Skąd nazwa taryfy G11?
Pod symbolem taryfy G11 znajdziemy informacje o docelowej grupie użytkowników, limicie mocy umownej i strefie rozliczenia. Jak w tym krótkim znaku znalazło się aż tyle danych? To proste:
Litera"G" oznacza Gospodarstwa domowe,
Pierwsza jedynka w taryfie G11 określa limit mocy umownej, który wynosi max. 40 kW,
Druga jedynka "G11" mówi nam, że jest to taryfa jednostrefowa (rozliczenie całodobowe).
Wszystkie powyższe elementy składają się na charakterystykę taryfy G11 jako taryfy stworzonej dla indywidualnych konsumentów szukających wygodnego typu rozliczenia.
Dla kogo taryfa G11?
Jak widać grupa taryfowa G jest słusznie utożsamiana z gospodarstwami domowymi. Ale przekonanie, że taryfa G jest dedykowana wyłącznie gospodarstwom domowym może być błędne. Jej klientami są również inni odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, w tym min:
akademiki,
klasztory,
plebanie,
domy dziecka,
hospicja,
przedstawicielstwa dyplomatyczne.
W taryfie G rozliczane jest także zużycie prądu w domkach letniskowych czy garażach. Tak duży zakres odbiorców wynika z charakterystyki taryfy G: uniwersalnej i łatwo dostępnej dla ogromnej części konsumentów.
A co z osobami które prowadzą firmę (mają jednoosobową działalność gospodarczą)? Nie musimy rezygnować z taryfy G11, gdy działalność jest jedynie zarejestrowana w naszym domu lub mieszkaniu. Z taryfy domowej będziemy musieli zrezygnować, gdy przyjmujemy na miejscu klientów. Wtedy warto sprawdzić grupę taryfową C, np. jednostrefową taryfę dla małej firmy C11.
Ważna sprawa: maksymalna moc poboru w taryfie G to 40 kW. Jeśli potrzebujesz więcej prądu - będziesz musiał skorzystać jednak z taryf i ofert dla firm.
G11 to uniwersalna taryfa, która jest idealnym rozwiązaniem dla osób, wykorzystujących prąd do zasilania oświetlenia oraz urządzeń AGD/RTV. Nie musi być jednak tak dla gospodarstw domowych, w których energię elektryczną wykorzystuje się do ogrzewania mieszkania lub domu oraz wody. Bardziej opłacalna może być wówczas taryfa G12 lub taryfa G12w.
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Taryfa G11 czy G12 - kiedy będzie taniej?
W taryfie G12, "2" oznacza, że rozliczamy się w ramach dwóch stref cenowych. Przy taryfie G11 mamy jedną niezmienną stawkę całodobową. Dla taryfy G12, cena energii będzie różniła się od strefy. Najogólniej w ciągu dnia płacimy za prąd więcej, a podczas nocy jego cena jest dla równowagi mniejsza.
Warto wiedzieć, że przy taryfie G12 płacimy za energię według dwóch stref: tańszej (nocnej) i droższej (dziennej). Niższa stawka przy G12 obowiązuje też podczas tzw. doliny popołudniowej, która przypada zazwyczaj na godziny między 13 a 15 (operatorzy mogą stosować inne pory). Do wyboru mamy także wariant weekendowy (taryfa G12w) i nocny (taryfa G12n).
Jak poznać, która taryfa będzie lepsza - G11 czy G12? Jeżeli część zużycia prądu możemy przełożyć na tańszą strefę, warto rozważyć taryfę G12. Ale zmiana przyzwyczajeń nie musi przynieść odczuwalnych oszczędności. Dlatego przed zmianą taryfy, warto sprawdzić - dzień po dniu - poziom wykorzystania energii w różnych porach dnia i nocy.
Widzimy, że taryfa G11 w porównaniu do G12 jest łatwiejsza w obsłudze. Nie musimy np. czekać z praniem do rozpoczęcia tańszej strefy "nocnej". Całodobowe rozliczenie jest wygodne, ale też może być droższe, jeżeli potrafimy kontrolować zużycie energii w domu. Z kolei G12 daje nam możliwość zmniejszenia opłat za prąd, ale uzależnia nas od godzin dwóch stref cenowych.
Wybierz taryfę G11, gdy: | Wybierz taryfę G12, gdy: |
cenisz sobie wygodę, nie masz możliwości kontroli zużycia energii, energia elektryczna nie służy do ogrzewania domu lub mieszkania, nie chcesz rezygnować ze swoich nawyków korzystania ze sprzętu elektrycznego. |
częściej korzystasz z energii w tańszej strefie, możesz przełożyć działanie sprzętu AGD/RTV na tańszą strefę, ogrzewasz dom lub mieszkanie energią elektryczną, szukasz okazji do oszczędzenia na rachunku za prąd, nawet kosztem zmiany nawyków. |
W enerad.pl stworzyliśmy też prosty model, dzięki któremu można obliczyć, który wariant taryfy G wybrać - zobacz artykuł jaką taryfę wybrać: G11 czy G12!
Klienci taryfowi
Odbiorcami taryfy G11 są klienci taryfowi, którzy płacą stawki ustalane urzędowo. Jest to już jedyna grupa odbiorców w Polsce, która kupuję energię po cenach regulowanych, tzn. corocznie zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Klienci taryfowi w grupie G11 stanowią ponad 10 mln klientów i jest to największa grupa odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Największą wadą zakupu prądu po cenach taryfowych jest brak gwarancji stałej ceny.
Klienci TPA
Z taryfy G11 korzysta również większość odbiorców, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy, nazywa się ich odbiorcami TPA (ang. Third Party Access). Tego typu odbiorcy mogą nie tylko korzystać z szerokiej oferty sprzedawców, negocjować z nimi ceny i warunki świadczonych usług, ale również większość firm energetycznych gwarantuje im niezmienność ceny za prąd nawet przez kilka lat. Umowa na sprzedaż energii z nowym sprzedawcą zawierana jest na czas określony, jednocześnie odbiorca ma podpisaną oddzielną umowę na dystrybucję z lokalnym operatorem systemu dystrybucyjnego.
Ilość odbiorców w taryfie G11
Taryfa G11 to najpopularniejsza taryfa prądu w Polsce – większość z 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce korzysta właśnie z niej, chociaż danych takich nie udostępniają w Polsce żadne instytucje, szacuje się, że z taryfy G11 korzysta w naszym kraju ponad 10 mln klientów. Z tego większość stanowią klienci taryfowi oraz ok. 100 tys. odbiorców TPA.
Cennik prądu w taryfie G11
Odbiorcy w taryfie G11, którzy dotychczas nie dokonali zmiany sprzedawcy, kupują prąd od swojego dotychczasowego OSD po cenach taryfowych regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Sprzedawcy nie mogą podnieść lub obniżyć ceny bez zgody Prezesa URE, który zatwierdza taryfy każdemu sprzedawcy z urzędu.
Osoby kupujące na zasadzie TPA, czyli ci, którzy dokonali zmiany sprzedawcy, płacą stawki zgodnie z zawartą umową.
Aktualne ceny prądu dla taryfy G11 u sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:
- Ceny prądu Enea – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu Energa – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu E.ON – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu PGE – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu Tauron – taryfa: G11, G12, C11, C12
Stawka za energię elektryczną
Tak naprawdę, cena za energię elektryczną w taryfie G11 to cena za energię czynną wyrażona w zł za kWh. W cenie za energię czynną uwzględniona jest akcyza za prąd wynosząca 0,02 zł/kWh.
G11 a opłata handlowa
Taryfa G11 to nie tylko koszty związane z poborem energii, to także dodatkowe opłaty, z którymi powinien liczyć się każdy odbiorca, w szczególności ten korzystający z usług taryfowych. Faktura zawiera również opłatę abonamentową (albo handlową), która naliczana jest co miesiąc – im krótszy okres rozliczeniowy tym jest ona droższa. Często unikają jej klienci kupujący na zasadzie TPA – część sprzedawców na okres trwania umowy rezygnuje z jej naliczania.
Opłaty za dystrybucję - czyli dostawę prądu w taryfie G11
Pozostałe opłaty, które znajdują się na naszym rachunku za prąd, w tym:
składnik stały i zmienny stawki sieciowej za usługę dystrybucji energii elektrycznej,
stawka jakościowa za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego,
stawka abonamentowa za odczytywanie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz ich bieżącą kontrolę,
płata przejściowa za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych.
związane są z usługą dystrybucji prądu, którą świadczy nam lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego i bez względu na to, czy jesteśmy odbiorcami taryfowymi, klientami TPA kupującymi od sprzedawców z urzędu, ich wysokość będzie taka sama.
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Którą ofertę w taryfie G11 wybrać?
Większość sprzedawców, oprócz ofert taryfowych, posiada również pakiety dla gospodarstw domowych w rozliczeniu jednostrefowym. Jeśli decydujemy się na wybór G11 to warto kierować się przede wszystkim ceną – im niższa, tym lepsza. Zawsze należy sprawdzić opłatę handlową, bo czasami przy niskich stawkach za kWh jest ona nieco wyższa. Przed zawarciem umowy warto zapoznać się z innymi opłatami, które nalicza sprzedawca. Osoby, które zwracają uwagę na np. ochronę środowiska zechcą także zapoznać się ze strukturą paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez poszczególne firmy.
Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G11?
Procedura zmiany sprzedawcy nie jest skomplikowana – tak naprawdę większość formalności załatwi za nas firma, z którą chcemy zawrzeć nową umowę – więcej informacji o zmianie sprzedawcy znajdziesz w tekście: Zmiana sprzedawcy prądu w domu oraz firmie. Natomiast kłopotliwy może być wybór nowego sprzedawcy, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu i sprawdzenia ofert poszczególnych firm energetycznych.
Mój sąsiad mieszka w 4 rodzinnym domu, ze wspólną dla wszystkich hydrofornią, która jest w piwnicy. Licznik w hydroforni jest na niego, ale wszyscy partycypują w rozliczeniu kosztów. W mieszkaniu ma licznik z taryfą G11, a w hydroforni C11 która jest 3 krotnie droższa. Kiedy chciał zmienić taryfę z C11,na G11 ( która jest tańsza), w Enerdze powiedzieli, że nie może tego zrobić i musi ten licznik z hydroforni pozostać na taryfie C11. Czy to rzeczywiście jest niemożliwe? Przecież taryfą C11 jest dla firm, lub tych co się budują?
Energa Operator stosuje bezprawnie praktyki monopolistyczne, przy zmianie właściciela licznika dostałem umowę nie do odrzucenia z taryfą G11k, która przy niższych poborach jest kompletnym zdzierstwem, wyższa cena za kWh i opłata handlowa. Na moje stwierdzenie, że w decyzji URE jest taryfa G11 i ewentualny wybór ofert, a wśród taryf Energii Operator nie znalazłem takiej taryfy pracownik wysłał mnie do Matki Boskiej. Jaka jest procedura obrony konsumenta przed takimi praktykami UOKiK?
Jakie są ceny w taryfie dziennej i nocnej?
W domu mamy taryfę G11 i nie mamy zamiaru jej zmienić. Moja żona nigdy nie ma dylematu czy może już włączyć pranie czy jeszcze nie.
nie polecam taryfy G11 dla osób które ogrzewają dom przy pomocy pompy ciepła… zmieniliśmy ją na taryfę G12W. ostatnio przyszedł rachunek po tej zmianie i różnica była znacząca!
miałem dylemat którą taryfę wybrać. jednak wygrała taryfa G11, gdyż zadecydowaliśmy się na kuchenkę i piekarnik elektryczny. żona powiedziała, że nie ma zamiaru gotować po nocach, a od 13 do 15 zazwyczaj jesteśmy w pracy. pozdrawiam!