład z bezpłatnej porady prawnej Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Również w wielu urzędach gminy albo ośrodkach opieki społecznej jest możliwość zasięgnięcia darmowej opinii prawnej - naprawdę warto udać się po taką radę.

Przeterminowany rachunek a odcięty licznik

Czas na kolejny problem w sporze z firmą gazową lub energetyczną. Zdarzają się mianowicie pytania o to, co zrobić, żeby uniknąć odcięcia licznika prądu lub gazu. Przecież sprzedawca energii może przesłać zgłoszenie do dystrybutora, że zalegamy z płatnościami i w wyniku konfliktu stracimy dostęp do gazu ziemnego lub energii elektrycznej.

Co zrobić, żeby tego uniknąć? Po pierwsze należy zadbać, aby nieuregulowane były wyłącznie sporne rachunki. Nasza bieżąca sytuacja powinna być klarowna i nie budzić żadnych wątpliwości.

W kolejnym kroku wysyłamy pismo do dystrybutora energii z oświadczeniem, że kwestia zapłaty danych faktur jest sporna i bez orzeczenia sądu w tej sprawie nie zgadzacie się na odłączenie licznika. To uchroni Was przed wizytą pracowników firmy dystrybucyjnej, a także dodatkowymi kosztami związanymi z ewentualnym ponownym przyłączeniem do sieci. Gdyby dystrybutor dalej miał jakieś zastrzeżenia, to możecie powołać się na Prawo energetyczne (dokładnie na art. 6 ust. 3 pkt. 1 i art. 6 ust. 3 pkt. 2 tego dokumentu), które jasno precyzuje sytuacje, w których można dokonać odcięcia licznika od sieci.

Skuteczne przedawnienie rachunku za energię - procedura

A teraz krok po kroku opiszemy Wam procedurę skutecznego przedawnienia rachunku za gaz czy prąd. Zakładamy oczywiście, że ma tu miejsce jeden z dwóch przypadków: wystawiona po czasie faktura lub spóźniona korekta faktury.

  1. Wysłanie reklamacji do sprzedawcy energii (koniecznie z informacją o przedawnieniu);
  2. Wysłanie informacji do OSD o istnieniu sporu ze sprzedawcą gazu lub prądu;
  3. Czekamy, aż sprzedawca wniesie sprawę do sądu;
  4. Odpowiedź na pismo sądowe z podniesieniem argumentu o przedawnieniu długu.

Wzory pism

Udostępniamy Wam (oczywiście bezpłatnie) dwa wzory pism: jedno skierowane jest do sprzedawcy energii, drugie natomiast do dystrybutora. Wystarczy takie pismo pobrać i edytować wpisując odpowiednie dane.

Pismo do sprzedawcy - wzór oświadczenia

Oświadczenie o przedawnieniu roszczenia
Oświadczenie o przedawnieniu roszczenia

Pismo do dystrybutora - wzór oświadczenia

Oświadczenie o braku zgody
Wzór pisma: oświadczenie o braku zgody na odcięcie licznika

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat zgłaszania zastrzeżeń do działań sprzedawcy, to zapraszamy Was do tekstu Wysoki rachunek za prąd i jego reklamacja.

Inspiracją, do napisania tego tekstu była również sytuacja klientów firmy Energa. Tam sprzedawca prądu z powodu problemów informatycznych wysyłał właśnie przedawnione faktury -> Energa - rachunek za prąd po dwóch latach.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
2020-07-17 16:59

Otrzymałam korektę faktur za okres 2016-2020. powód korekty: błędny odczyt. Do tej pory płaciłam faktury w terminie zgodnie z odczytem i kwotą na jakie była wystawiona. Teraz Energa doszła do wniosku, że odczyty były błędne i należy mnie obciążyć za okres ostatnich lat. Do tego faktury korygujące są naliczane wg nowych zasad np. jest naliczana akcyza wg obecnie obowiązującej stawki od roku 2016. Czy jest to zgodnie z obowiązującymi przepisami i czy nie obowiązuje tu przedawnienie? Dodam jeszcze,że wszystkie faktury mają jeden termin płatności -od chwili otrzymania pocztą to 10 dni. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co mam zrobić,a kwota jest niebagatelna bo wynosi ponad 2 tys. zł. Może ktoś miał podobną sytuację

roman
roman
2020-07-15 15:46

prosze kogoś o pomoc czy podpowiedz w takiej sprawie,niedawno otrzymałem pismo od komornika o zajęciu egzekucyjnym za nie opłacony rachunek za energię elektryczną z klauzulą wykonalności lipiec 2015 rok czy w tym przypadku nie zachodzi już przedawnienie rozczeń o zaplatę proszę o podpowiedż,pozdrawiam.

Danuta
Danuta
2020-06-25 18:45

Mam dosc nietypowe pytanie. Jestem wspolwlascicielka domu i czesc domu moj maz juz niezyjacy dal w zarzadzanie Panu X. W tej sytuacji dowiedzialam sie ze tenze Pan podnamowal jakiejs firmie czesc budynku i doprowadzil do domu prad na 380 gdyz firma prawdopodobnie potrzebowala sile. Ja nie mieszkam w Polsce a obecnie Pan X wypiera sie ze podnajmowaal lokal. Czy da sie w jakis sposob sprawdzic jakie rachunki byly za sile?Dziekuje.

Ewa
Ewa
2020-02-20 22:17

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Od 2012 r nie mieszkam w miejscu gdzie powstało zadłużenie za prąd. Wczoraj zadzwonili do mnie z firmy windykacyjnej o uregulowanie zadłużenia, za energię elektryczną. Pani bardzo nie miła straszyła mnie windykatorem i sądem gdy do jutra tz 21.02.2020 r zaległości za energię. Wcześniej żadnych pism nie otrzymałam chyba że wszystko przychodziło na stary adres. Proszę mi powiedzieć co mam zrobić i czy to jest przedawnienie. Z góry dziekuje

Zosia
Zosia
2020-01-09 22:29

Witam. Moja mama ma zadluzenie za prąd w dość wysokiej jak dla niej kwocie czy może starać się o umorzenie długu. Dług powstał gdy w domu mieszkalo więcej osób po odcieciu prądu wszyscy którzy korzystali się wyprowadzili a mama zostala z bratem i ojcem sami nie stać ich na spłatę. Czy mozna to jakos rozwiazac?

Qqła
Qqła
2019-11-28 14:32

Witam. Proszę o podpowiedź. Jestem właścicielem mieszkania. Przez ostatnie 15 lat mieszkanie zamieszkiwał brat na podstawie bezumownego użyczenia. Licznik prądu był na niego. Obecnie brat nie żyje a w mieszkaniu od ok. 5 lat jest zdjęty licznik prawdopodobnie że względu na zaległości w płatnościach. Co muszę zrobić by odzyskać prąd w mieszkaniu? Czy muszę spłacić zadłużenie?

Itrych
Itrych
2019-01-26 12:11

Proszę o pomoc jeśli ktoś jest zorientowany w temacie. Dostałam z Energi faktury do zapłacenia od maja 2015r. Ma to być wyrównanie za faktury które otrzymywaliśmy do tej pory bo na nich energia była wyliczana szacunkowo. Teraz zrobili rozliczenie rzeczywiste. Niestety przez moją niewiedzę złożyłam wniosek o rozłożenie na raty a następnie o anulowanie przeterminowanych należności.
Nie uznali mi drugiego wniosku ponieważ stwierdzili że skoro był złożony wniosek o raty to zgadzam się na spłatę całości.
Czy rzeczywiście mają rację?

Janek
Janek
2018-08-24 16:53

Czy jeśli faktura za energię zużytą w 01.2016 r. została wystawiona w 03.2017 r. to termin przedawnienia liczy się od dnia wskazanego na fakturze jako termin płatności?

Katarzyna
Katarzyna
2018-07-03 21:22

Witam,
Mieszkam w domu gdzie licznik był na męża i powstał dług. Po jakimś czasie przyszło do odcięcia prądu i zabrania licznika, jednak doszłam do porozumienia z pge i spłaciliśmy połowę długu i podpisałam umowę na nowy licznik przedpłatowy. Po pewnym czasie ponieważ nie spłacaliśmy dalej zaległej kwoty pge przy wpłacie pieniędzy na licznik przedpłatowy wydaje mi tylko kod za połowę kwoty a druga połowa idzie na zadłużenie. Czy tak można? Był wyrok sądowy w 2014 z nakazem zapłaty i komornik umorzył sprawę z powodu braku możliwości ściągnięcia długu. Był dług ok 3800 przez ten czas zabierania połowy kwoty z kodów zostało według wyliczeń moich 1900 a jak pytałam w pge to dług jest jeszcze 3500. I stąd moje pytanie czy mogą tak robić by ściągać dług z wpłaty licznika przedpłatowego? I jak tak to czy ten dług się kiedyś może przedawnić?
Z góry Dziękuję za odpowiedź

ELA
ELA
2018-05-28 00:40

Proszę o informację jak napisać wniosek o ponowne podłączenie odciętego licznika 17 lat temu ( za niezaplacone faktury!)

Michał
Michał
2018-04-13 15:09

Witam,
chciałbym zapytać co w przypadku gdy mieszkam w wynajętym mieszkaniu w którym rachunki są niepłacone od ponad dwóch lat do dnia dzisiejszego. Okazało się że nie płaciłem rachunków za prąd ponieważ myślałem że mam je wliczone w czynsz a właściciel myślał że ja je płacę. Rachunki po prostu nie przychodzą a prąd jest. Czy właściciel jest zobligowany do opłacenia rachunków tylko do dwa lata wstecz (po złożeniu ww reklamacji)? Czy da się od razu wznowić przesył prądu, np. na mnie zakładając nowy licznik bez potrzeby natychmiastowej spłaty zadłużenia? Czy pracownicy dystrybucji elektrycznej mogą odłączyć licznik bez wiedzy i obecności wynajmującego jeśli jest np na klatce schodowej? Czy pismo o nie zgodzeniu się na odłączenie prądu mam przedstawić panom którzy przyjdą sprawdzić mi licznik, czy mam prawo na niezgodzenie się na odłączenie licznika prądu „monterom” przedstawiając ww pismo?
pozdrawiam