przyłącze prądu do działki kwiaty

Przyłącze prądu do działki rekreacyjnej - krok po kroku

Ogródki rekreacyjne od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz szansa na własny kawałek ziemi w mieście. Jak jednak wygląda procedura przyłączania prądu do działki rekreacyjnej? Wszystko dokładnie wyjaśniamy w naszym artykule.

Wniosek do OSD o przyłączenie prądu

Jeśli na naszej działce nie ma jeszcze energii elektrycznej, to musimy w pierwszym kroku udać się do właściwego dla naszego regionu dystrybutora prądu (OSD). Przypominamy, że może być to jedna z poniższych spółek:

  • PGE Dystrybucja,
  • Enea Dystrybucja,
  • Energa Dystrybucja,
  • Tauron Dystrybucja,
  • innogy Stoen Dystrybucja.

Tutaj musimy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej prądu. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nasze prawo decydowania o działce rekreacyjnej i udzielone nam pełnomocnictwo, kiedy występujemy w imieniu kogoś innego. Niezbędny jest również plan zabudowy lub szkic sytuacyjny - powinny być też tu zawarte informacje o ewentualnych obiektach sąsiadujących (ze szczególnym uwzględnieniem elementów infrastruktury sieciowej).

W odpowiedzi otrzymamy właśnie szczegółowe warunki przyłączenia. A także projekt umowy przyłączenia wraz z harmonogramem prac oraz wstępnym kosztorysem. Dokumenty te są ważne przez dwa lata. Jeśli w tym czasie nie zawrzemy umowy z OSD, to będziemy musieli wystąpić ponownie z wnioskiem o przyłączenie.

Koszty przyłączenia działki rekreacyjnej do sieci dystrybucyjnej

Przyjrzymy się teraz, ile wynosi opłata przyłączeniowa u poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnej. Koszty są tutaj zależne od tego, jaki będzie sposób przyłączenia: napowietrzne lub kablowe. Podane ceny są kwotami netto, należy do nich doliczyć jeszcze 23% podatku VAT.

Należy pamiętać też o tym, że jeśli odległość naszej działki od najbliższego przyłącza jest większa niż 200 metrów, to będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Opłaty będą naliczane za każdy metr powyżej wskazanej już odległości. I tak: za każdy metr powyżej 200 linii napowietrznej pobiera się 24,70 złotego, a w przypadku budowania przyłącza kablowego opłata wynosi 33,45 złotego za każdy metr powyżej 200.

W taryfach operatorów ujęty jest również koszt przyłącza tymczasowego do istniejącej już sieci. Opłata w tym przypadku wynosi około 7,80 złotego, z przyłącza możemy korzystać do roku czasu.

Opłata przyłączeniowa w PGE

W tej firmie energetycznej za podłączenie nas do sieci elektrycznej będziemy musieli zapłacić 43,74 złotego za przyłącze napowietrzne. Jeśli jest możliwość przyłącza ziemnego, to za połączenie kablowe zapłacimy 59,39 złotego.

Enea i opłata przyłączeniowa

Opłaty za przyłączenie do sieci dystrybucyjnej wynoszą w Enei 45,41 złotego (przyłącze napowietrzne) oraz 65,79 złotego (za przyłącze kablowe).

Energa - wysokość opłaty przyłączeniowej

W Enerdze za przyłączenie do sieci elektrycznej działki rekreacyjnej będziemy musieli zapłacić 43,78 złotego (przyłącze napowietrzne). Przyłącze kablowe to koszt rzędu 59,23 złotego.

Opłata przyłączeniowa i Tauron

Ta firma energetyczna pobierze od nas opłatę przyłączeniową w wysokości 44,91 złotego (przyłącze napowietrzne) lub 61,60 (przyłącze kablowe).

innogy - opłata przyłączeniowa

U tego operatora zapłacimy za przyłącze napowietrzne zapłacimy 39,37 złotego. Koszt przyłącza kablowego wynosi natomiast 62,23 złotego.

Opłata przyłączeniowa - zestawienie

Przedstawiamy Wam w formie tabeli porównanie wysokości opłat przyłączeniowej u różnych OSD. Podane kwoty są wyrażone w złotym oraz są stawkami netto.

PGE Tauron Enea Energa innogy
Przyłącze napowietrzne 43,74 44,91 45,41 43,78 39,37
Przyłącze kablowe 59,39 61,60 65,79 59,23 62,23

Umowa z OSD

Kolejnym krokiem w drodze do uzyskania prądu na naszej działce rekreacyjnej jest realizacja przyłączenia. W tym celu podpisujemy protokoły odbioru prac wykonanych przez dystrybutora prądu. My, jako odbiorcy energii elektrycznej, jesteśmy zobowiązani do złożenia oświadczenia o wykonaniu instalacji elektrycznej. Deklarujemy w nim, że instalacja ta jest wykonana zgodnie z przepisami prawa i to my ponosimy odpowiedzialność w razie jej wadliwości.

