Ceny prądu w 2019 w roku – będą podwyżki?

ceny prądu 2019Czy podwyżki cen prądu w 2019 roku są nieuniknione? Według ekspertów, rachunki za energię elektryczną mogą być wyższe nawet o 15-40 procent! Co jest ich przyczyną? Jak odbije się to na klientach indywidualnych i biznesowych? Zapraszamy do artykułu!

Czym spowodowane są tak wysokie podwyżki?

Już od dłuższego czasu docierają do nas mało optymistyczne informacje dotyczące nagłych podwyżek cen za energię elektryczną. Według wstępnych prognoz na 2019 rok, mają one wynieść od 15 do 40 procent! Eksperci z “Gazety Wyborczej” przewidują ten wzrost na poziomie 15 procent. Natomiast zdaniem innych analityków polskiego rynku finansowego, mogą one sięgać nawet 30 – 40 procent!

Co zatem stoi za tak gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej? Od samego początku, dużo mówiło się, że tak nagła podwyżka, to efekt spekulacji na Towarowej Giełdzie Energii. Sam prezes URE Maciej Bando zapowiedział wówczas surowe kary dla wszystkich, ewentualnych spekulantów. Jednak coraz częściej wskazuje się, że to nie spekulacja stoi za wzrostem cen energii, ale tzw. czynniki fundamentalne. Nasz kraj ma najbardziej emisyjny rynek energetyczny w całej Unii Europejskiej. To sprawia, że jest on szczególnie narażony na podwyżki.

Ich przyczyną, jest na pewno, ciągle rosnąca cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Warto tu wspomnieć, że to już ponad 25 euro za tonę, gdzie w zeszłym roku, stawka ta oscylowała w granicach 5 euro! Również prognozy na przyszłe lata nie napawają optymizmem, ponieważ cena uprawnień ma wynieść średnio od 35 do 40 euro za tonę! Sam prezes URE oczekuje, że ceny ustabilizują się jednak na poziomie 25-28 euro.

Następnym “winowajcą” wzrostu cen prądu jest drożejący węgiel, który niestety nadal stanowi podstawę polskiej energetyki (aż 80 procent energii jest wytwarzana właśnie z tego naturalnego surowca). Również, często wymienianym powodem podwyżek cen prądu w naszym kraju jest to, że znacznie mniej produkują go obecnie kraje skandynawskie. Wszystko to spowodowane jest upałami i suszą, które nawiedziły ten obszar, co niestety odbiło się także na podwyżkach cen za energię elektryczną.

Jakie ceny energii elektrycznej w 2019 roku dla klientów indywidualnych?

Jak obecna sytuacja odbije się na gospodarstwach domowych? W przypadku najgorszego, możliwego scenariusza, szacuje się, że przeciętny Polak na prąd wyda w przyszłym roku o 434 złote więcej niż w roku bieżącym. Czyli, nasze comiesięczne rachunki za energię elektryczną wzrosną o 31 zł – rocznie daje to aż 372 złote! Jednak nadal nie wiadomo tego, jak zachowają się w sprawie podwyżek dla gospodarstw domowych, największe firmy energetyczne. Czołowe, polskie spółki, takie jak PGE, Energa, Tauron, Enea i innogy nadal analizują różne scenariusze i nie chcą zdradzić szczegółów dotyczących cen prądu w 2019 roku.

Jak podają eksperci z rynku, cały czas prowadzone są analizy dotyczące taryfy dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G na 2019 rok (jakie są możliwości? o tym: Co z cenami prądu w przyszłym roku? Możliwe scenariusze!). Na ich podstawie zostanie podjęta decyzja dotycząca wniosku taryfowego. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem, który jak co roku, zakłada, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki podejmuje decyzje taryfowe w połowie grudnia. Przed procesem taryfikacji ciężko jest komentować kwestię cen dla klientów indywidualnych, jednak w tym temacie docierają do nas niespójne informacje. Z jednej strony Minister Energii zapewnia, że podwyżek nie będzie, z drugiej strony Prezes URE (który zatwierdza taryfy dla odbiorców taryf G) w zeszłym tygodniu podkreślił, że musi chronić interesy zarówno klientów indywidualnych, jak i firm energetycznym. Tym samym nie wykluczył podniesienia cen energii elektrycznej w 2019 roku. Więcej o tym w reportażu TVN24: https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/podwyzki-cen-pradu-zdecyduje-urzad-regulacji-energetyki,872120.html.

Ceny prądu w 2019 – jakie podwyżki czekają firmy?

