dostawca prądu a sprzedawca prądu

Dostawca prądu a sprzedawca prądu - Jaka jest różnica?

Dla wielu osób dostawca prądu i sprzedawca prądu to terminy równoznaczne. Nic bardziej mylnego, są to dwa różne pojęcia. Dostając jedną fakturę płacimy za dwie usługi. Pierwsza z nich to przyłącze do sieci, świadczy je dostawca prądu. Druga opłata dotyczy zużytej przez nas energii elektrycznej, którą wystawia nam sprzedawca prądu.

Słabo znamy branżę energetyczną

Według przeprowadzonych badań przez Towarzystwo Obrotu Energią prawie 90% dorosłych osób wie o możliwości zmiany sprzedawcy prądu, lecz z niej nie korzysta. Większość firm i domów zostaje przy swoich stałych długoletnich sprzedawcach. Często płacąc sporo wyższe rachunki za prąd w porównaniu do ofert rynkowych. Głównym powodem jest niepełna wiedza odnośnie rynku energii - nierzadko, problematyczna jest już sama terminologia. Przykład? Dostawca prądu i sprzedawca prądu. Wielokrotnie mylimy oba pojęcia (zdarza się to też branżowym portalom!), co przekłada się na niepewność i strach przed np. zmianą sprzedawcy prądu. Dlatego postanowiliśmy dzisiaj trochę przybliżyć powyższe pojęcia.

Kim jest dostawca prądu?

Dostawca prądu, inaczej nazywany dystrybutorem energii elektrycznej (lub Operator Systemu Dystrybucyjnego) to instytucja, której głównym zadaniem jest transport energii. Do jego obowiązków należy również konserwacja oraz utrzymanie sprawnego stanu technicznego infrastruktury przesyłowej (linii energetycznych). Dostawca prądu odpowiada również za naprawy awarii sieci i słupów energetycznych. Szczegółowe obowiązki zostały określone w ustawie o Prawie energetycznym. Każdy dostawca ma przypisany, indywidualny obszar dystrybucji narzucony przez Urząd Regulacji Energetyki i w związku z tym: pamiętajmy, że nie możemy zmienić dostawcy prądu!

Koncesję na dystrybucję prądu w Polsce ma ponad 300 przedsiębiorstw. W większości są to podmioty świadczące lokalne usługi dystrybucyjne. Natomiast, wyróżniamy pięciu głównych dostawców, którzy dostarczają prąd dla firm i domów w Polsce:

  • PGE Dystrybucja,
  • Tauron Dystrybucja,
  • Enea Operator,
  • Energa Operator,
  • innogy Stoen Operator (dawne RWE Stoen Operator).

Sprzedawca prądu - kim jest?

Potocznie nazywany przez nas sprzedawca prądu, to spółka obrotu energią. Jest to podmiot świadczący usługi w obszarze obrotu energią na rynku hurtowym i/lub detalicznym. Sprzedawca prądu jest pośrednikiem, który korzysta z infrastruktury dystrybutora oraz odpowiada za dostawę energii do finalnego odbiorcy. Obecnie na rynku działa ponad 450 podmiotów. Jednakże większość z nas kojarzy około 10-20 firm energetycznych. Warto tutaj zaznaczyć, że działalność sprzedawców jest regulowana i wymaga koncesji wydanej przez Prezesa URE.

Kolejną mniej lub bardziej znaną ciekawostką jest to, że część z nas korzysta z usług sprzedawców urzędowych (np. Energa, PGE), a część skorzystała z możliwości zmiany sprzedawcy prądu i kupuje prąd na zasadzie TPA. Niezależni sprzedawcy to m.in.: Axpo, Fortum. A wybór alternatywnych firm, w związku z postępującą liberalizacją rynku, jest coraz szerszy. Już dzisiaj możemy kupować energię elektryczną od przedsiębiorstw, które jeszcze parę lat temu nie miały nic wspólnego z prądem (np. PGNiG). Ba, a nawet od tych, które nie miały do czynienia z branżą energetyczną – dobry przykład to np. Plus, czy Orange.

Dostawca prądu a sprzedawca prądu - różnica w rachunku za prąd

Bardzo często zamiennie używamy pojęć „sprzedawca prądu” i „dostawca prądu” – teraz już wiecie, że jest to błąd. Gdyż to zupełnie dwa inne podmioty, prowadzące różną działalność. Odrębność ta znakomicie widoczna jest w naszych rachunkach za prąd.

Nasze rachunki, jeśli mamy zawartą umowę kompleksową, zawierają dwa typy opłat za: dystrybucję i sprzedaż energii. W pierwszym przypadku są to następujące opłaty:

  • opłata przesyłowa stała,
  • opłata przesyłowa zmienna,
  • opłata abonamentowa,
  • opłata przejściowa.

Natomiast, opłaty za sprzedaż to: koszty energii czynnej (np. stawka całodobowa w przypadku taryfy G11, czy stawki szczyt/pozaszczyt w przypadku taryfy G12). Do tego może dojść również opłata abonamentowa - najczęściej jest spotykana w ofertach rynkowych.

Warto pamiętać: jeśli mamy zawartą umowę kompleksową to koszty za dystrybucję i sprzedaż prądu są uwzględnione na jednej fakturze. Jeśli nie posiadamy umowy kompleksowej, to co miesiąc otrzymujemy dwa rachunki za prąd – jeden za dystrybucję od dostawcy prądu, drugi za zakup energii czynnej od sprzedawcy prądu.

Różnica między dostawcą prądu a sprzedawcą prądu jest bardzo duża – tak naprawdę, to dwie inne działalności. Warto mieć to na uwadze, gdyż rozróżnienie powyższych pojęć na pewno pomoże nam odnaleźć się w zawiłym świecie energii.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2024-09-17 21:44

Kurde, u E-ON występuje operator i dystrybutor, a nie dostawca i sprzedawca weźcie to pod uwagę

ryszard
ryszard
2024-03-26 11:07

jeden i drugi oszukuje