To też moment, kiedy należy rozliczyć się z dystrybutorem prądu za wykonanie przyłącza.

Podpisanie umowy na sprzedaż prądu

Aby prąd płynął z gniazda na działce niezbędne jest podpisanie umowy ze sprzedawcą prądu. Dopiero, kiedy zostanie ona zawarta i informacja o tym wpłynie do OSD, to operator zamontuje nam licznik prądu.

Sprzedawca prądu = OSD?

Czasem pytacie nas, czy firma energetyczna, która realizowała dla Was przyłącze musi być też Waszym sprzedawcą prądu. Otóż nie. Możemy wybrać dowolnego sprzedawcę na rynku. Oczywiście w wyborze może pomóc Wam nasze narzędzia: porównywarka cen prądu oraz ranking sprzedawców prądu.

Kiedy sprzedawca prądu to nie ta sama firma, co dystrybutor, to mamy dwie możliwości zawarcia umowy. Pierwszy scenariusz jest taki, że podpisujemy ze sprzedawcą prądu umowę kompleksową - wtedy on też załatwia w naszym imieniu wszystkie formalności z OSD. W tym przypadku będziemy dostawać później jedną fakturę za prąd. Możemy też podpisać dwie osobne umowy i później osobno rozliczać się ze sprzedawca prądu oraz jego dystrybutorem. Decyzja należy do nas.

Działka rekreacyjna - jaka taryfa prądu?

Spotykamy się też dość często z tym, jaką taryfę prądu wybrać przy tego typu budynku. Oczywiście tutaj obowiązuje grupa taryfowa Gx, czyli grupy taryfowe dla gospodarstw domowych. Określone jest to dokładnie w taryfie dystrybutora energii elektrycznej.

Który dokładnie wariant wybrać? Zależy, ile i w jakich godzinach korzystamy z energii elektrycznej. Jeśli na działce spędzamy naprawdę każdą wolną chwilę, to najwygodniejsza będzie dla nas taryfa G11 ze stałą cena prądu. Gdy nasz miejski ogród odwiedzamy przede wszystkim w weekendy, to warto rozejrzeć się za taryfą G12w (tańszy prąd w weekendy i nocą).

Pamiętajmy o tym, że to rozwiązanie ma być wygodne i korzystne dla nas, odbiorców prądu.

Cała procedura przyłączenia prądu do działki rekreacyjnej wygląda na skomplikowaną, jednak w praktyce okazuje się dość prosta. Jedno czego nie przeskoczymy, to oczekiwanie na przyłącze do sieci dystrybucyjnej. Warto jednak chwile poczekać, by później mieć na działce energię elektryczną: zarówno do prac ogrodniczych (kosiarka elektryczna czy piła), jak i do samego domku na działce (kuchnia i oświetlenie).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kacper
kacper
2023-11-19 13:22

Gówno prawda. Doprowadzenie prądu do działki rekreacyjnej graniczy z cudem, bowiem ciężko jest operatorowi zrozumieć, że chcemy mieć prąd w słupku ogrodowym, a nie w domku, bo go po prostu nie stawiamy. Jeśli działka jest rekreacyjna, to także nie posiada adresu i numeru administracyjnego, więc… dokąd Operator doprowadzi prąd domowy?

Le
Le
2018-11-15 08:40

Działki ogrodowe to kompletny absurd komunistyczny spadek. . Inwestujesz w cudzą nieruchomość, cudzy grunt i w każdej chwili mogą wypowiedzieć ci dzierżawę, wtedy to co masz, co zainwestowałeś na działce nie możesz nawet zabrać,ani sprzedać , mogą wycenić na jakieś grosze ,a jak się nie podoba to wystawić na licytację i dostaniesz jeszcze mniej albo zero. Mi wypowiedzieli umowę i trzy pokojową murowaną altanę z trzema stalowymi drzwiami betonowe alejki , ujęcie wody i drzewka na działce wycenili na 365 złotych i nie mogę tego sam nikomu sprzedać, takie jest teraz obowiązujące prawo. Sąd uznał że mają prawo wypowiedzieć w każdej chwili każdemu dzierżawę bo to oni zarządzają tym gruntem i prawie jak właściciel mogą sobie decydować , a od wyceny nie można się nigdzie odwołać co najwyżej żądać licytacji i nic nie dostać.