Warto mieć na uwadze to, że rynek energii elektrycznej nie jest rynkiem jednolitym. Z dostępnych informacji wynika, że ceny ofertowe sprzedaży energii detalicznej na 2019 rok, dla wszystkich odbiorców biznesowych, na rynku konkurencyjnym są na poziomie 320-350 zł za MWh, w zależności od wolumenu dostaw. Jak widać, skala podwyżek cen detalicznych na przyszły rok jest bardzo duża! W tym roku bowiem, odbiorcy biznesowi kupują jeszcze energię po 210-215 zł za MWh! Jednak dla części z nich, ceny prądu w 2019 roku wzrosną nawet o 50-70 procent!

Niestety, droższa energia elektryczna, bezpośrednio przełoży się na koszty produkcji w zakładach. Tak niekorzystna sytuacja może następnie spowodować brak konkurencyjności na rynku, który zacznie importować tańsze towary z zagranicy. Sam udział kosztów energii, w przypadku całej gospodarki naszego kraju nie jest taki wielki, oscyluje on bowiem wokół 2,3 procent. Najgorzej jednak sytuacja przedstawia się w firmach energochłonnych, takich jak chemia, gdzie koszt udziału energii sięga nawet 70-80 procent. Widmo podwyżek mocno zaniepokoiło nawet największe spółki, takie jak chociażby PKP. Wzrost cen za energię elektryczną na pewno odbije się na pasażerach, którzy niedługo więcej zapłacą za bilety.

Niestety wyższe ceny za prąd w 2019 roku, jak i paliwa dla firm prędzej, czy później mogą uruchomić lawinę negatywnych następstw, dlaczego? Ponieważ jedynie nieliczni przedsiębiorcy będą w stanie wrzucić wyższe koszty za energię elektryczną w ceny usług i towarów. Wielu z nich będzie szukać oszczędności w wynagrodzeniach dla pracowników, przez to można spodziewać się tego, że zarobki będą rosły mniej dynamicznie niż dotychczas. A to, w jeszcze dalszej perspektywie, może u wielu osób zwiększyć strach przed utratą pracy i będzie miało wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.

Do tej pory wielu odbiorców biznesowych myślało, że tak drastyczne podwyżki, są jedynie zjawiskiem przejściowym. Spełniły się jednak najgorsze obawy, odnośnie tego, że ceny energii elektrycznej będą rosły nadal i już teraz sporo firm stara się o wieloletnie kontrakty, ze stałą ceną. Trzeba tu jeszcze przy okazji zaznaczyć, że wyższe ceny energii elektrycznej w 2019 roku to nie jedyne zmartwienie odbiorców biznesowych. Spodziewać się oni mogą również wzrostu cen gazu, już obecnie płacą oni za błękitne paliwo o ok. 30 procent więcej niż rok temu, a tendencja wzrostowa ma się niestety utrzymać.

Wyższe oferty cen prądu 2019 dla samorządów

Z nieuniknionymi podwyżkami cen prądu muszą również zmierzyć się samorządy. Płacąc znacznie więcej za energię elektryczną w 2019 roku, będą musiały podnieść ceny za usługi świadczone swoim mieszkańcom. Lokalne władze, w tym roku, ze sporym zdziwieniem przeglądały oferty dostarczone im przez sprzedawców prądu. W skrajnych przypadkach, proponowane stawki za prąd wyniosły nawet o 70 procent więcej niż te dotychczasowe! W związku z tym spodziewać się można wyższych kosztów funkcjonowania urzędów, szpitali czy szkół. Sytuacja ta powinna również zainteresować mieszkańców, ponieważ planowana podwyżka za prąd w 2019 roku przełoży się na sytuację finansową lokalnych instytucji i spółek komunalnych.

Niepokojące wieści na temat wygórowanych stawek za prąd dochodzą z całego kraju. Wystarczy chociażby wspomnieć o zarządzie Metra Warszawskiego, które załamało ręce kiedy dostało nową ofertę na dostawę energii elektrycznej. Jak podaje Puls Biznesu, spółka musiała unieważnić przetarg na dostawy prądu dla pierwszej i drugiej linii metra w 2019 roku, ponieważ najnowsza oferta przekraczała jej finansowe założenia aż o 6 milionów złotych! Również w nie mniej ciekawej sytuacji znalazła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), w której ramach funkcjonuje grupa zakupowa energii elektrycznej. Jej zewnętrzny eksport podaje, że z taką skalą zwyżki cen spotkał się po raz pierwszy od ponad 20 lat!

Podwyżka cen prądu w 2019 roku jest nieunikniona, a jej skutki niestety odczujemy w swoich portfelach wszyscy.

fot. pixabay.com

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *