Fotowoltaika – promocje, które musisz sprawdzić!

3.67 /5
(Ocen: 3)
Fotowoltaika - promocje, które warto sprawdzić.

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na osiągnięcie wielu korzyści dla naszego portfela i środowiska. Dlaczego jednak, skoro plusów aż tyle, nie każdy decyduje się na panele fotowoltaiczne? Odpowiedź jest prosta – koszty. Mimo że te, w ostatnich 10 latach spadły o ponad połowę, zakup kompletnej fotowoltaiki dla firmy czy domu wciąż pozostaje sporym wydatkiem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że fotowoltaikę, jak każdy produkt, obejmują promocje. A część z nich jest naprawdę korzystna! Zatem, możliwa jest niedroga fotowoltaika – promocje sprawiają, że możecie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie takie oferty!

Fotowoltaika – promocje czy nie, opłaca się inwestować

Boom na energetykę słoneczną w Polsce trwa. W 2019 roku, przyłączono ponad 100 tysięcy instalacji, o łącznej mocy blisko 700 MW. Również rok 2020 zapowiada się rekordowo. Nic dziwnego. Fotowoltaika pozwala ograniczyć nasze wydatki na prąd nawet o 90%, a dodatkowo, zabezpiecza nas przed wzrostami cen energii, zapewniając nam bezpieczeństwo energetyczne. To rozwiązanie pozwala również realnie wpływać na stan powietrza, którym oddychamy, a także na stan całego środowiska – dzięki 1.000 kWh energii ze słońca, możemy uniknąć emisji ok. 812 kg dwutlenku węgla.

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Jednocześnie ceny fotowoltaiki w 2021 roku, choć najniższe w historii, wciąż mogą przewyższać możliwości części Polaków. Za 1 kWp instalacji, w zależności o mocy i podzespołów, trzeba zapłacić od ok. 4.000 do ok. 6.000 zł. Przeciętnej mocy, fotowoltaika dla domu to zatem wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście dostępne są różne narzędzia, pozwalające obniżyć koszty. Najpopularniejsze są oczywiście dofinansowania z publicznych środków, takie jak np. dotacja “Mój prąd”. Jednak to nie jedyny sposób. Wiele firm fotowoltaicznych, próbując wyprzedzić konkurencję, przygotowuje różnego rodzaju rabaty. Na jakie rozwiązania możecie liczyć?

Jakie promocje na fotowoltaikę są dostępne?

Branża fotowoltaiczna w Polsce to stosunkowo świeży temat. Rynek jest wciąż bardzo chłonny, przez co walka o klienta nie wydaje się być mocno zawzięta. Mimo wszystko, firmy fotowoltaiczne, które pokusiły się o opracowanie programów zniżkowych, wykazały pewną dozą pomysłowości. Jakie są najpopularniejsze działania promocyjne? Z pewnością napotkacie na:

 • rabaty kwotowe lub procentowe na instalacje o określonej mocy lub dla określonej grupy odbiorców,
 • większa moc instalacji w tej samej cenie,
 • promocyjne warunki finansowania,
 • gratisy dodawane do zakupionej instalacji,
 • programy poleceń.

Warto podkreślić, że dostępność poszczególnych rozwiązań może być różna. Tylko część z nich dostępna jest stale. Inne to akcje planowane, z których możecie skorzystać tylko w określonym czasie w roku. Kiedy zatem można upolować najlepszą promocję na fotowoltaikę? I gdzie ich szukać?

Fotowoltaika w promocji – kiedy i gdzie szukać rabatów?

Ponieważ praca instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od dostępności słońca, wielu osobom wydaje się, że najlepszym i jedynym okresem, kiedy warto zamontować fotowoltaikę jest lato. To częste, jednakże błędne przekonanie (fotowoltaika zimą również jest w stanie wydajnie pracować), które sprawia zainteresowanie fotowoltaiką nie rozkłada się równomiernie. W letnich miesiącach terminarze firm instalacyjnych pękają w szwach, natomiast w okresie jesienno-zimowym – wręcz przeciwnie.

Aby zrównoważyć popyt, specjalne promocje na fotowoltaikę firmy fotowoltaiczne chętniej organizują zatem pod koniec lub na przełomie roku – od października do stycznia. Dobrą okazją, do upolowania ciekawej zniżki może być zatem tzw. Black Friday (lub Black Week) – czyli czas przedświątecznych wyprzedaży. Za promocjami warto się też rozejrzeć w pierwszych miesiącach roku, kiedy rozpoczynają się przygotowania do sezonu. Wówczas także można natrafić na “czyszczenie magazynów” i wyprzedaże.

Oczywiście, jesienne i wiosenne promocje na fotowoltaikę to nie reguła, a część zniżek dostępnych jest przez cały rok – np. programy polecające dla klientów.

