Sprzedaż mieszkania a energia elektryczna

Sprzedaż mieszkania a energia elektryczna

Dla wielu osób sprzedaż domu lub mieszkania to niecodzienna sytuacja. W grę wchodzą duże pieniądze, towarzyszy stres, a wtedy czasami zapominamy o innych, równie istotnych kwestiach. Jeżeli nie chcesz, by po sprzedaży nieruchomości przychodziły do Ciebie rachunki za prąd, powinieneś zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem.

Sprzedaż mieszkania a umowa na prąd na czas nieokreślony

Bardzo ważną kwestią jest to czy nasza umowa jest podpisana na czas określony, czy nieokreślony. W przypadku umów na czas nieokreślony sytuacja jest bardzo prosta. Wystarczy w firmie energetycznej złożyć wypowiedzenie umowy. Warto mieć na uwadze, że jest ono zwolnione z dodatkowych kar lub opłat. Jeżeli nasz sprzedawca prądu chce obciążyć nas karami umownymi, pamiętajmy, że jest to niezgodne z polskim prawem.

Sprzedaż mieszkania a umowa na prąd na czas określony?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku umów na czas określony. Wypowiedzenie umowy na czas określony może wiązać się z karami, jakie są w niej zapisane – z reguły wynoszą one od 20 do 50 zł za każdy miesiąc.

Drugim ważnym aspektem jest to czy nasza umowa na energię jest kompleksowa, czy dostajemy dwie faktury za dystrybucję i sprzedaż. W przypadku umowy kompleksowej wystarczy złożyć jedno wypowiedzenie. W drugiej sytuacji musimy oddzielnie wypowiedzieć ją dystrybutorowi, oddzielnie sprzedawcy.

Wypowiedzenie umowy czy przepisanie licznika?

Wypowiedzenie umowy na sprzedaż prądu na czas określony, bardzo często wiąże się z ponoszeniem kosztów kary umownej. Jednakże u niektórych sprzedawców istnieje sposób, który uratuje nas przed karą – jest to przepisanie licznika. Poniżej przedstawiamy charakterystykę obydwóch możliwości:

  • wypowiedzenie umowy na sprzedaż prądu - jest to prosty i szybki sposób. Aby zaoszczędzić czas, najlepiej zacząć od pobrania i wypełnienia formularza wypowiedzenia umowy. Takie dokumenty dostępne są na stronie internetowej sprzedawcy energii. Wypełniony formularz należy dostarczyć osobiście w jednym z punktów obsługi klienta lub wysłać pocztą na adres wskazany przez firmę. Jeżeli wypowiemy umowę zgodnie z procedurami, umowa przestaje obowiązywać z ostatnim dniem następnego miesiąca po miesiącu, w którym nasz wniosek dotarł do naszej firmy energetycznej. Dla przykładu, jeżeli złożymy pismo osobiście lub poczta dostarczy go w grudniu 2016 roku, sprzedawca będzie świadczył nam swoje usługi do 31 stycznia 2017 roku.
  • przepisanie licznika na nowego właściciela nieruchomości – jeżeli sprzedajemy mieszkanie, a umowę o prąd mamy podpisaną na czas określony, to powyższe rozwiązanie może uchronić nas od kar umownych lub częściowo je zmniejszyć. U każdego sprzedawcy kwestia kar i opłat wygląda inaczej. Przepisując licznik na inną osobę w PGNiG, unikniemy opłat wynikających z zapisów umowy. W przypadku PGE niestety nie ma różnicy czy wypowiadamy umowę, czy przepisujemy licznik na nowego właściciela. Opłaty w obu przypadkach są takie same. Tauron do każdej sprawy podchodzi indywidualnie. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość zmniejszenia kary lub całkowitej jej anulacji. Zależy to od sprzedawcy, rodzaju umowy oraz regionu, w jakim świadczona jest usługa. W związku z różnym podejściem firm do tej kwestii najlepiej jest samemu zadzwonić i ponegocjować warunki.

Konsekwencje sprzedaży mieszkania przy umowie na prąd na czas nieokreślony nie powinny nam się przydarzyć. Niestety, sprawa nie wygląda tak kolorowo przy umowach na czas określony. Sprzedawca ma prawo obciążyć nas karami wynikającymi z umowy. Jednakże niektóre firmy energetyczne idą na rękę swoim klientom. Dlatego warto podjąć dialog ze sprzedawcą prądu w celu obniżenia lub anulacji kar.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments