Fotowoltaika 2021 – nowe przepisy. Co się zmieniło?

3.59 /5
(Ocen: 68)

Przez ostatnie lata fotowoltaika święciła w Polsce triumfy, będąc jedną z najszybciej rozwijających się branż gospodarczych. Jak wynika z danych, nawet pandemia koronawirusa nie była w stanie powstrzymać dalszej ekspansji sektora. Jednak czy fotowoltaika w 2021 roku będzie miała się równie dobrze? Jakie są prognozy?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika 2021 – czeka nas dalszy rozwój branży

Jak w skrócie, według prognoz, wygląda najbliższa przyszłość fotowoltaiki w Polsce? Bardzo optymistycznie. Przyczyn będzie kilka:

  • Dalszy wzrost cen prądu – wyższe koszty energii są zapowiadane od lat, m.in. przez Instytut Energii Odnawialnej. Ich przyczyną są rosnące koszty energetyki węglowej (która u nas stanowi ok. 70-80% miksu energetycznego). To jednak tylko jedna strona medalu, czego dobitnie dowiodła nowa opłata mocowa. Powiązana ze zużyciem energii w określonych porach szczytu, najmocniej dotknie przedsiębiorstwa – klientom biznesowym rachunki wzrosną o kilka, a nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Sposobem na złagodzenie skutków opłaty mocowej w 2021 roku, może być jednak fotowoltaika, która obniży pobór energii w najdroższych godzinach.
  • Większe zużycie prądu – pandemia sprawiła, że wielu Polaków sporą ilość czasu spędza w domu, co odbiło się na ich rachunkach za prąd. To może okazać się mocnym bodźcem do ekologicznych, oszczędnościowych inwestycji, chociażby w popularną obecnie fotowoltaikę. Konsumpcja energii w kraju systematycznie wzrasta zresztą i bez względu na pandemię, z racji rozwoju gospodarki i techniki.
  • Spadki cen podzespołów fotowoltaicznych – jak wynika z opracowań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, całkowity koszt instalacji fotowoltaiki z roku na rok spada – od 2010 do 2019 zmniejszył się o ok. 80%. Według ekspertów, cena fotowoltaiki 2021 również ma podlegać temu trendowi.
  • Sprzyjające otoczenie prawne – w 2021 roku prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma m.in. ograniczyć obowiązek koncesjonowania instalacji fotowoltaicznych czy przedłużyć pomoc publiczną (np. w formie mechanizmu opustów, systemu aukcyjnego).

Poprzednie nowelizacje ustawy o OZE stały się jednym z kół napędowych fotowoltaicznej rewolucji, która trwa do dziś i będzie trwała jeszcze w przyszłych latach. Pierwszy impuls nastąpił w 2016 roku. Ustalony wówczas system opustów sprawił, że instalacje fotowoltaiczne zaczęły być opłacalne dla klientów indywidualnych. W kolejnych latach ilość i moc instalacji systematycznie rosły – nie bez znaczenia były tu różnego rodzaju zachęty w postaci dofinansowania do fotowoltaiki ze środków unijnych i krajowych.

Następny przełom nastąpił w 2019 roku, kiedy to kolejna nowelizacja ustawy o OZE przyznała status konsumenta również przedsiębiorcom. Dodatkową stymulację dla rynku stanowił program “Mój prąd”, który gwarantował bezpośrednie dopłaty do mikroinstalacji dla gospodarstw domowych. Efekt tych wszystkich zmian można było zobaczyć na koniec 2020 roku, kiedy to moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o 259%, osiągając poziom 3,96 GWp.

Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, na koniec lutego 2021 roku zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła już ponad 4,2 GW, a dokładnie – 4 242,7 GW.

I to wszystko, nawet pomimo tego, że rok 2020 nie zaczął się dobrze, dla żadnej z gałęzi gospodarki – również fotowoltaiki. Przez koronawirusa czasowo zamknięto część fabryk w Azji produkujących komponenty fotowoltaiczne oraz odsunięto realizację niektórych inwestycji w farmy PV. Wszystko to spowodowało lekkie zachwianie na rynku. Jednak po spadkach w marcu i początku kwietnia 2020 roku, sytuacja szybko się unormowała. Branża fotowoltaiczna okazała się być odporną na kryzys gospodarczy – m.in. dzięki dostępności dofinansowań do fotowoltaiki. W 2020 roku najdynamiczniej rosła ilość prosumentów – w rok ich liczba wzrosła o blisko 300 tysięcy, do poziomu ponad 457 tys.

Fotowoltaika w 2021 w Polsce pokaże jednak nowe oblicze.


Niższe rachunki za energię elektryczną?
Nie czekaj i zainstaluj fotowoltaikę! Bądź pierwszy po dofinansowanie Mój Prąd 2021!

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Moc fotowoltaiki w 2021 sięgnie 5 – 7 GW

Jak szacują eksperci, m.in. Jan Kręt z firmy Eaton, wzrosty w branży PV nadal będą miały miejsce, choć w tym roku ich źródło będzie inne. W 2021 roku o większy udział w torcie PV mają zawalczyć wielkoformatowe obiekty – farmy fotowoltaicznej, które wygrywały aukcje OZE w trzech poprzednich latach.

Zmieni to dotychczasową strukturę mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Dotychczas, pierwsze skrzypce grały przede wszystkim wspomniane już instalacje prosumenckie o mocy do 50 kW, które miały ok. 80% udział w rynku PV w Polsce. Prognozy dobitnie pokazują jednak, że dysproporcje pomiędzy farmami i mikroinstalacjami mają się zmniejszyć, dzięki czemu sam rynek stanie się bardziej zrównoważony.

Zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce 2021 - prognozy.

Źródło: Raport IEO “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2020”

Choć jak można zauważyć na powyższym wykresie, IOE w swojej prognozie zdecydowanie niedoszacował końcowego wyniku fotowoltaiki w 2020, to jednak doskonale pokazuje on nadchodzące tendencje. Udział dużych instalacji będzie rosnąć, a budowa farmy fotowoltaicznej w 2021 roku będzie sposobem na biznes.

Warto zauważyć, że może się okazać, że w 2021 roku zwiększy się również ilość małych i średnich instalacji PV (według obecnego prawa, rozumianych jako fotowoltaika o mocy od 50 kW do 1 MW), idealnych jako fotowoltaika dla przemysłu. Dlaczego? Z jednej strony, inwestycja w własne źródło energii może pomóc energochłonnych przedsiębiorstwom ograniczyć koszty związane z opłatą mocową. Z drugiej, planowane są zmiany w ustawie OZE, które mogą dodatkowo zachęcić takie firmy do inwestycji – m.in. zniesienie obowiązku koncesji dla instalacji o mocy do 1 MW.

Nic nie wskazuje natomiast na to, by zapał klientów indywidualnych do inwestowania w fotowoltaikę miał się znacząco zmniejszyć. Dla konsumentów, główną przyczyną inwestycji w fotowoltaikę w 2021 nadal będą względy finansowe. Będą ich do tego zachęcać ceny prądu 2021. Co więcej, jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu, w 2021 roku kontynuowane będą programy wspierające rozwój OZE, takie jak wspomniany wcześniej “Mój prąd” (więcej informacji o: Mój prąd 2021) czy program “Czyste powietrze”. Inwestycja w instalację będzie zatem jedynym słusznym wyborem, który pozwoli obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%.

Jaki ostatecznie wynik sektora, wyrażony w mocy, przewiduje się na koniec 2021 rok? W zależności od prognoz, w 2021 roku zainstalowana moc fotowoltaiki ma osiągnąć od 5,5 GW do nawet 7 GW.

Zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce w 2021 roku - prognozy.

Źródło: opracowanie własne Enerad.pl

Dotacje na fotowoltaikę 2021 – które programy będą działać?

Gdy już o finansowaniu PV mowa, warto przypomnieć, że wraz z końcem 2020 roku miała skończyć się część programów wspierających rozwój sektora fotowoltaicznego. Wygasnąć miały m.in. Regionalne Programy Operacyjne dla województw, Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich czy program Prosument przewidziane na lata 2014-2020.

Dobra wiadomość jest taka, że część z nich (np. PROW, który finansuje m.in. dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w 2021 roku) został przedłużony o kolejne latach, dzięki czemu w latach pomiędzy budżetami unijnymi wciąż powinny znaleźć się środki na rozwój fotowoltaiki w Polsce w 2021 roku. W 2021 roku nadal dostępne będą też różnego rodzaju dofinansowania dla firm – m.in. Energia Plus.

Nieźle wygląda też perspektywa kolejnych lat. Wiadomo już, że w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 znajdą się niemałe pieniądze na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Z uzgodnień poczynionych na koniec lipca 2020 roku wynika, że Polska ma łącznie otrzymać 124 mld euro dotacji bezpośrednich oraz ok. 46 mld w pożyczkach. Na razie, nie jest jednak do końca jasne, ile z tych środków trafi do programów wspierających fotowoltaikę, jednak zgodnie z ogólną wykładnią UE, na cele klimatyczne ma zostać przeznaczone ok. 30% środków.

Na instalacje PV dla konsumentów, w 2021 wciąż będą środki z krajowych programów, takich jak wspomniany już program “Czyste powietrze” czy “Mój prąd”. Co istotne, ten ostatni ma być nie tylko kontynuowany, ale również rozszerzany o nowe rozwiązania – w 2022 roku miałyby pojawić się dodatkowe środki na instalację pompy ciepła oraz zakup przydomowych ładowarek do aut elektrycznych.

Cena i opłacalność instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku

Pandemia koronawirusa, która na początku 2020 roku zamroziła gospodarki na całym świecie, miała odbić się również na branży fotowoltaicznej. Ze względu na wstrzymanie produkcji w chińskich fabrykach, europejskiemu rynkowi wróżono drastyczne wzrosty cen podzespołów fotowoltaicznych. Ostatecznie jednak, już w kwietniu producenci w Chinach wrócili do 70-100% produktywności i wznowili dostawy do Europy. Wzrosty były tymczasowe, a ceny szybko wróciły do normy.

A jak będą one wyglądać w 2021 roku? Jak wspominaliśmy, można założyć, że spadną, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Ceny instalacji fotowoltaiczny 2010-2019

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA)

Według Bloomberg New Energy Finance stawki za klasyczne krzemowe moduły z ogniwami o boku 16,6 cm spadną do poziomu 0,19 USD/W. Sam przemysł PV również nie powinien mieć problemu z zaspokojeniem popytu na komponenty.

A to, w połączeniu z podwyżkami cen prądu sprawia, że przyszły rok, może być jednym z lepszym pod względem opłacalności fotowoltaiki, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i podmiotów biznesowych. W 2021 inwestycje w fotowoltaikę wciąż będą na uprzywilejowanej pozycji, dzięki programom finansowo wspierającym rozwój energetyki słonecznej oraz przyjaznemu otoczeniu prawnemu.

Więcej na temat kosztów fotowoltaiki 2021 pisaliśmy w naszym artykule “Fotowoltaika cena 2021 – ile kosztuje instalacja?”.

Fotowoltaika – nowe przepisy w 2021 roku

Na przełomie 2020 i 2021 roku pojawiły się nowe obowiązki, dotyczące zarówno prosumentów, jak i większych wytwórców. Jakie nowe przepisy w fotowoltaice obowiązują w 2021 roku?

Obowiązki związane z SO GL – tylko dla dużych podmiotów

Jedną z istotniejszych zmian, jakie zaczęły obowiązywać w 2021 roku są nowe obowiązki wytwórców energii z OZE (w tym również z fotowoltaiki), związane z unijnymi wytycznymi SOGL (System Operation Guidelines).

Zgodnie z nimi, istotne podmioty w sieci – tzw. Significant Grid Users, w tym m.in. producenci energii ze źródeł odnawialnych o mocy 200 kW i więcej, mają obowiązek przekazywać informacje pomiarowe (dane na temat energii wytwarzanej i wprowadzanej) dla Polskich Sieci Energetycznych, za pomocą operatorów systemów dystrybucyjnych. W zależności od lokalizacji źródła wytwórczego będzie to zatem Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, Innogy Stoen Operator lub PGE Dystrybucja.

Obowiązek udostępniania danych strukturalnych obejmuje jednostki wytwórcze typu B, C i D, przyłączone do sieci OSD, jak i OSDn. Konieczne jest przekazywanie informacji na temat obowiązujących i nowo przyłącznych jednostek wytwórczych. Co więcej, obowiązek udostępniania danych strukturalnych mają także odbiorcy energii przyłączeni do sieci 110 kW, OSDp oraz OSDn.

Dodatkowo, każdy OSDn powinien przekazać do OSDp dane na temat jednostek wytwórczych typu A (od 0,8 do 200 kW) dotyczące: mocy, rodzaju źródła wytwórczego, lokalizacji, nazwy i nr sekcji stacji.

Powyższe przepisy obowiązują wyłącznie większych uczestników rynku OZE – nie muszą zaś nimi martwić prosumenci.

Uzgodnienia PPOŻ dotyczące fotowoltaiki

Prosumentów, w 2021 roku obowiązują wprowadzone we wrześniu 2020 roku przepisy nakazujące dokonywania uzgodnień projektów instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Obowiązek dotyczy instalacji PV o mocy 6,5 kW i większych.

Przepisy nie regulują dokładnie, co powinny obejmować uzgodnienia. Rzeczoznawca jednak zwróci uwagę na m.in. na ogólne ryzyko pożarowe, sposób prowadzenia przewodów, zabezpieczenia odgromowe czy ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Gotową instalację należy także zgłosić do PSP. I choć znów, przepisy nie określają, co powinno się znaleźć w takim zgłoszeniu, według SBF Polska PV, warto w nim zawrzeć m.in. umiejscowienie rozłącznika DC, falownika i paneli PV.

Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule “Pożar fotowoltaiki – jakie jest ryzyko? Jak go uniknąć?”.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Co jeszcze przed nami?

Stosunkowo niedawno, bo w sierpniu 2019 roku, weszła w życie znacząca zmiana w ustawie o OZE, która pozwoliła podmiotom innym niż konsumenci (m.in. firmom, spółdzielniom) czerpać korzyści z rozwiązania dedykowanego Prosumentowi, jakim jest system opustów.

W 2021 roku trwają prace nad kolejną nowelizacja ustawy, która ma przynieść kilka usprawnień, w tym:

  • zmianę definicji małej instalacji OZE – zgodnie z nowym brzmieniem zapisów mała instalacja to “instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW”. Tym samym dla instalacji o mocy 50 kW – 1 MW nie byłaby potrzebna koncesja, a wpis do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji,
  • wydłużenie systemu aukcyjnego i systemów FIT i FIP do 30 czerwca 2047 roku,
  • wydłużenie obowiązku zakupu energii z mikroinstalacji OZE spoza systemu prosumenckiego do 30 czerwca 2047 roku,
  • zwolnienie instalacji o mocy do 500 kW (lub instalacji o mocy większej niż 1 MW na gruntach V, VI klasy i nieużytkach) z obowiązku uwzględniania w studium zagospodarowania przestrzennego.

Do tego planowana jest zmiana definicji mocy zainstalowanej oraz metod obliczania dodatniego salda w systemach aukcji OZE.

Wprowadzone zmiany, według oceny skutków regulacji, mają na celu: “Umożliwienie korzystania z wydłużonych systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii, zarówno w formule prosumenckiej, jak również w przypadku przedsiębiorców zawodowo zajmujących się rozwojem oraz eksploatacją instalacji odnawialnych źródeł energii”.

Powyższe rozwiązania to jednak nie koniec. Jak zapowiada pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, planowane są kolejne zmiany w ustawie, które pozwolą zwiększą rolę klastrów energii i które pomogą im odnaleźć się na polskim rynku energetycznym:

Tym razem będzie to taka zmiana, która pozwoli klastrom energii się urynkowić, działać w sposób dynamiczny. Chcielibyśmy w ciągu kilku lat doprowadzić do tego, żeby w każdym powiecie w Polsce powstał profesjonalny, dobrze działający klaster energii, który będzie świadczył usługi samobilansowania, który będzie też tym naturalnym magazynem energii w sytuacji nadzwyczajnej, awaryjnej.

Co z systemem upustów w 2021 roku?

Dobra wiadomość jest taka, że nowelizacja ustawy o OZE, zawiera jedynie zapis o przedłużeniu obowiązywania systemu opustów i na razie nic nie wiadomo o tym, by w 2021 roku system prosumencki miał ulec większym zmianom.

Nie mniej jednak, będą one konieczne, co rząd i eksperci rynku zauważyli już w ubiegłym roku. Jak w 2020 roku zauważyła przedstawicielka Urzędu Regulacji Energetyki, Katarzyna Szwed-Lipińska,

W roku 2020 mamy lawinowy przyrost instalacji prosumenckich. System zaproponowany przez państwo okazał się bardzo zachęcający, ale istotny jest wpływ na system dystrybucyjny i być może wymaga to interwencji ustawodawcy

Sieci energetyczne, choć są dość elastyczne, mają swoje ograniczenia. Dlatego, aby możliwy był dalszy rozwój energetyki rozproszonej konieczna może być ich rozbudowa lub znalezienie innego, ustawowego rozwiązania. Według Szwed-Lipińskiej, w 2021 roku będzie trzeba się zastanowić czy opusty powinny funkcjonować na obowiązującym obecnie poziomie.

Podobnego zdania jest m.in. prezes zarządu Foton Technik Michał Skorupa. Odpowiadając na pytanie redakcji Enerad.pl zadane podczas konferencji poświęconej podsumowaniu 2020 roku w fotowoltaice, Michał Skorupa zauważył, że Polska ma obecnie jeden z najatrakcyjniejszych systemów prosumenckich w Europie, jednak jego zmiana to tylko kwestia czasu.

Na pewno się zmieni, nie wiadomo na razie w jakim kierunku.

– powiedział.

Obserwując przygotowania rządu (m.in. włączenie magazynów energii do przedmiotu dofinansowania w ramach “Mój prąd”), można przyjąć, że system opustów w przyszłości będzie projektowany w taki sposób, aby zachęcał do większej autokonsumpcji. W 2021 roku powinniśmy się jednak obejść bez drastycznym zmian.

Perowskity i panele o mocy ponad 800W, czyli technologie fotowoltaiczne w 2021

Rok 2021 rysuje się optymistycznie pod względem rozwiązań technologicznych. Systematycznie pojawiają się bowiem doniesienia o nowych osiągnięciach w zakresie technologii krzemowych i nie tylko.

Fotowoltaika 2021 – technologie krzemowe

Już na początku tego roku, LONGi Solar poinformował, że udało mu się wyprodukować panel monokrystaliczny o rekordowej sprawności wynoszącej 22,38%. Niestety, tytułem firma nie nacieszyła się zbyt długo. Kilka dni później świat obiegła informacja, że kolejny gigant – Jinko Solar – opracował moduł o sprawności na poziomie 23,01%. Pełnowymiarowe ogniwa fotowoltaiczne tej firmy osiągają natomiast sprawność rzędu 24,9%.

Jeśli chodzi o rekordy mocy, to na razie trzymamy się danych z początku 2020 roku. Produkcję modułów o mocy 500W ogłosiła w pierwszych miesiącach 2020 roku ogłosiła chińska firm Trina Solar. Stawkę podbijały kolejne firmy (np. Risen Solar, Jinko, Suntech), które zapowiadały wprowadzenie modułów o mocy 600W i więcej. Niekwestionowanym zwycięzcą okazała się jednak firma Ja Solar, która chce zacząć produkować moduły o mocy 800W. Oczywiście, w każdym z przypadków to na razie wyłącznie plany – nie wiadomo kiedy dokładnie ruszy seryjna produkcja tak wysokowydajnych modułów.

Wiadomo jednak, że w 2021 roku do sprzedaży trafią moduły o nieco niższej, jednak nadal imponującej mocy, przekraczającej 600W. Do ich wdrożenia w tym terminie zobowiązała się znana nam już firma Trina Solar oraz Canadian Solar.