Gdzie natomiast szukać informacji o promocjach? Głównym źródłem informacji są oczywiście strony internetowe instalatorów. Warto jednak pamiętać, że obecnie najszybszym i najprostszym źródłem przekazu są media społecznościowe. I to właśnie tam najłatwiej możemy natrafić na promocje na fotowoltaikę.

Promocja na fotowoltaikę SUN CREW.

Źródło: facebook.pl

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika: promocje, jakie znajdziesz na rynku

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym warunkom, przykładowych promocji na fotowoltaikę. Na jakie korzyści można liczyć?

Promocje na fotowoltaikę Stilo Energy

Zimową akcję rabatową przygotowała również firma Stilo Energy, czyli jeden z liderów branży. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z oferty fotowoltaiki do końca 2020 roku, firma obniży jej koszt o wysokość rachunków, które zapłacilibyście do końca roku.

Przykładowo, jeśli zakupicie instalację w listopadzie, firma obniży koszt instalacji o dwukrotność Waszego średniego rachunku za prąd. A jeśli w grudniu – o jednokrotność rachunku. Ile wynoszą faktyczne oszczędności? W przypadku, przeciętnej instalacji o mocy 6 kWp zakupionej w listopadzie, rabat wyniesie ok. 650 zł. To nie wiele, jednak, promocję też można łączyć z innymi akcjami. Jakimi?

Fotowoltaika - promocja na 6000 zł od Stilo Energy.

Źródło: stiloenergy.pl

Konsumenci, którzy od 16 listopada wykupią usługę montażu lub kompleksową usługę wdrożenia fotowoltaiki (montaż + projekt), otrzymają 10% rabatu na końcowej fakturze. Co istotne, akcja trwa aż do odwołania! Zniżką objęte są instalacje o mocy do 10 kWp. W praktyce, dzięki promocji Stilo Energy możecie zaoszczędzić do 6.000 zł.

Plusy promocji od Stilo Energy

 • Spore korzyści – łącznie może to być grubo ponad 6.000 zł
 • Długie okresy promocyjne
 • Jasne warunki, bez dodatkowych wymagań
 • Możliwość łączenia zniżek

Minusy promocji od Stilo Energy

 • Rabaty tylko dla konsumentów

1 kWp gratis – czyli promocja na panele fotowoltaiczne od Solgen

Interesującą akcję reklamową znajdziemy w ofercie Solgen. Od 1 listopada do 1 grudnia 2020 roku, klienci którzy zdecydują się na zakup fotowoltaiki Solgen o mocy od 6 do 9 kWp, otrzymają 1 kWp instalacji gratis.

Jak to wygląda w praktyce? Osoby, które w czasie promocji podpiszą umowę on-line na dostawę i montaż instalacji o podanej wyżej mocy, będą mogli odebrać bezpłatnie trzy dodatkowe moduły fotowoltaiczne o mocy 330 Wp lub 340 Wp, do których firma dodaje konstrukcję wsporczą i usługę montażu.

Akcja obejmuje określone typy paneli, m.in.:

 • Jinko JKM330M-60H-V 330 Wp (które znajdziecie w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych),
 • Phono Solar PS340M3-20/UM MWT,
 • Boviet Shingled 345 Wp BVM345M5-60S.

Co nam się podoba w tej promocji, a co mogłoby zostać ulepszone?

Plusy promocji od Solgen

 • Korzystne warunki – w przeliczeniu oszczędzacie ok. 4.500 zł
 • Promocja dostępna dla osób fizycznych oraz osób prawnych
 • Jasne zasady – akcja nie jest obwarowana żadnymi specjalnymi wymaganiami
 • Dobrej jakości urządzenia

Minusy promocji od Solgen

 • Krótki czas promocji wynoszący 30 dni
 • Wszystkie ewentualne koszty dodatkowe pokrywa klient (np. dokupienie większego inwertera)

PVGE Fotowoltaika – promocje: tablet i tańszy kredyt, opiekun firmy

Firma PVGE to jedna z firm, które aktywnie działają marketingowo, proponując swoim potencjalnym klientom szereg, atrakcyjnych rozwiązań.

Dla przykładu, instalator w ramach “Totalnej Wyprzedaży” przez jakiś czas dodawał tablet Lenovo w cenie 1 zł do każdej instalacji fotowoltaicznej. Gadżet oferowany był jedynie nowym klientom, posiadającym status konsumentom, którzy w określonym czasie zakupili instalację o mocy do 50 kWp.

Fotowoltaika - promocja w PVGE.

Źródło: pvge.pl

Oprócz tego, podczas “Black Week 2020” firma oferuje promocyjne warunki kredytu, udzielanego na maksymalnie 84 raty. RRSO w takim przypadku to tylko 4,5%. Z tej promocji można skorzystać przez cały wyprzedażowy tydzień, czyli od 23 do 30 listopada 2020 roku.

