Taryfa G12 – co to jest?

Kto może korzystać z taryfy G12, ile płaci się za prąd w G12?

G12 to jedna z dwóch podstawowych taryf, dostępnych praktycznie u każdego sprzedawcy prądu. W tej taryfie doba jest podzielona na dwie strefy czasowe, a cena prądu zależy od strefy. Z G12 mogą korzystać zarówno klienci taryfowi jak i odbiorcy TPA.

Dla kogo taryfa G12?

Potocznie uważa się, że z taryfy G korzystają tylko gospodarstwa domowe, ale jej odbiorcami są także takie instytucje jak np.: hospicja, domy dziecka, ambasady, klasztory.

Rozliczenie dwustrefowe jest korzystne dla odbiorców, którzy posiadają urządzenia grzewcze wykorzystujące energię (istnieją urządzenia i systemy tzw. elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, wytwarzające i gromadzące ciepło w godzinach taniej taryfy) oraz ogrzewacze wody (np. bojler).

Strefa z niższą stawką cenową obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, w godzinach:

  • 22:00-6:00 (tzw. dolina nocna),
  • 13:00-15:00 (tzw. dolina dzienna).

Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu doby, w godzinach:

  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

U części sprzedawców strefy czasowe są przesunięte – jest to zależne od dystrybutorów, którzy je określają.

Klienci taryfowi

Podobnie jak w przypadku taryfy G11, G12 regulowana jest urzędowo i odbiorcy nie tylko narażeni są na podwyżki (brak gwarancji stałej ceny), ale w przeciwieństwie do klientów TPA, oferta sprzedawcy jest znacznie węższa.

Klienci TPA

Z taryfy G12 mogą korzystać odbiorcy TPA, dla których sprzedawcy przygotowali szeroki wybór produktów. Niewątpliwymi plusami dla tego rodzaju klientów są gwaranacja niezmienności ceny czy możliwość negocjacji cen.

Ilość odbiorców w taryfie G12

G12 to druga najpopularniejsza taryfa w kraju, wykorzystywana przez gospodarstwa domowe – korzystają z niej odbiorcy taryfowi i TPA. Niestety dokładna liczba odbiorców nie jest znana, ponieważ w Polsce takich informacji nie udostępniają żadne instytucje. W kraju około 13 milionów gospodarstw domowych korzysta z taryfy G, około 10 milionów to odbiorcy G11, około 3 milionów korzysta z taryfy G12 i G12w.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Ceny prądu w taryfie G12

Odbiorcy taryfowi, czyli Ci którzy nie zmienili sprzedawacy, płacą stawki regulowane urzędowo – wszelkie jej zmiany musi zatwierdzić Preze URE.

Odbiorcy TPA, płacą stawki zgodnie z zawartą umową. Mogą oni nie tylko liczyć na gwarancje stałej ceny przez kilka lat, ale także mają możliwość negocjacji cen.

Opłata za energię czynną

To po prostu stawka w złotych za kWh – płacimy tyle ile zużyjemy, zgodnie z ceną zawartą w taryfie urzędowej lub – jeśli jesteśmy klientem TPA – zgodnie ze stawką umowną.

Opłata abonamentowa

Decydując się na wybór taryfy G12, należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty – na fakturze, oprócz ceny za energię czynną, znajdują się takie pozycje jak np. opłata abonamentowa. Jest ona naliczana co miesiąc, a jej wysokość zależy od długości okresu rozliczeniowego – im jest on krótszy tym jest ona wyższa. Opłata abonamentowa, bardzo często, nie jest pobierana od odbiorców TPA – część firm rezygnuje z jej naliczania, jest to kolejny dobry powód, by zmienić sprzedawcę energii elektrycznej.

Opłaty za dystrybucję prądu

Kolejnym elementem składającym się na ostateczną cenę widoczną na „rachunku za prąd” jest opłata za dostawę energii elektrycznej. Dokładne szczegóły tego co może się znaleźć na Twojej fakturze za prąd znajdziesz na stronie Co jest czym na otrzymanej fakturze za prąd?
.

Którą ofertę w taryfie G12 wybrać?

Zasada jest prosta – im niższa stawka za energię tym lepiej. Zmieniając taryfę lub sprzedawcę należy również zwrócić uwagę na pozostałe opłaty, czasami mogą być one wyższe. Klienci taryfowi mają znacznie mniejszy wybór niż klienci TPA, dla których sprzedawcy przygotowali szeroką ofertę usług.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G12?

Większość firm energetycznych, oferuje nowym klientom załatwienie formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Jest to na pewno spore udogodnienie, ale jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zmiany sprzedawcy zajrzyj do: Zmiana sprzedawcy prądu w gospodarstwie domowym. Osoby zastanawiające się nad zmianą sprzedawcy zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu, w której można znaleźć najtańsze oferty sprzedaży prądu.

  1. Dla mnie korzystniejsza jest taryfa G12, w dzień najwięcej prądu zużywam w godzinach 13-15, czyli sprzątanie, pranie, gotowanie itp. Gdybym pracowała w godzinach np. 8-16 pewnie nie skorzystałabym z tej taryfy

  2. O ile wzrosła cena za prąd,Nasz administrator Młyniec podaje ze o 20% podwyższa nam opłaty twierdząc ze o tyle Energia podwyższył koszty,,Rząd mowil ze 10 %
    Jak sie to ma do prawdy

Dodaj komentarz