Perowskity a fotowoltaika w 2021 roku

Największe nadzieje na rozwój, branża fotowoltaiczna widzi jednak w perowskitach. Już w pierwszych tygodniach tego roku pojawiła się informacja, że naukowcom z Oxford PV udało się opracować hybrydowe ogniwo krzemowo-perowskitowe o sprawności 29,52%! To rekordowa wartości, zarówno jeśli chodzi o ogniwa tradycyjne jak i perowskitowe.

Oxford PV planuje w 2021 roku uruchomić seryjną produkcję modułów hybrydowych, dzięki którym uzyski energii mają być o 20% wyższe.

Sukcesy w tej technologii odnoszą również Polacy. Saule Technologies (której udziałowcem jest Columbus Energy) ogłosiła, że rozpoczyna sprzedaż licencji na żaluzje fotowoltaiczne, docelowo wykonywane z ogniw perowskitowych. Firma pracuje również nad opracowaniem linii produkcyjnej, we Wrocławiu, gdzie mają powstawać moduły o wymiarach 100 x 100 cm.

Perowskity w fotowoltaice już od 2021.

Otrzymany przez badaczy NREL tusz z perowskitem naniesiony na płytkę.

Technologia perowskitów, ze względu na lekkość, idealnie nadaje się do instalacji przeznaczonych na dachy budynków produkcyjnych i magazynów, które nie radzą sobie z większymi ciężarami.

O niezwykłości perowskitów powinien świadczyć fakt, że w ciągu 6 lat, dogoniły one sprawnością tradycyjne ogniwa krzemowe, rozwijane przez ostatnich 50 lat! Zatem być może właśnie jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Koniec z opóźnieniami w realizacjach? Firmy fotowoltaiczne planują wzrost zatrudnienia

Jak wynikało z badań przedstawionych przez IEO w raporcie “Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku”, większość firm fotowoltaicznych optymistycznie patrzyło w przyszłość i w najbliższych latach planowało szeroko zakrojony rozwój działalności.

Rozwój firm fotowoltaicznych - 2021.

Źródło: Raport “Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2020”

Według danych, 90% badanych firm chciało w najbliższych latach zwiększyć poziom zatrudnienia, co jest dobrą wróżbą dla osób poszukujących pracy w branży. Obecnie, jak wynika z szacunków IEO, sektor fotowoltaiki daje zatrudnienie ok. 5-6 tysiącom osób. Sprzyjająca koniunktura sprawia jednak, że do 2025 roku ilość zatrudnionych wzrośnie nawet 16 tysięcy osób.

85% przedsiębiorstw miało w planie, w kolejnych latach zwiększyć swoje możliwości produkcyjne (w przypadku firm wytwarzających podzespoły) i wykonawcze (w przypadku firm instalacyjnych). To miał być pozytywny sygnał, szczególnie dla klientów – być może w 2021 roku opóźnienia wynikające z ograniczonych mocy przerobowych będą mniejsze lub znikną.

Zgodnie z aktualnymi prognozami, rynek zweryfikuje jednak plany, przynajmniej części firm fotowoltaicznych. Jak powiedział prezes Columbus Energy, Dawid Zieliński podczas konferencji “Czy i komu fotowoltaika się opłaca?”:

Z naszego punktu widzenia, rynek (rynek PV – przyp. red.) będzie troszeczkę hamował. Ten rynek w tym roku nie będzie tak spektakularny jak w zeszłym. Natomiast ja zakładam, że zyskają w udziale te duże firmy, takie jak Columbus, a właśnie dla małych instalatorów czy mikroinstalatorów, ten rynek się zdecydowanie zmniejszy.

Według eksperta, z obiegu mają zatem wypaść Ci, którzy nie będą w stanie zaoferować klientom żadnej dodatkowej jakości, które zyskiwały przede wszystkim na niskich cenach i dostępności dotacji.

Nie mniej jednak, według innego eksperta, Michała Skorupy z Foton Technik, w 2021 roku rynek wzrośnie i to o ok. 70%, co stanowi szansę dla wielu firm instalacyjnych.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Abc
Abc
20 lipca 2021 17:42

Ciekawe dlaczego nie ma dofinansowania dla firm ? A jak jest to prosze o info

Zyga
Zyga
6 czerwca 2021 09:49

wszystko co zaczyna w temacie robić ten żżżunt doprowadzi do zmiany podejścia ludzi do paneli fotowoltaicznych.Jak władza (czosnkowa) zaczyna manipulować przy fotowoltaice to należy już myśleć jak zakończyć z nią przygodę bez wielkich strat.Kogoś strasznie boli że Polacy zainwestowali swoją kasę a teraz kombinują jak nas zacząć łoić…….

Jacek
Jacek
24 kwietnia 2021 13:10

Czy 2021 r., Będą dofinansowania do fotowoltaika ?
Pojawiają się sprzeczne informację.
Zagrożeniem są sieci energetyczne nie przystosowane do odbioru prądu, oraz nie jasne przepisy i losy programów dofinansujacych.
Jestem na etapie budowy domu i nie da się przewidzieć poczynań pisu, chyba przyjdzie postawić komin na wszelki wypadek,

Andrzej
Andrzej
7 marca 2021 13:43

Jakos nie zauważam zysku po wymianie licznika przy założeniu paneli fotowoltaicznych strasznie się zmieniło zuzycie przy tych samych urządzeniach rok temu wzrosło o miesięcznie o 100 kw nie wiem skąd takie zużycie gdzie w poprzednich trzech lat średnie zużycie utrzymywało się na poziomie 5000-5200 kw ostatni rok wzrosła mi średnia do 6500 kw

Staszek Polak
Staszek Polak
27 stycznia 2021 00:03

Najlepsza firma to łoddejprąd wzieli tylko zaliczkę 😛

EliotNes
EliotNes
15 listopada 2020 20:24

Czy to pewne?:
„Wiadomo jednak, że na instalacje PV w 2021 wciąż będą środki z innych, krajowych programów takich jak wspomniany już program “Czyste powietrze” czy “Mój prąd”

PVGuru
PVGuru
16 listopada 2020 12:20
Odpowiedz do:  EliotNes

Gadałem z pewnym znajomym z ministerstwa: tak, będą środki, na pewno.

Zyga
Zyga
15 marca 2021 15:37
Odpowiedz do:  PVGuru

a pieniądze też będą???? bo o ile wiem to środek nie jest w Polsce środkiem płatniczym

Łukasz
Łukasz
14 października 2020 05:36

I wszyscy najwięksi w Polsce wykonują fotowoltaikę podwykonawcami.
Komponenty to jedno….
Wykonanie to jajko niespodzianka ci Ci się trafi 😂

MARIUSZ
MARIUSZ
24 października 2020 21:50
Odpowiedz do:  Łukasz

JANUSZ MASZ RACJĘ

Rysiek
Rysiek
13 listopada 2020 10:12
Odpowiedz do:  MARIUSZ

Bardzo prawdopodobne

Janusz
Janusz
10 października 2020 20:08

Ja postawiłem na ecopower bo mają b.dobre ceny i przywożą mi kawę z mcdonald codziennie. hehehheeh

Mirek
Mirek
15 września 2020 15:58

zdążę założyc przed końcem roku, mam już podpisaną umowe z maxcom eco energy, oferują dobre ceny i dużo wsparcia , wiec postawiłem na nich

Antymirek
Antymirek
2 października 2020 14:30
Odpowiedz do:  Mirek

Mirek, czy ty nie pisałeś już gdzieś jako Robert? Strasznie jesteś aktywny w reklamowaniu maxcom eco energy. Ale robisz to mało inteligentnie 🙁

Jac0
Jac0
3 października 2020 19:06
Odpowiedz do:  Antymirek

Przecież to Mirek to czego oczekujesz? On naprawdę myśli, że ludzie nie widzą kryptoreklamy. Nie wyprowadzaj go z błędu bo jeszcze się to źle dla niego skończy jak dotrze do niego kim jest.

Ela
Ela
5 grudnia 2020 23:54
Odpowiedz do:  Mirek

Reklama jak nic

Adam
Adam
25 maja 2021 09:09
Odpowiedz do:  Mirek

Masz już ta instalacje? Możesz podać wrażenia i zdjęcia?