Fotowoltaika - promocja na kredyt od PVGE

Źródło: pvge.pl

Na wyjątkowe promocje fotowoltaiki PVGE mogą też liczyć klienci biznesowi. Jeśli podczas “Czarnego tygodnia” (do 29 listopada 2020 roku) zakupią mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp, otrzymają pakiet “Business Assistance 24/7”. Polega on na wsparciu dedykowanego opiekuna technicznego oraz monitoringu pracy instalacji 24/7.

Plusy promocji PVGE

 • Różnorodne promocje obejmujące m.in. zniżki, dodatkowe usługi i bonusy
 • Oferty skierowane zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorstw
 • Zniżka obejmuje instalacje o mocy nawet do 50 kWp

Minusy promocji PVGE

 • Oferty mocno ograniczone czasowo

50 zł za każde kWp – rabat na fotowoltaikę Hanplast Energy

Firma Hanplast Energy w 2020 roku zorganizowała natomiast promocję “Jesień 2020 z Hanplast Energy”. W ramach akcji, konsumenci lub przedstawiciele firm, którzy od 28.10 do 15.12.2020 roku zakupią instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp, otrzymają zniżkę w wysokości 50 zł za każdy 1 kWp. Maksymalnie do zaoszczędzenia jest więc 2.500 zł.

Fotowoltaika - promocja jesienna od Hanplast Energy.

Źródło: hanplast.energy

Plusy promocji Hanplast

 • Dość długi okres promocji
 • Oferta dla konsumentów i firm

Minusy promocji Hanplast

 • Niewielka zniżka – przy średniej instalacji o mocy 6 kWp to zaledwie 300 zł

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika a Karta Dużej Rodziny

Przykładem stałej promocji, dostępnej niezależnie od pory roku jest rabat na fotowoltaikę z Kartą Dużej Rodziny. Dostępność i wysokość zniżki zależy od instalatora.

I tak, przykładowo z Kartą Dużej Rodziny fotowoltaika Enea realizowana przez Helio Expert, może tańsza nawet o 250 zł na każde 1 kWp zakupionej instalacji. Wysokość rabatu może być jednak inna w przypadku pozostałych partnerów ENEI.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych dla domu, dostarczanych przez piTERN zniżka jest już stała i wynosi 10% od kosztu zakupu i montażu zestawu. Realnie możemy więc zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Programy polecające w fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna to przedsięwzięcie, które wiąże się ze sporymi kosztami. Podejmując decyzję w sprawie tego typu inwestycji, chętnie korzystamy zatem z poleceń znajomych czy rodziny, które już skorzystały z usług fotowoltaicznych. System poleceń to jedna z najskuteczniejszych metoda pozyskiwania nowych klientów. Również jeśli chodzi o dobre opinie o fotowoltaice zamontowanej przez daną firmę, to najlepiej są one przekazywane “pocztą pantoflową”. Dlatego też firmy fotowoltaiczne chętnie nagradzają klientów, którzy przekonali swoich bliskich do zakupu.

Gdzie znajdziecie programy poleceń? Tego typu rozwiązanie posiada m.in. firma FlexiPower. Zgodnie z regulaminem systemu, jeśli Klient, który zamontował już u siebie instalację fotowoltaiczną, zachęci do tego samego inną osobę, to otrzyma wynagrodzenie w wysokości 500 zł. Polecany (potencjalny klient), który zdecyduje się na zakup fotowoltaiki FlexiPower będzie mógł natomiast uzyskać rabat w wysokości 100 zł za każde 1 kWp instalacji (maksymalnie – 2.000 zł).

Panele fotowoltaiczne: promocje, na które lepiej uważać

Jak widać, również w branży fotowoltaicznej nietrudno natrafić na naprawdę korzystne akcje promocyjne. Jednak, praktyka uczy nas wszystkich, że jeśli promocje na instalacje fotowoltaiczne wydają się zbyt korzystne… to najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustwem.

W ostatnim czasie, obiektem zainteresowania różnego rodzaju przestępców stała się właśnie fotowoltaika – oszustwa w tej branży, choć nadal są wyjątkami, niestety zdarzają się coraz częściej. Kiedy trzeba mieć się na baczności? Zachowajcie ostrożność jeśli:

 • Kontaktuje się z Wami niewielka firma, która oferuje Wam podejrzanie korzystne rabaty na usługę i bardzo szybki czas realizacji.
 • Instalator chce, abyście wpłacili całość kwoty w zamian za zniżkę na usługę.
 • Przedstawiciel wymaga od Was wrażliwych danych (np. numeru PESEL) celem przygotowania oferty.
 • Firma lub jej przedstawiciel wymaga od Was zaliczki jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań (np. przed przeprowadzeniem audytu).

Jeśli macie wątpliwości, co do rzetelności danej firmy, przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdźcie ją w rejestrach rządowych – np. w KRS czy CEIDG. Poszukajcie też opinii o firmie w Internecie – na forach lub grupach w mediach społecznościowych. Wybierajcie takie firmy, które mają ugruntowaną pozycję na rynku – np. te z naszego rankingu firm fotowoltaicznych.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments