Taryfa G12n – niedzielna taryfa dwustrefowa. Dla kogo? Jakie godziny?

Taryfa G12n jest opcją, podzieloną na 2 strefy – dzienną oraz nocną. Dodatkowo tańsza nocna stawka obejmuje również niedzielę. Ta taryfa znajduje się aktualnie jedynie w ofercie jednego z 5 gigantów eneretycznych – PGE. Dla kogo jest taryfa G12n? Jakie są ceny prądu w taryfie G12n?

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Skąd nazwa taryfy G12n?

Wszystkie nazwy taryf, są swego rodzaju kodami, dzięki którym powinniśmy być w stanie poznać najważniejsze informacje o danej taryfie. W przypadku G12n poszczególne elementy ”kodu” oznaczają:

  • G - główną docelową grupę odbiorców, czyli gospodarstwa domowe.
  • 1 - mówi o limicie mocy umownej, który wynosi do 40 kW w taryfie G12n.
  • 2 - oznacza ilość stref czasowych w danej taryfie, w tym przypadku są dwie.
  • n - oznacza taryfę nocną, rozszerzoną o niedzielę.

Po przeanalizowaniu kodu możemy dostrzec, że taryfa G12n jest skierowana do gospodarstw domowych, które często korzystają z energii w nocy oraz niedziele.

Dla kogo taryfa G12n?

Wszystkie taryfy z przedrostkiem „G”, są kierowane głównie do gospodarstw domowych. Jednak nie są to jedyni jej odbiorcy, z tych taryf mogą korzystać również: instytucje kościelne, akademiki, hospicja, domy dziecka itp.

Również małe i średnie firmy mogą w szczególnych przypadkach korzystać z taryfy G12n, choć dla przedsiębiorstw przewidziane są taryfy C.

Aby skorzystać z taryfy G12n, należy mieć dwustrefowy licznik energii elektrycznej.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa G12n - godziny

Aktualnie taryfa G12n dostępna jest tylko w PGE - w których godzinach zapłacimy mniej, a w których więcej? Dzienna, droższa strefa obejmuje godziny od 5:00 do 1:00. Nocna, tańsza strefa została ustanowiona na pozostałe godziny, czyli od 1:00 do 5:00. Trzeba tutaj dodać, że nocna stawka obejmuje również całą niedzielę.

Ceny prądu w taryfie G12n

Koszty prądu dla odbiorców taryfowych są ustalane co roku przez URE.

Aktualne ceny prądu u sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:

Taryfa G12n, a inne oferty dla domu

Aktualnie taryfa G12n znajduje się jedynie w ofercie PGE, jednak warto się zastanowić, czy będzie dla nas tą najkorzystniejszą. Przed wyborem tej oferty, powinniśmy przeanalizować, w jakich godzinach najczęściej korzystamy z urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że optymalna będzie dla nas taryfa G11 lub taryfa G12. Jeśli najwięcej rzeczy wymagających dużo energii (pranie, suszenie, zmywanie naczyń w zmywarce, itp.) wykonujecie w ciągu weekendu, optymalna może być taryfa G12w, w której niższa cena obowiązuje w ustalonych godzinach w tygodniu oraz przez całe weekendy i święta.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Zmiana sprzedawcy prądu w taryfie G12n

Jeśli aktualnie korzystamy z taryfy G12n, to znaczy, że naszą firmą energetyczną jest PGE, gdyż żaden inny podmiot nie ma w swojej ofercie opcji G12n. W związku z tym, jeśli chcemy dokonać zmiany sprzedawcy prądu, to nie będziemy mieli możliwości zostania w taryfie G12n.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Orland
Orland
2022-11-01 16:13

dużo dla ucha mało dla brzucha; artykuł nie wyczerpuje tematu, który można zawrzec w dziesieciokrotnie mniejszej objetości.. brakuje rzeczy waznych, takich jak przykładowe porównania z innymi taryfami, czy ta taryfa działa również w dzień swiateczny nie będący niedzielą a przeciez to jest potrzebne do podjacia decyzji; kto pisał, pisał i pisał alenie napisał…….